NHS uyuşturucu gözlemcileri, hastalara fazladan iki yıllık bir yaşam süresi verebilecek 'oyun değiştiren' akciğer kanseri ilacını onayladı

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

NHS uyuşturucu gözlemcileri, hastalara fazladan iki yıllık bir yaşam süresi verebilecek 'oyun değiştiren' akciğer kanseri ilacını onayladı İlaç, bazı tümörlerde bulunan belirli bir tür mutasyona uğramış büyüme genini hedefler. Mobocertinib adı verilen tabletlerin bir aylık kursunun yaklaşık 19 bin sterline mal olduğu düşünülüyor. NHS İngiltere, yılda yaklaşık 100 kişinin ilacı almaya uygun olacağını söyledi. NHS uyuşturucu gözlemcileri bugün akciğer kanseri hastaları için 'oyunu değiştiren' bir ilacı onayladı.

Mobocertinib tabletleri, İngiltere'nin en büyük kanser katili olan hastalığın nadir ve agresif bir formuyla mücadele eden hastalara verilecek.

Her yıl yaklaşık 100 kişi ilacı almaya hak kazanacak ve doktorlar haftalar içinde ilacı dağıtmaya başlayacak.
Sağlık Bakanı Sajid Javid , mobocertinib'in düzinelerce 'yaşam çizgisi' olduğunu söyledi. Denemeler, hastaların yaşamlarını iki yıla kadar uzatabileceğini göstermiştir.

NHS yetkilileri, Japon ilaç firması Takeda ile bir aylık tedarik için yaklaşık 19.000 sterline (25.000 $) mal olduğu düşünülen ilaç için bir anlaşma yaptı. 

NHS ulusal tıp direktörü Profesör Stephen Powis bugün anlaşmanın vergi mükellefleri için 'uygun fiyatlı' olduğu konusunda ısrar etti. 

Epidermal büyüme faktörü reseptörü ekson 20 yerleştirme mutasyonları adı verilen bir tür değiştirilmiş gen tarafından yönlendirilen nadir kanser türüyle savaşan hastalar için 'harika bir haber' olduğunu söyledi. 
ABD, uyuşturucunun geçen yıl Eylül ayında kullanılmasını onaylamasına rağmen, Avrupa'nın başka hiçbir yerinde ilacı henüz almadı.  

Profesör Powis şunları ekledi: 'Bu, hastalar için en son kanser tedavilerini vergi mükellefi için uygun bir fiyata sunmak için yaptığımız uzun anlaşmalar listesinin sonuncusu.'

Exkivity, ilacın markalı adıdır. Mobocertinib, bazı akciğer kanseri türlerinde bulunan hücre büyümesini destekleyen bir enzim olan bir tür kinazı inhibe ederek hastalığın büyümesini yavaşlatır.  

Kalp yetmezliği ve şiddetli ishal gibi ciddi yan etkileri vardır.

Daha yaygın yan etkiler arasında döküntüler, kusma, şiddetli olmayan ishal, iştah azalması, kas veya kemik ağrısı, tırnak çevresindeki deride enfeksiyon, ağızda yaralar ve yorgunluk bulunur. 

Sadece daha önce kemoterapi görmüş, kanseri ameliyatla alınamayan hastalara verilir.

İlacın hedeflediği kansere küçük hücreli olmayan akciğer kanseri denir ve bu kanser türünün neden olduğu tümörlerin yüzde 4 ila 12'si mobocertinib'in karşı çalıştığı değiştirilmiş gene sahiptir. 

Hastalar, sahip oldukları kanserin ilaç tarafından yavaşlatılıp yavaşlatılamayacağını belirlemek için bir testten geçmek zorunda kalacaklar. Denemeler, mobocertinib alan bazı hastaların çığır açan ilaçla tedavi edildikten sonra iki yıl yaşadığını gösteriyor.

NHS England, bu tip akciğer kanseri olan hastalar için beklenenden önemli ölçüde daha uzun.  

Javid, "NHS hastaları, Avrupa'da akciğer kanserine yönelik bu son teknoloji yeni tedaviden yararlanan ilk kişilerdir.

'Mobocertinib, hastalığın bu nadir formuna sahip olanlar için bir yaşam çizgisi olacak çığır açan bir ilaçtır.' 

NICE devam eden değerlendirmesini tamamlarken, Mobocertinib, İngiltere'deki uygun akciğer kanseri hastaları için üretici için sıfır kar bazında NHS'ye erişebilecek. 

MHRA'nın tıbbi gözlemci başkanı Dame June Raine şunları söyledi: 'Hastaların umut verici kanser tedavilerine daha erken erişmelerini sağlamak için çalışıyoruz.' 

NICE sağlık teknolojisi değerlendirme merkezinde program direktörü Helen Knight, anlaşmadan 'memnun olduğunu' söyledi. 

Bu, Project Orbis lisansını takiben erken bir ulusal erişim anlaşması yoluyla NHS tarafından kullanıma sunulan dördüncü ilaçtır.

Project Orbis, ABD, Birleşik Krallık ve diğer altı ulusun ilaç onay makamları arasındaki uluslararası ortak bir projedir. 

Osimertinib, atezolizumab ve “ölüm yıldızı” mutasyonunu hedefleyen son teknoloji terapi Sotorasib için benzer NHS anlaşmaları zaten mevcut.