OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı. Janky yazılımı ve eksik güncellemeler

OnePlus 10 Pro incelemesi: Orijinal OnePlus çekiciliğinden geriye pek bir şey kalmadı. Janky yazılımı ve eksik güncellemeler, 900 $ için çok fazla uzlaşma olduğu anlamına gelir. Çinli şirket, kurucu ortağı Carl Pei'yi  2020'de kaybetti ve geçtiğimiz yıl Oppo ile çalkantılı bir birleşme yaşıyor. Şirket dışından kimse OnePlus'ın geleceğinin nasıl olacağını bilmiyor, ancak en son akıllı telefonu OnePlus 10 Pro, bu yeni OnePlus döneminin ne olacağına dair ipuçları veriyor gibi görünüyor.

OnePlus, BBK çatısı altındaki büyük bir akıllı telefon şirketleri grubunun parçasıdır. General Motors'un bir grup otomobil şirketini yönetmesine benzer şekilde, tüm BBK markaları aynı parça kutusundan seçim yapar ve benzer ürünler üretir, ancak farklı pazarları hedeflerler. OnePlus'ın BBK kardeş şirketleri Oppo, Vivo ve Realme Çin odaklı ve iQOO Hindistan'a odaklanmış durumda. OnePlus, BBK'nın Batı odaklı kanadı olmuştur. OnePlus One için lansman ülkeleri  , çok mantıklı olan ABD ve Avrupa idi. En büyük üç akıllı telefon pazarı sırasıyla Çin, Hindistan ve ABD'dir.

Oppo birleşmesi gerçekleştiğine göre, OnePlus'ın hala Batı'ya odaklandığını söylemek zor. OnePlus 10 Pro,  üç ay önce Çin'de piyasaya çıktı ve yalnızca şimdi ABD kıyılarına geliyor. Bu gecikmeden sonra bile cihaz, tüm özellikleri eksiksiz olarak ABD'de piyasaya sürülmeyecek.

OnePlus'ın kendisini rakiplerinden ayırmasının birincil yolu, şirketin tescilli hızlı şarj teknolojisi olan "Warp Charge" dır. OnePlus 10 Pro, 80 W Çözgü Şarjı getirerek bu teknolojiyi geliştirir. Ancak OnePlus, ABD pazarı için yeni bir 80 W Warp Charger üretmedi, bu nedenle ABD'li müşteriler geçen yılki şarj cihazıyla yetinmek zorunda, bu sadece 65 W. 120 V ABD güç sistemi; şirket basitçe yapmadı.

19. Büyük No Man's Sky Güncellemesi Şimdi PS5 ve PS4'te Çıktı 19. Büyük No Man's Sky Güncellemesi Şimdi PS5 ve PS4'te Çıktı

BBK'nın halihazırda Çin odaklı üç markası daha var, bu nedenle OnePlus'ın Çin'e öncelik vermesi ABD pazarından biraz geri çekildiğine işaret edebilir. Oppo birleşmesi aynı zamanda orijinal OnePlus stratejisinin çürütülmesi gibi geliyor. OnePlus, bir zamanlar BBK altında bağımsız bir şirket olacak kadar önemliydi ve şimdi değil.

OnePlus ve Oppo'nun birleşmesi, OnePlus yazılımı için de garip ve belirsiz bir gelecek yaratıyor. OnePlus ve Oppo'nun her birinin kendi Android kaplamaları vardır. OnePlus geleneksel olarak stok Android'in tasarımına yakın durur ve ekstra özellikler ekler (şirket zaman içinde bu stratejiden uzaklaşmış olsa da). Oppo'nun Color OS'si, birçok Çinli Android kaplaması gibi, tamamen Apple kıskançlığıyla ilgili ve iOS'un sahte bir sürümü gibi görünüyor.

Temmuz 2021'de OnePlus ve Oppo, bu hareketin şirketlerin daha hızlı güncellemeler üretmesine yardımcı olacağını söyleyerek, zıt kutuplu Android kaplamalarını birleştireceklerini duyurdular  . Aralık 2021'de, OnePlus 9 için Android 12 güncellemesiyle bu birleşik yöne ilk bakışı aldık ve bu bir tür felaketti . Daha geçen ay Oppo ve OnePlus, yazılım birleşmesinin iptal edildiğini duyurmuştu.

Yani hayır, OnePlus 10 Pro'nun yazılımını bir ayda yapmadı; çoğunlukla eski plan kapsamında oluşturuldu. Bu telefon için Android 13 güncelleme planının nasıl görüneceğini kimse bilmiyor, ancak üç yıllık büyük yazılım güncellemeleri alacaksınız. Yazılım bölümünüzü havaya uçurmak ve ardından bir cihazın piyasaya sürülmesinden bir ay önce onu yeniden oluşturmaya çalışmak yıkıcıdır ve OnePlus yazılımının ne olmasını istediğini anlarken büyük güncellemelerin sorunsuz ilerlemesini beklediğimi söyleyemem.

Bu bağlamda size OnePlus 10 Pro incelememizi getiriyoruz. Şirketiniz tam bir yeniden başlatmanın ortasında olsa bile, yıllık akıllı telefon güncelleme döngüsü hiç kimse için durmaz.

Belirtildiği gibi, telefon aylar önce Çin'de piyasaya sürüldü, bu nedenle bu noktada hiçbir şey sürpriz değil. Snapdragon 8 Gen 1 SoC, 8 GB RAM, 128 GB depolama, 5000 mAh pil ve kavisli kenarlara sahip 120 Hz, 6.7 inç OLED ekrana sahip amiral gemisi bir akıllı telefon. OnePlus nihayet ABD lansman fiyatını açıkladı: 900 $ , bu da onu Google Pixel 6 Pro ile aynı fiyat ve Galaxy S22 Ultra'dan 300 $ daha ucuz yapıyor .
Telefonu bizzat gördüğünüzde karşılaşacağınız en büyük sürpriz? Parıldıyor! "Volkanik Siyah" ünitemizin arkası normalde siyah görünür, ancak ışık tam olarak vurursa, camın altında bir ışıltı denizi yanar. Bu görünüm, OnePlus One'ın kumtaşı kaplamasına geri dönüyor, ancak bu telefonun tutuşlu bir dokusu olsa da, yeni cihaz pürüzsüz bir cam kullanıyor. Parmak izlerini gizleme konusunda iyi bir iş çıkarıyor, ki bu güzel.
Kamera bloğu, bugünlerde Android telefonları birbirinden ayırmanın en kolay yolu ve burada OnePlus, telefonun kenarını saran kare bir şekle sahip. Şirket, kamera bloğunun seramik olduğunu söylüyor. Ayna kaplaması parmak izlerini deli gibi toplar ve diğer birçok kamera bloğu gibi telefonun bir tarafında bulunur, bu da cihazı bir masa üzerinde kullanmaya çalıştığınızda titriyor. Telefonun arkasına uzanan Google'ın Pixel 6 kamera çubuğu hala en iyi tasarım. Dengesiz bir tasarım kullanmayan telefon, yatarken çok daha dengeli. Bu devasa kamera çarpmaları ortadan kalkmıyorsa, işlevsel olabilirler.