Chris Whitty, önümüzdeki iki yıl içinde Omicron'dan daha kötü bir Covid varyantının ortaya çıkması için 'YÜKSEK ŞANS' olduğunu söylüyor. İngiltere'nin baş sağlık görevlisi, pandemide 'gitmek için uzun bir yol' olduğu ve yeni varyantların ortaya çıkacağı konusunda uyardı

Chris Whitty, önümüzdeki iki yıl içinde Omicron'dan daha kötü bir Covid varyantının ortaya çıkması için 'YÜKSEK ŞANS' olduğunu söylüyor. İngiltere'nin baş sağlık görevlisi, pandemide 'gitmek için uzun bir yol' olduğu ve yeni varyantların ortaya çıkacağı konusunda uyardı

Önümüzdeki iki yıl içinde Omicron'dan daha kötü olan yeni bir varyantın 'yüksek şansı' olduğunu söyledi.
Sir Chris, virüsün yeni versiyonlarının "İngiltere dahil dünyanın herhangi bir yerinde" "herhangi bir noktada" ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Sir Chris Whitty bugün, Omicron'dan daha kötü olan yeni bir Covid varyantının önümüzdeki iki yıl içinde ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyardı.

İngiltere'nin baş sağlık görevlisi, pandeminin bir sonraki aşamasının nasıl sonuçlanabileceğine dair karamsar bir değerlendirmede, karantinaların hala risk altında olabileceğini ima etti. 

Sir Chris, Yerel Yönetimler Birliği halk sağlığı konferansına, virüsün 'sürprizler yaratmaya' devam edeceği için daha 'gitmek için uzun bir yol' olduğunu söyledi. Ayrıca, şu anda grip ile benzer bir ölüm tehdidi oluşturan virüsün 'hayatımızın geri kalanında' bizimle olacağı konusunda ısrar etti.

Sir Chris, tarihi koronavirüs karantinasının ikinci yıldönümünde yaptığı konuşmada, daha tehlikeli bir türün ortaya çıkmasının 'risk dengemizi önemli ölçüde değiştirebileceğini' ekledi.  

Sir Chris, türün Omicron'dan "daha kötü sorunlara" neden olabileceğini ve mevcut türün getirdiği zorlukların "hiçbir şekilde önemsiz olmadığını" söyledi.

Ancak diğer uzmanlar, virüsün zamanla soğuğa neden olan bir patojene dönüşmekte ısrar ederek, pandeminin en karanlık günlerinin tarihe emanet edildiğinde ısrar ediyor.

Omicron, enfeksiyon oranlarının pandemik zirvelere ulaşması ve İngiltere'deki 15 kişiden birinin kış zirvesinde enfekte olduğunu tahmin eden uzmanlarla Kasım ayında sahneye çıktı.  SAGE tarafından yapılan gaddar modelleme, günde 6.000'e kadar ölüm konusunda uyarıda bulunarak, Hükümetin kendi danışmanlarını sıkı önlemler almaya sevk etti. Bazı kıyamet tellalı bilim adamları bir devre kesici bile istediler.

Ancak Boris Johnson cesaretini korudu ve evden işe dönüş, halka açık yerlerde yüz maskeleri ve destek programının hızlandırılmasını sağlayan halihazırda yürürlükte olan 'B Planı' önlemlerine bağlı kaldı.

Gökyüzü yüksek bağışıklık oranları ve varyantın daha hafif doğası, virüsün etkisini köreltti, Covid ölümleri günde 300'e ulaştı - kötü bir grip kışında görülen seviyelere ve birinci ve ikinci dalgalarda görülen oranların bir kısmına benzer. NHS hastaneleri hiçbir zaman bunalmadı ve yoğun bakım başvuruları neredeyse hiç değişmedi.        

Sir Chris, Covid pandemisinin gerçekten endemik bir aşamaya ne zaman geçeceği sorulduğunda, "sürekli olarak daha az baskın hale geleceğini" söyledi. 

İngiltere'nin önümüzdeki 'iki veya üç yıl' için mevsimsel dalgalardan etkileneceğini ve bu dalgaların zirveler arasında meydana gelebilecek yeni değişkenler tarafından 'serbest bırakılacağını' söyledi. 

Covid'in endemik hale geldiği fikrini reddederek, Britanyalılar için kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen virüsün dünya çapında "istikrarlı bir duruma" ulaştığını varsaymanın yanlış olduğunu söyledi.

Sir Chris şunları ekledi: 'Birleşik Krallık belirli bir yol seçti ve çocuklarda, yaşlılarda aşı oranları nedeniyle yüksek bağışıklığa ve enfeksiyon nedeniyle de bir miktar bağışıklığa sahibiz. 
"Ama diğerleri mükemmel mantıklı yollar seçtiler ama farklı şekilde oynayacaklar. Bu yüzden, bu konuda gidilecek uzun bir yol olduğunun ve olduğu gibi sürprizler yaratacağının farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum. 

"Hepimizin tartışıyor olma ihtimalimiz yüksek ve meslektaşlarımla önümüzdeki iki yıl içinde risk dengemizi gerçekten önemli ölçüde değiştiren yeni bir değişkeni tartışıyor olacağım."

Sir Chris sanal konferansa şunları söyledi: 'Omicron'da yaşadığımızdan daha kötü sorunlar üreten yeni bir varyantla sonuçlanabiliriz ve Omicron sorunları hiçbir şekilde önemsiz değildir.'

Gloomy SAGE danışmanları, MERS gibi daha önceki koronavirüslerle uyumlu olarak, üç kişiden birini öldüren daha ölümcül bir varyantın ortaya çıkabileceğine dair 'gerçekçi bir olasılık' konusunda uyardı. 

Bunun nedeni, Omicron'un virüs soyunun farklı bir bölümünden evrimleşmesi ve bir sonraki suşun doğrudan Omicron'dan evrimleşeceğinin garantisi olmamasıdır. 

Edinburgh Üniversitesi'nde küresel bir halk sağlığı uzmanı olan Profesör Devi Sridhar konferansa, virüsün yakın zamanda 'arka planda kaybolacağına' inanmadığını söyledi.  

İngiltere'nin günlük Covid vakalarının dün üç hafta içinde ilk kez düşmesiyle geliyor. Hükümet gösterge tablosu verileri, bir hafta öncesine göre yüzde 14 düşüşle 94.524 enfeksiyon kaydedildiğini gösterdi.

Ancak 'teknik sorunlar', İskoçya'nın geçen Salı günü dört günlük vaka bildirdiği anlamına geliyordu ve bu da Birleşik Krallık genelindeki günlük hesaplamayı yapay olarak şişirdi.

Bununla birlikte, Covid ölümleri bir hafta öncesine göre çeyrek arttı, ancak 250 kaydedildi.

Ayrıca, Birleşik Krallık genelinde verilerin mevcut olduğu en son tarih olan 18 Mart'ta 1.879 kabul kaydedildikten sonra, hastane kabulleri de bir haftada yüzde 17 arttı. 

Uzmanlar, yükselişi şu anda ülkede hakim olan BA.2'ye bağladılar  . Ancak suşun, orijinal Omicron varyantından daha şiddetli olduğu düşünülmemektedir.

İngiltere'nin Sağlık Bakanı Sajid Javid'in "beklenen" olduğu konusunda ısrar ettiği "Özgürlük Günü" nedeniyle vakalar iki haftadır artıyor. 

Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Mevcut Covid durumu hakkında konuşan Sir Chris, BA.2 Omicron varyantının "İngiltere'nin neredeyse tüm bölgelerinde" yükselen mevcut yüksek oranların "büyük bir kısmı" olduğunu söyledi.

Su çiçeği kadar bulaşıcı olduğu düşünülen türün ölümlerde veya yoğun bakıma yatışlarda artışa dönüşmediğini söyledi - ancak 'bu, hiçbir etkisinin olmadığı anlamına gelmiyor'.

Hastanede 'önemli rakamlar' var ve kabuller 'en az önümüzdeki iki hafta boyunca artacak', Sir Chris bunun NHS üzerinde baskı oluşturacağı konusunda uyardı.

Rutin operasyonlar için bekleyen hastaların kayıt yığılmasıyla başa çıkmak için ulusal çabanın yanı sıra Covid hastalarında bir artış sağladığı için sağlık sisteminin zaten 'önemli' bir baskı altında olduğunu da sözlerine ekledi. 

Sir Chris, aşılara ve enfeksiyona karşı artan bağışıklığın yanı sıra tıbbi bakımdaki gelişmeler nedeniyle enfeksiyonların hastaneye yatışlara ve ölümlere dönüşme oranının sürekli olarak azaldığını kaydetti.

Dedi ki: 'Zaman içinde bir dereceye kadar Covid riski azaldı. Ancak riskten arındırma, risksizlikle aynı şey değildir ve hala önemli bir risk vardır.'