NASA, ilk tam Uzay Fırlatma Sistemi Roketinin İlk Sunumuna Hazır. Roketin fırlatma rampası için hazırlanması, aracın maruz kalacağı streslere ve fırlatmadan önce ve fırlatma sırasında yapacağı işlemlere hazır olmasını sağlamak için zorlu ve karmaşık bir dizi test gerektirdi.

NASA, ilk tam Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin ilk sunumuna ve ilk Doğu Kıyısı 'ıslak elbise provasının' başlamasına bir haftadan daha kısa bir süre kaldığını söyledi.

Ekipler, tamamen istiflenmiş roketi çevreleyen çalışma platformlarını geri çekmeye başladılar ve Artemis 1'e atanan fırlatma aracını yavaşça ortaya çıkardılar SLS roketi ve Orion uzay aracının çok beklenen ve kapsamlı bir şekilde ertelenen mürettebatsız test uçuşu. Nisan 2021'den bu yana, SLS ve Orion, NASA'nın Florida, Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Araç Montaj Binası (VAB) içinde yavaş ama emin adımlarla bir araya getirildi.

Roketin fırlatma rampası için hazırlanması, aracın maruz kalacağı streslere ve fırlatmadan önce ve fırlatma sırasında yapacağı işlemlere hazır olmasını sağlamak için zorlu ve karmaşık bir dizi test gerektirdi. Dağıtımın 17 Mart Perşembe günü saat 17:00 EST (UTC) civarında başlaması bekleniyor ve her şey yolunda giderse, roketi ve 'mobil fırlatma platformunu' taşımakla görevli dev paletli aracı taşıması yaklaşık 12 saat sürmeli. onları Complex 39B'yi (LC-39B veya Pad 39B) Başlatmak için. Devreye almanın ilk saati, roketi ve mobil fırlatma kulesini VAB'den çıkaracak ve ardından pede 11 saatlik bir yolculuk yapacak. NASA, SLS'nin Pad 39B'de yaklaşık bir ay geçireceğini ve bu süre zarfında fırlatmaya hazır olmasını sağlamak için gereken pahalı testlerden geçeceğini söyledi.

Ped üzerinde iki hafta kaldıktan sonra, SLS tanklarını sıvı hidrojen (LH2) ve sıvı oksijen (LOx) itici gazla dolduracak ve ıslak elbise provası (WDR) olarak bilinen bir süreçte simüle edilmiş bir geri sayımdan geçecektir. Artemis-1 görevinin temsilcileri, “geri sayım yaklaşık [T-eksi 9 saniye] sona erecek, bu da roketin dört RS-25 motorunun gerçek bir fırlatma [önce] ateşlenmesinden sadece birkaç dakika önce.” Geri sayımın bu kadar düşük çalışmasına izin vererek, test ekipleri, fırlatma sırasında dikkatli bir şekilde koordine edilmesi gereken tüm arayüzleri (roketin RS-25 motorları dışında) kontrol edebilir. 

Islak elbise tamamlandıktan sonra SLS, ıslak elbise, son Orion uzay aracı çalışması ve uçuş yazılımı güncellemeleri sırasında bulunan sorunların belirlenmesi ve onarımı dahil olmak üzere son fırlatma hazırlıkları için VAB'ye geri döndürülecektir. SLS'nin VAB'a dönüşünden sonra NASA, son çalışmanın tamamlanmasının bir ay sürmesini bekliyor. Bununla birlikte, NASA yetkilileri, fırlatmadan önce SLS'ye yapılacak çok iş olduğunu ve uzay ajansının son iki buçuk yılda roket üzerindeki çalışmasının neredeyse her yönünün büyük gecikmelere yol açtığını kabul ediyor.

Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor

Gecikmeler belirli bir tarih belirlemeyi pratik hale getirmeye devam ettiğinden, NASA tarafından resmi bir fırlatma tarihi seçilmedi. NASA'nın keşif sistemleri geliştirme müdür yardımcısı yardımcısı Tom Whitmeyer, Nisan ayında bir lansmanın artık mümkün olmadığını belirtti. 7-21 Mayıs tarihleri ​​arasında devam edecek olan “Mayıs penceresinin arka ucunu hala değerlendiriyoruz” dedi. Yörünge mekaniği ve Orion'un gün ışığında kurtarılmasını sağlamak gibi diğer görev kısıtlamaları tarafından yönetilen gelecekteki fırlatma pencereleri 6 Haziran'da. lansmanın mümkün olmayacağı 2 ila 4 Temmuz arasında bir "kesinti" ile 16 Haziran ve 29 Haziran ila 12 Temmuz arası.

Artemis-1 görevi, NASA'nın Orion uzay aracı ve Space Launch System roketinin ilk mürettebatsız entegre uçuş testi olacak. SLS roketi, Ay'a ve ötesine mürettebat veya kargo taşıyan alçak Dünya yörüngesinin ötesindeki görevler için tasarlanmıştır. Kalkışta, yaklaşık altı milyon pound (~2700 ton) ağırlığında ve yaklaşık 8,8 milyon pound (~4000 ton) itme gücü üretecek.