Neden Herkes Yine Deltacron Varyantı Hakkında Konuşuyor? Önceki iki varyantın, Delta ve Omicron'un unsurlarını birleştiren, sözde 'Deltacron' Covid varyantı raporlarını ilk duyduğumuz Ocak ayıydı.

Neden Herkes Yine Deltacron Varyantı Hakkında Konuşuyor? Önceki iki varyantın, Delta ve Omicron'un unsurlarını birleştiren, sözde 'Deltacron' Covid varyantı raporlarını ilk duyduğumuz Ocak ayıydı.

Şimdi, Fransa'daki bilim adamları, genetik yapısını çözmek için varyantın son vakalarını belirlediler ve sıraladılar - ve resmi olarak doğrulandı.

Deltacron nedir ve nerede bulunmuştur?

Deltacron, bugüne kadarki en bulaşıcı koronavirüs suşlarından ikisi olan Delta ve Omicron'un genlerini içeren bir Covid varyantıdır.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL) genel müdür yardımcısı Profesör Ewan Birney, raporların ilk yayılmaya başladığında açıkladığı gibi : “Virüsler sıralarını iki şekilde değiştirir; mutasyon adı verilen bir yazım hatası gibi tekli bazları (harfleri) değiştirerek ve önceki mutasyonlar nedeniyle farklılıkları olan farklı varyantlardan parçaları değiştirerek – rekombinasyon adı verilen tam bir cümle veya dörtlük gibi.”
Deltacron varyantının ilk vakaları, Kıbrıs Üniversitesi'nde biyolojik bilimler profesörü ve Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı başkanı Leondios Kostrikis tarafından Ocak ayı başlarında Kıbrıs'ta rapor edildi. Ancak, bazı bilim adamları bunun laboratuvar kontaminasyonunun sonucu olduğuna inanıyordu.

O zamandan beri, Deltacron varyantı vakaları Fransa'nın çeşitli bölgelerinde bulundu ve Paris'teki küresel bir biyomedikal araştırma enstitüsü olan L'Institut Pasteur'den virologlar tarafından sekanslandı ve varyantın uluslararası Covid veritabanına (GISAID) tam genomik sekansını doğruladı . hafta.

GISAID web sitesi, Danimarka ve Hollanda'da benzer bir profile sahip genomların tanımlandığını ekleyerek, "Bu rekombinantların tek bir ortak atadan mı türediğini veya birden fazla benzer rekombinasyon olayından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var" dedi.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, “Delta x Omicron Rekombinant (UK)” adlı bir varyantı araştırdığını , ancak bunun Fransız merkezli Deltacron ile bağlantılı olup olmadığı henüz netlik kazanmadığını söyledi.

L'Institut Pasteur'den bir araştırmacı olan Dr Etienne Simon-Loriere, Guardian'a Delta ve Omicron'un birkaç farklı rekombinantı olabileceğini söyledi.

Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı? Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı?

"Fransa'da ve Danimarka/Hollanda'da gördüğümüz, çok benzer görünüyor ve seyahat edenlerle aynı rekombinant (aynı ebeveyn virüsleriyle) olabilir" dedi.

"Ancak Birleşik Krallık ve ABD dahil ülkelerde bildirilen olası Delta-Omicron rekombinantları, ana virüslerinin farklı parçalarını birleştiriyor gibi görünüyor ve bu nedenle Fransa'da görülen Deltacron'dan farklı."