Rus kuvvetleri 'nükleer reaktör içeren fizik enstitüsüne roket atmaya başladı' Rusya nükleer reaktörlerin olduğu enstitüye saldırıyor Rusya'nın nükleer savaş çıkarma amacı mı var?

Rus kuvvetleri 'nükleer reaktör içeren fizik enstitüsüne roket atmaya başladı' Rusya nükleer reaktörlerin olduğu enstitüye saldırıyor Rusya'nın nükleer savaş çıkarma amacı mı var? Rus kuvvetleri 'nükleer reaktör içeren fizik enstitüsüne roket atıyor' Ukrayna ulusal güvenlik servisi, Rus güçlerinin Harkov kentindeki bir fizik enstitüsüne nükleer malzeme ve reaktör içeren roketler ateşlediğini söyledi.

Güvenlik servisi, nükleer tesise yönelik bir grevin “büyük ölçekli ekolojik felakete” yol açabileceğini söyledi. Pazar günü Facebook'ta yazan servis, Rusların Grad rampalarından ateş ettiğini söyledi.

Bu füzelerin kesin bir hedeflemesi yok, bu da birinin yoldan çıkacağına dair endişeleri artırıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Voldymyr Zelenskyy, yabancı koruyucuların Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etme talebini yineledi. NATO şimdiye kadar Batı'nın Rusya ile bir savaşa sürüklenebileceği endişeleri nedeniyle buna hükmetti.

Zelenskyy, Pazar günü yaptığı bir video konuşmasında, "Dünya göklerimizi kapatacak kadar güçlü" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın Ukrayna hava sahasını kapatmak için üçüncü taraf beyanını düşmanca bir eylem olarak göreceğini söyledi.
Rus kuvvetlerinin Perşembe günü Enerhodar'daki Zaporizhzhia nükleer santralini bombalamasının ardından "nükleer felaket" korkularını ateşledi.

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Siteden alınan güvenlik görüntüleri, binalardan birinde çıkan yangını gösterdi ve yangın söndürülmeden önce dünya çapında alarma neden oldu ve yetkililer, tesisin güvenli olduğunu söyledi. ABD ve müttefikleri Cuma günü BM'de Rusya'yı santrali bombalaması nedeniyle ağır bir şekilde eleştirdi ve 15 elçi “ciddi endişe” ve şok ifade etti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield Cumartesi günü, Putin'in güçlerinin Yuzhnoukrainsk'teki bir fabrikaya yaklaşmakta olduğu konusunda uyardı.
Nükleer tesislerin "bu çatışmanın bir parçası olamayacağını" belirterek, "Güvenilir elektrik, yedek dizel jeneratörler ve yakıt gibi nükleer tesis için hayati önem taşıyor. Güvenli geçiş koridorları sağlanmalıdır.

Rusya, Ukrayna genelindeki 15 faal reaktörün tamamını daha fazla riske atabilecek veya Ukrayna'nın 37 nükleer tesisinin ve çevresindeki nüfusun güvenliğini ve güvenliğini sağlama becerisine müdahale edebilecek daha fazla güç kullanımını durdurmalı."