Roman Geleneğinde Cesetin Üstüne Kuruş Atmanın Anlamı Var Mı? Üç Kuruş dizisi roman geleneğinde cesetin üstüne neden kuruş atılır?

Roman Geleneğinde Cesetin Üstüne Kuruş Atmanın Anlamı Var Mı? Üç Kuruş dizisi roman geleneğinde cesetin üstüne neden kuruş atılır? Show Tv'nin yeni dizisi Üç Kuruş dizisi ekranlara bomba gibi girdi. İlk bölümü ile fazlaca konuşulan dizi izleyicilerin dikkatini çekti. Show Tv'nin yeni dizisi Üç Kuruş bu akşam ekranlarda bomba gibi başladı. Dizisinin mahalle kültürünün birbirine yakınlığı Çukur'a benzetildi. Peki Üç Kuruş dizisi romanlar neden ölülerin üzerine kuruş atar? Üç Kuruş'un merak edilen tarafı..

Çıngıraklı adlı roman mahallesinin koruyucusu olan Kartal aynı zamanda Mafya lideridir. Organize Büro'nun işini bilen komiseri Efe ile aralarındaki kovalamaca bir cinayet davası ile bambaşka bir yola sürüklenir. Katili yakalamak için girdikleri bu yolda katil hiç de tahmin edemeyecekleri bir isim çıkar. Ay yapım imzalı yeni dizisinin oyuncu kadrosunda sevilen isimler yer alıyor. Ay Yapım'ın yeni dizisi Üç Kuruş'ta kuruş atmanın anlamı ne? Başrollerinde Uraz Kaygılaroğlu, Ekin Koç ve Diren Polatoğulları'nın yer aldığı Üç Kuruş dizisi oyuncu kadrosu ile fazlaca dikkat çekti. Senaryosu ile ekranlarda bomba etkisi yaratan Üç Kuruş dizisinde cesetin üzerine kuruş neden atılır sorusu izleyicilerin dikkatini çekti.

üü

CESETİN ÜSTÜNE NEDEN KURUŞ ATILIR?

Üç Kuruş dizisinde cesedin üzerine kuruş atılma sahnesi çok konuşuldu. Bu hareketin romanlarda bir gelenek olmadığı düşünülüyor. Diziye özgü yanlardan biri olan cesedin üzerine kuruş atmanın ise derin bir anlamı var. İleriki bölümlerde daha detaylı anlatılacak olan bu hareket sadece romanlara özgü de değil.

Mezarlıkta ölüler sağdan sola doğru defnedilir. Kabir kazılırken toprağı kabrin sol tarafına yığılır. Defin esnasında ise ölünün yakınları tarafından mezara bozuk para atma geleneği vardır. Buna “ gür s ӓ dakası” (mezar sadakası) adı verilir.

Bir antik yunan geleneği. bir insan öldüğünde cenaze töreninde paralar ölünün gözüne konurdu ki ölü ruhları diğer hayata taşıyan cimri kharon (ya da charon) onları acheron ve bilimum tüm yeraltı nehirlerinden geçirip öte dünyaya geçirebilsin diye. 

DİZİMİZLE ALAKALI OLARAK ÖLÜNÜN ÜZERİNE KURUŞ ATILIYOR. ANLAMI GERÇEK HAYATTA CİMRİ OLAN İNSANLARIN CESETİNİN ÜZERİNE BOZUK PARA ATILIYOR.

Gözden kaçırmayın

Elite Isadora Kim Oynuyor İbiza İmparatoriçesi Kim Neden Öyle Deniyor? Elite Isadora Kim Oynuyor İbiza İmparatoriçesi Kim Neden Öyle Deniyor?

SİZLERİNDE BİR FİKRİ VARSA YORUM BÖLÜMÜNDEN YAZABİLİRSİNİZ.

Oyuncu kadrosunda Uraz Kaygılaroğlu, Ekin Koç, Diren Polatoğulları, Nesrin Cavadzade, Aslıhan Malbora, Zafer Algöz, Civan Canova, Nursel Köse, Tuğçe Yolcu, Aytaç Uşun, Mustafa Kırantepe, Cenk Kangöz, Umutcan Ütebay, Melisa Yıldımer, Asene Girişken, Aylin Engör gibi isimlerin yer aldığı Üç Kuruş dizisi yeni bölümleri ile Show Tv ekranlarında her Pazartesi akşamı yayınlanacak. Farklı konusu ve başarılı oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Üç Kuruş dizisi romanların renkli hayatlarını da gözler önüne seriyor.