Kamu Manşet - Netflix Kulüp Matilda'nın Dini Ne Sefarad Yahudileri Kimler? Sefarad Yahudileri kimler, Ladino dili nedir? Kulüp dizisi Matilda'nın dini.. Sevilen dijital platform üzerinden yayımlanan dizinin ilk sezonun ardından oyuncu kadrosu ve karakterlerinin yanı sıra dizinin konusu araştırılmaya devam ediliyor.  Gökçe Bahadır, Barış Arduç ve Salih Bademci gibi isimlerin yer aldığı Kulüp dizisi hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Dizide Matilda'nın dini nedir? Matilda hangi dilde konuşuyor?

matilda3

Netflix'de yayınlanmaya başlanılan dizi Netflix üzerinden izlenebilir. Kulüp dizisinde 1950'li yıllarda kozmopolit İstanbul'da bir anne sorunlu geçmişi sebebi ile asi kızıyla yeniden bağ kurmak için gece klüplerinde çalışmaya başlar. Matilda'nın kızı Raşel ise o hapisten çıkana kadar varlığından haberi yoktur. Kızı ile güzel bir gelecek yaşamak isteyen Matilda, Raşel'i Pera'nın belalısı olan Fıstık İsmet'ten uzak tutma çabasına girer. Matilda'nın dini Seferad Yahudiliği mi? Matilda'nın dini ve dili nedir? Kulüp dizisinde konuşulan dil ne?

Matilda'nın aynı zamanda patronu olan Orhan gece klübü yöneticisi Çelebi sanatçı Selim'in egoları ile savaş içerisindedir. Klübe ayak basmasından itibaren farklı bir hava katan Matilda çalışanlar için mahvolmuş bir klübü yuvaya dönüştürür. Matilda şefkatli yanı ile hem kızıyla güzel bir ilişki kurmaya çalışır.  Oyuncu kadrosu fazlasıyla dikkat çeken Kulüp dizisi Netflix ekranlarında yayınlandı. Peki dizide Matilda'nın dini nedir? Matilda'nın dili nerede konuşuluyor?

matilda

SEFARAD YAHUDİLERİ KİMLER?

Matilda'nın dini Seferad Yahudiliğidir. Orta ve Doğu Avrupa kökenli Yahudiler “Aşkenaz” Yahudileri olarak dikkat çekiyor. İspanya ve Portekiz’den göç eden Yahudiler ise Seferad Yahudileri olarak dikkatleri çekiyor.

Matilda'nın dini izleyiciler tarafından merak ediliyor. Seferad Yahudileri 15. Yüzyılın sonunda İspanya, İtalya, Portekiz’den göç edenler Osmanlı topraklarına yerleştiler. Sefarad yahudileri Ladino dilini konuşmaktadırlar. İspanyolca temelli olan bu dil Fransızca Türkçe gibi dillerden türemiştir. 

Raşi alfabesini kullanan Ladino dili daha sonra latin alfabesine geçmişlerdir. Palavra, boyoz gibi kelimeler Türkçe'ye Ladino dilindenn geçen sözlerdir. Yahudi ispanyolcası olan Ladino dili Standart İspanyolcanın, tarihi bir varyantı olarak da değerlendirilir. Netflix'in Kulüp adlı dizisinde konuşulan dil izleyicinin fazlasıyla dikkatini çekmiştir.