Omicron'lu insanların şu anda ortaya çıkardığı en yaygın semptom. Şu anda Omicron'a sahip olduğunuz en yaygın işaret ortaya çıktı.

Omicron'lu insanların şu anda ortaya çıkardığı en yaygın semptom. Şu anda Omicron'a sahip olduğunuz en yaygın işaret ortaya çıktı.

Bu, aniden bu özel semptomların olduğunu fark ettiyseniz - ve saman nezleniz yoksa - büyük olasılıkla enfekte olmuşsunuz demektir. İngilizlerin nasıl hissettiklerini kaydettiği ZOE Semptom Çalışması Uygulamasının arkasındaki Profesör Tim Spector, Birleşik Krallık'taki en son 20 semptomu paylaştı.

Bunlar hapşırma, baş ağrısı, kas ağrıları, göz ağrısı ve bozulan öğünleri içerir.

Ancak şu anda böcekten rahatsız olan insanların çoğunluğunun burun akıntısı olduğunu bildirdiğini ve bunun en önemli semptom olduğunu söyledi.

Dedi ki: "Burun akıntısı sürünüyor gibi. Ne zaman baksam daha yüksek oluyor. "Şu anda Covid hastalarının yüzde 83'ünde burun akıntısı var."

Omicron daha hafif bir türdür ve bu nedenle hastaların çoğunda, özellikle aşılılarda daha hafif semptomlar üretir.
Çoğu insan, birkaç gün boyunca grip veya soğuk algınlığı benzeri semptomlarla istirahat ederek evde iyileşir.

Bazılarının sadece bir veya iki semptomu olabilir, ancak çoğu insanda burun akıntısı var gibi görünüyor.
Saman nezlesi sezonu başladı ve İngilizler geçen hafta bir polen bombasıyla karşı karşıya kaldı.

Bu, özellikle ücretsiz testler rafa kaldırıldığından, burun akıntınızın saman nezlesi mi yoksa Covid mi olduğunu bilmenin daha da zor olacağı anlamına geliyor.

Ama en son ZOE rakamlarına göre - eğer burnunuz akıyorsa, büyük ihtimalle Omicron'unuz var demektir.

Covid Birleşik Krallık'ta hâlâ çok yaygın, ancak vakalar, birkaç hafta önce Omicron'un bir alt varyantı olan BA.2'nin binlerce İngiliz'i devirdiği devasa zirvelerden düştü.

Prof Spector, vakalar hala yüksekken, hastanedeki hastaların artık yükselmiyor gibi göründüğü konusunda uyardı.

Enfeksiyonlar son haftalarda rekor seviyelere yükseldi ve İngiltere'de her 12 kişiden biri Mart ayında böcekle mücadele  etti.

En son verilerde Ulusal İstatistik Ofisi, yaklaşık 14 kişiden birinin şu anda ülkede enfekte olduğunu söyledi.

Prof Spector, " Vaka sayıları düşmeye devam ediyor  ve oran geçen haftaya göre biraz daha hızlı."

Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar

DALGA DÜŞÜYOR

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı Halk Sağlığı Programları Direktörü Dr Mary Ramsay şunları ekledi: “Hastane başvurularının bu hafta sabit kalması cesaret verici ve önümüzdeki haftalarda bunu yakından izlemeye devam edeceğiz.

“Yüksek ateş gibi herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu semptomunuz varsa, evde veya diğer insanlardan, özellikle yaşlı veya savunmasız kişilerden uzak durmaya çalışın.

"Aşılama, tüm uygun kişiler için gerekli olmaya devam ediyor, bu yüzden güncel değilseniz, lütfen en son aşınızı yaptırdığınızdan emin olun."

Sağlık patronları, aşıların en iyi savunma hattı olduğunu söylüyorlar, yeni bir çalışma, üçlü aşıdaki semptomların ortalama olarak soğuk algınlığının yarısı kadar sürdüğünü gösteriyor.

Bağışıklıklarını yüksek tutmak için toplumdaki belirli gruplara bahar destekleri  dağıtılıyor.

İngiltere'deki insanların çoğu için ücretsiz testler sona erdi ve İngilizlerin ortaya çıkan herhangi bir hastalıktan sorumlu olmaları istendi.

Yüksek riskli işlerde çalışanlar ve sağlık koşulları olanlar da dahil olmak üzere, yalnızca savunmasız kişiler swabları ödemeden almaya hak kazanacaktır.