340.000 kanser hastası, NHS personeli sıkıntısı nedeniyle geç teşhisle karşı karşıya. Milletvekillerinin raporu, hükümetin işgücündeki boşlukları doldurmadaki ve Covid'in etkisiyle başa çıkmadaki başarısızlığını kınıyor. İngiltere'deki yüz binlerce kanser hastasının önümüzdeki yıllarda teşhis edilmesiyle karşı karşıya kalacağını söyleyen milletvekilleri, hükümetin, hayatta kalma oranlarının tersine gitme riskini taşıyan NHS personel sıkıntısıyla mücadele etmedeki başarısızlığını kınadıkları için

340.000 kanser hastası, NHS personeli sıkıntısı nedeniyle geç teşhisle karşı karşıya. Milletvekillerinin raporu, hükümetin işgücündeki boşlukları doldurmadaki ve Covid'in etkisiyle başa çıkmadaki başarısızlığını kınıyor. İngiltere'deki yüz binlerce kanser hastasının önümüzdeki yıllarda teşhis edilmesiyle karşı karşıya kalacağını söyleyen milletvekilleri, hükümetin, hayatta kalma oranlarının tersine gitme riskini taşıyan NHS personel sıkıntısıyla mücadele etmedeki başarısızlığını kınadıkları için uyardılar.

Commons sağlık ve sosyal bakım komitesi, kanser hizmetleriyle ilgili 52 sayfalık bir raporda, bakanların kanser işgücündeki boşlukları doldurmaya yönelik ciddi girişimlerinin olmamasının, hayatta kalma oranlarını iyileştirme çabalarını tehlikeye attığını söyledi. Milletvekilleri, 2019 ile 2028 yılları arasında önlem alınmadan 340.000 hastanın erken teşhisten mahrum bırakılacağını ve bunun ölümle yaşam arasındaki fark anlamına gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Karar, milletvekilleri tarafından yapılan bir soruşturmanın ardından, klinik onkologlar, danışman patologlar, radyologlar ve uzman kanser hemşirelerinin eksikliklerini gidermek için ayrıntılı bir plan bulunmadığını tespit ettikten sonra geldi.

"Daha erken kanser teşhisi, genel sağkalım oranlarını iyileştirmenin anahtarıdır. Ancak, hem teşhis hem de tedaviyi tehdit eden personel sıkıntısı ilerlemeyi tehlikeye atıyor” dedi . Pandeminin kanser hizmetleri üzerindeki zararlı ve uzun süreli etkisinden, kanser sağkalımında elde edilen kazanımların tersine dönmesi gibi gerçek bir riskle daha da endişeliyiz.

“Bir anne bize 27 yaşındaki kızının kanser teşhisi için beş aylık mücadelesini anlattı - trajik bir şekilde kanser ortaya çıktıktan üç hafta sonra öldü. Ne yazık ki, daha fazla yaşam, erken teşhis ve hızlı tedavi olmaksızın neredeyse kesin olarak erken sona erecektir.

"İşte bu yüzden hükümeti ve NHS'yi başarının bağlı olduğu kanser işgücündeki boşlukları ele almak için şimdi harekete geçmeye çağırıyoruz. Bugüne kadar, bunu yapmak için ciddi bir çaba olduğuna dair çok az kanıt bulduk.”
Milletvekilleri, pandemi sırasında NHS'nin kanser hizmetlerini koruduğu iddialarına rağmen, Mart ve Eylül 2020 arasında Birleşik Krallık'ta 3 milyon daha az kişinin kanser taraması için davet edildiğini keşfetti.

Mart 2020 ile Mart 2021 arasında İngiltere'de 326.000 daha az kişi kanser şüphesiyle acil sevk aldı. Rapora göre, yaklaşık 4,6 milyon daha az anahtar teşhis testi yapıldı.

Tanıklar, milletvekillerine “karne tedavisine” zorlandıklarını söyledi ve pandemi sırasında kanser servislerinde çalışmayı “25 yıl önce çalışmaya” benzetti. Milletvekilleri ayrıca, aile hekimleri üzerindeki baskı nedeniyle aile doktorlarının çok sayıda potansiyel kanser vakasını tespit edemeyebileceğini de vurguladı. Acil kanser sevklerinin iyileşmeye başladığını, ancak bekleme süresi hedeflerinin kaçırıldığını ve bunun “daha ​​fazla sayıda geç teşhis” riski taşıdığını söylediler.

Milletvekilleri, hayatta kalma oranlarını iyileştirmenin en iyi yolunun daha erken bir aşamada daha fazla kanseri teşhis etmek olacağını, ancak yeterli personel olmadan erken teşhis oranlarını iyileştirme hedeflerine ulaşmanın zor olacağını söyledi. Milletvekilleri, “Kanser işgücündeki boşlukları ele almadan ne erken teşhis ne de ek hızlı kanser tedavisi mümkün olmayacak ve bunu yapmak için ciddi bir çaba olduğuna dair çok az kanıt bulduk” dedi.

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı

Macmillan Cancer Support politika başkanı Minesh Patel, "Bu rapor, hükümete, NHS içindeki ciddi personel sıkıntısı ve boşlukları doldurmak için gerçekçi hedeflerin tamamen yokluğu hakkında yüksek sesle ve net bir şekilde alarm veriyor" dedi . "Bu, kanserle yaşayan insanlar için büyük endişeye neden oluyor."

İngiltere Kanser Araştırmaları Politika, Bilgi ve İletişimden Sorumlu Genel Müdürü Dr Ian Walker, raporun hükümetin kronik personel eksikliğini ele alma konusundaki “sürekli başarısızlığını” ortaya çıkardığını söyledi. #CatchUpWithCancer kampanyasının kurucu ortağı Profesör Pat Price, eksiklikleri gidermek için acil önlem alınmadığı takdirde, “bu, daha fazla insanın daha genç ve gereksiz yere ölmesine neden olacağı” konusunda uyardı ve şunları ekledi: “Bu, olması gereken bir kriz. başbakanın öncelikler listesinin başında”.

NHS England, kanserin "pandemi boyunca" NHS için bir öncelik olduğunu söyledi. Pandeminin başlangıcından bu yana 567.000'den fazla kişinin kanser tedavisine başlamasıyla birlikte son 11 ayda rekor seviyelerde kanser kontrolleri için sevkler görüyoruz ve artan tedavi ve teşhis kapasitesi için 3,8 milyar sterlin yatırım yapıyoruz. elektif iyileşme planı ile daha fazla kanseri erken aşamada yakalayıp tedavi ettiğimizden ve daha fazla hayat kurtardığımızdan emin olmayı hedefliyoruz.”

Bir Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı sözcüsü, hükümetin 2025 yılına kadar biriken iş yükünü azaltmak ve fazladan 9 milyon kontrol, tarama ve operasyon ile 160'a kadar toplum teşhis merkezi sağlamak için önümüzdeki üç yıl içinde 8 milyar sterlin yatırım yapacağını söyledi