Pfizer İlaçlarını Kanser Riski Nedeniyle Piyasadan Kaldırıyor Hangi İlaçlarında kanser riski var? Pzifer'den şok açıklama

Pfizer, kanser riski nedeniyle ilacı geri çağırıyor. PFIZER, en çok COVID-19 aşılarından birini geliştirme çalışmasıyla tanınır. Ancak, bu tüm üreticileri değil. Son haftalarda, potansiyel kanserojen özelliklerinden dolayı ilaçlarından birini geri çağırmak zorunda kaldı. Birleşik Krallık'ta pek çok kişiye 'Pfizer' kelimesini duyduklarında ne düşündüklerini sorun ve 'Covid aşısı' veya benzeri bir şey diyebilirler. Pfizer, piyasaya sürülmesinden bu yana muhtemelen binlerce hayat kurtarmış olan aşının yanı sıra başka koşullar için başka ilaçlar ve ilaçlar da üretiyor. Bu, Accuretic olarak bilinen yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilacı içerir. Ancak son haftalarda Pfizer, kanserojen olabileceği korkusuyla ilacı geri çağırmak zorunda kaldı.
Bir ilacın bu riski artırdığı tespit edilirse, söz konusu üretici normalde bu ilacı satıştan çeker.

Bir ilacın bu riski artırdığı tespit edilirse, söz konusu üretici normalde bu ilacı satıştan çeker.

Pfizer ve Acurretic örneğinde olan da budur.

Bu, Pfizer'in 2022'de ilk kez bir tansiyon ilacını geri çağırması değil.
En son duyurudan sadece üç gün önce şirket, benzer gerekçelerle Inderal adlı başka bir ilacı çekmek zorunda kaldı.

Geri çağırmanın nedeni, Nitrozaminler olarak bilinen bir grup kimyasalın varlığıydı.

Düşük seviyelerde nitrozaminler zararsızdır, bazı yiyeceklerde, içme suyunda ve havada bulunurlar.

Bununla birlikte, uzun süre yüksek miktarlarda tüketilirlerse, birinin kansere yakalanma riskini artırabilirler.
Bu, normal hava solumanın bir kişinin kanser geliştirme riskini artıracağı anlamına gelmez ve musluk suyu içmenin de artmayacağı anlamına gelmez.

Accuretic ve Inderal ile ilgili olarak, bir tür Nitrozamin varlığının tıbbi bir soruna neden olabilecek kadar yüksek olması durumudur.

Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar

Geri çağırmanın gerçekleştiği Health Canada, Pfizer ilacını almaya devam eden hastalarda acil bir risk olmadığını söyledi.

Önerdiği şey, hastaların tedavi alternatiflerini doktorlarıyla tartışmaları gerektiğidir.
Bunun nedeni Health Canada'nın şu şekilde olduğunu söylüyor: "Durumunuzu tedavi etmemek daha büyük bir sağlık riski oluşturabilir."

Sağlık kuruluşu, diğer ürünlerin etkilenip etkilenmeyeceğine ilişkin olarak şunları ekledi: "Bu çalışma ilerledikçe, ek ürünler belirlenebilir ve uygun şekilde geri çağrılabilir."

İlaç şirketinin yalnız olmadığını belirtmek önemlidir; her yıl çeşitli ilaç şirketleri ilaçları geri çağırmak zorunda kalıyor.
Birleşik Krallık'ta, bir kişi bir ilacın veya tıbbi ürünün yan etkisini veya kusurunu bildirmek isterse, bunu Sarı Kart Programı aracılığıyla yapabilir.
1964 yılında kurulan bu sistem, hastaların ilaçlar ve tıbbi cihazlarla ilgili sorunları MHRA'ya bildirmesine olanak tanır.

Bir incelemeden sonra, MHRA harekete geçip geçmemeye karar verecektir.