PS1 Dahil Klasik Oyunlar PS3 ve PS Vita'da Merakla Sona Eriyor. Görünüşe göre Sony'nin takması gereken başka bir bug daha var. Bu hafta PS3 ve PS Vita'da Chrono Cross'un PS1 Classic yeniden sürümüne geri dönen hayranlar - muhtemelen son PS4 yeniden sürümünden hareketle - bir PlayStation Network hatasının efsanevi RPG'yi oynanamaz hale getirdiğini keşfettiler .

OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı

PS1 Dahil Klasik Oyunlar PS3 ve PS Vita'da Merakla Sona Eriyor. Görünüşe göre Sony'nin takması gereken başka bir bug daha var. Bu hafta PS3 ve PS Vita'da Chrono Cross'un PS1 Classic yeniden sürümüne geri dönen hayranlar - muhtemelen son PS4 yeniden sürümünden hareketle - bir PlayStation Network hatasının efsanevi RPG'yi oynanamaz hale getirdiğini keşfettiler . Ve bu münferit bir olay değil: Sorunu kendi konsollarımızda başarılı bir şekilde tekrarlamaya çalışırken, forumlarda ve sosyal medyada diğerlerinin etkilendiğine dair raporlar var.

İlk şüphemiz, Rockstar'ın GTA Üçlemesi'nin lansmanından önce Grand Theft Auto'nun eski sürümüyle yaptığına benzer şekilde , Square Enix'in yeni Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition lehine unvanı almış olabileceğiydi . Ancak bunun Sony'nin veritabanıyla ilgili bir sorun olduğu ortaya çıktı: Oynanamayan tüm oyunlardaki tutarlı tema, son kullanma tarihlerinin 31 Ocak 1969'a sıfırlanmasıdır.

Kotaku , aynı sorunu paylaşan düzinelerce hayranın kanıtlarını buldu ve bunların hepsi Unix çağı adı verilen karmaşık bir programlama işleviyle ilgili gibi görünüyor. Mümkün olduğu kadar basit bir ifadeyle, bu, programcıların 1 Ocak 1970 tarihinden itibaren saniye sayısını ayrıştırmak için kullandıkları bir araçtır. Her nasılsa, içeriğin sona erme tarihlerinin varsayılan olarak yukarıda bahsedilen Unix çağına eşit olduğu bir aksaklık var gibi görünüyor. onları oynanamaz hale getiriyor.

Peki oyunların neden son kullanma tarihleri ​​var? Bu, Sony'nin PS Plus oyunlarının oynanıp oynanamayacağını belirlemeye yardımcı olması için entegre ettiği bir şeydi . Özünde, çalışması gereken yol, son kullanma tarihinin aboneliğinizin sona ermesiyle uyumlu olması gerektiğidir, ancak burada açıkça bir şeyler ters gitti. Platform sahibinin bunu gerçekten düzeltip düzeltmediğini görmek ilginç olacak - özellikle geçen yıl PS3 ve PS Vita vitrinlerini belirsiz bir şekilde kapatmaya çalıştığını düşünürsek.