Putin muslukları kapatırsa AB ve İngiltere bununla başa çıkar mı? Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığının gerçek ölçeği, yaptırımlar enerjiyi ısırmadığı için giderek daha net hale geliyor ancak Rusya muslukları kapatırsa ne kadar yıkıcı olur? Rusya AB'ye muslukları kapatabilir mi?

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Putin muslukları kapatırsa AB ve İngiltere bununla başa çıkar mı? Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığının GERÇEK ölçeği, yaptırımlar enerjiyi ısırmadığı için giderek daha net hale geliyor ancak Rusya muslukları kapatırsa ne kadar yıkıcı olur?
Avrupa, gaz arzının yüzde 10'undan fazlası doğrudan Ukrayna üzerinden olmak üzere, şaşırtıcı bir şekilde yüzde 40'lık gaz arzı için Rusya'ya güveniyor.

 Batılı ülkeler, Ukrayna işgali sırasında Rusya ekonomisini cezalandırmak ve daha fazla çatışmayı caydırmak için geniş kapsamlı yaptırımlar yayınladılar, ancak Avrupalı ​​liderler , kıtanın kaynağa bağımlı olması ve artan enerji fiyatları nedeniyle doğrudan Rus doğalgazını ve petrolünü hedef almak konusunda isteksiz davrandılar.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kremlin ile Batı arasındaki gerilim artarken Ukrayna'nın “tam ölçekli işgali” sırasında Avrupa'ya giden gazı kesebileceğine dair endişeler var. 

AB'nin Enerji Komiseri Kadri Simson, mevcut enerji durumunun “gergin” olduğunu kabul ediyor, ancak Rusya tüm arzını kesse bile AB'nin kışı atlatabileceğini iddia ediyor.

Simson, “AB bu kışı güvenli bir şekilde geçirebilir. Şu anda doğudan batıya gaz akışı devam ediyor, AB'ye sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) teslimatları önemli ölçüde arttı ve hava tahmini olumlu."


Avrupa Komisyonu, Avrupa'nın Rus gaz arzında kısa vadeli bir kesinti ile başa çıkabileceğini söyledi - ancak uzun süreli tedbirlerin ciddi ekonomik yansımaları olacağını da ekledi. Ocak ayında Fransa'da Avrupalı ​​enerji bakanlarıyla yaptığı toplantının ardından Simson, "Mesajım, Avrupa'nın sağlam, iyi çeşitlendirilmiş ve dayanıklı bir gaz altyapısına ve acil durumlarda net dayanışma prosedürlerine sahip olduğudur" dedi. Ancak, Rusya musluğu kapatırsa Avrupa'nın bu kadar dayanıklı olacağı konusunda herkes hemfikir değil. 

İtalya'daki Avrupa Üniversitesi Enstitüsü'nden Sony Kapoor, Putin arzı keserse Avrupa'nın güvende olacağından şüphe ediyor.

Putin'in Avrupa'nın kafasındaki en büyük koz, gazı kapatma yeteneğidir" dedi. Bay Kapoor, hareketin “Avrupa ekonomisi için tam bir felaket” olacağını da sözlerine ekledi.

Toplam 13 Avrupa ülkesi gaz arzının yarısından fazlasını Rusya'dan alırken, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Moldova gaz arzının yüzde 100'ünü Rusya'dan alıyor.

Almanya, gazının yaklaşık yarısı için Rus tedarikine bağlı ve yaptırım paketinin bir parçası olarak, Rusya'dan Almanya'ya iki kat gaz akışına izin verecek ikinci bir boru hattı olan Nord Stream 2'yi askıya alma kararı, Avrupa gaz fiyatları yüzde 13'e kadar fırlayacak. 2006'da Rus enerji devi Gazprom, Ukrayna'ya arzı bir günlüğüne kesti ve 2008-9 kışındaki arz sorunları da aksamalara neden oldu. 

Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak ettikten sonra Kiev'e olan arzı da kesti. The Economist için bir makalede JP Morgan Chase, Rus doğalgazı kesilmese bile, Avrupa'nın bu yıl enerjiye 2019'da 500 milyar dolardan (375 milyar sterlin) 1 trilyon dolara (750 milyar sterlin) çıkacağını tahmin ediyor.

Bununla birlikte, Gazprom'un ticari serpintilerden zarar görebileceği ve güvenilmezlik nedeniyle Avrupa'da uzun vadeli sözleşmeleri güvence altına almak için mücadele edebileceği için Rusya daha uzun vadeli sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. 

Wood Mackenzie'de Avrupa gaz araştırması baş analisti Kateryna Filippenko şunları söyledi: “Eğer Rus gazının tamamı kesilirse, Avrupa'nın bununla başa çıkma şansı kalmaz.

"Bugün tüm gaz akışları dursaydı, yüksek depolama stokları ve düşük yaz talebi göz önüne alındığında, Avrupa kısa vadede pekâlâ bir sorun yaşayabilirdi."

“Ancak uzun süreli kesinti durumunda, gaz envanteri yaz boyunca yeniden inşa edilemedi. Gelecek kış için sıfıra yakın gaz depolama gibi felaket bir durumla karşı karşıya olacağız."

“Fiyatlar çok yüksek olurdu. Sanayilerin kapanması gerekecek. Enflasyon spiral olurdu. Avrupa enerji krizi, küresel bir durgunluğu çok iyi tetikleyebilir.” İngiltere ısınma için gaza büyük ölçüde bağımlıdır, ancak Rusya'dan gazın yalnızca yüzde dördünü alır.

Bunun yerine, İngiliz gaz talebi, Kuzey Denizi'ndeki azalan rezervler ve Norveç'ten yapılan ithalatın yanı sıra Orta Doğu'dan sıvı doğal gaz ithalatı ile karşılanmaktadır.

Bu rakamlar İngiltere'nin Rus gazı olmadan da idare edebileceğini gösteriyor, ancak İngiltere pazarı özünde Avrupa ile bağlantılı, yani uluslararası pazarın sonuçları var.

İş sekreteri Kwasi Kwarteng, İngiltere'nin kıta kadar kötü gitmeyeceğini vurguladı.