Migren rahatsızlığı genel şekilde başın bir tarafında oluşan ve çevre, gerilim, hormonlar ve gibi bazı etkenlere maruz kalınması ile meydana gelen zonklamalı baş ağrılarıdır. İşte Migren ile ilgili tüm detaylar kamumanset.com' da

Kamumanset.com -  Migren rahatsızlığı genel şekilde başın bir tarafında oluşan ve çevre, gerilim, hormonlar ve gibi bazı etkenlere maruz kalınması ile meydana gelen zonklamalı baş ağrılarıdır. Kadınlarda erkek insanlara göre birçok daha sık olarak görülebilmektedir ve bireylerin günlük hayatını da negatif yönde etkilemektedir.  İşte Migren ile ilgili tüm detaylar kamumanset.com' da 

Migren bulguları genel şekilde bireyin kolay olan bazı görevleri yerine getirilmesine ya da çalışmasına tam anlamıyla engel olacak kadar yoğun ve başın bir bölgesinde seyredilebilen ağrı çeşididir. Baş ağrısı göz, alın ya da şakaklara dahi vurabilmektedir ve kişilerde mide bulantısı, kusma, görme sorunları ve ışığa karşı çok titiziyet benzeri sorunları ile getirebilmektedir.

Klasik Migren

“Klasik” migren görüş anlamında meydana gelmekte olan bazı farklılıkları benzeri auranın ağrının başlamasından tam anlamıyla yarım ila 1 saat öncesinde ortaya çıkması ile oluşabiliyor. Migren hastalarının ortalama şekilde %20’sinde bu benzeri klasik migren türleri görülebilmektedir.

Klasik auralar tüm hastalarda ortaya çıkmadığı benzeri migren hastalarının %25’sinde bu haberci aşamada görülebilmektedir. Haberci aşama migren ağrısından ortalama şekilde 24 saat kadar önce ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamada ise duygu ve durum farklılıkları, kötü kokular ya da tatları alamama, yorgun ya da kendini gergin hissetme benzeri bazı durumlar oluşabiliyor.

Migren nörolojik nedenleri ise tam anlamıyla bilinmediği benzeri gizliliğini de güvenliğini sağlamaktadır. Ancak beyin kimyasallarının beyin hücreleri ile etkileşim kurmasının migren rahatsızlığına sebebiyet verdiği düşünülebilmektedir.

Migren Ağrısı Tetikleyiciler

Migren ağrıları genel şekilde bireylerin belirli bazı durumlara maruz kalmaları ile oluşabiliyor. En yaygın tetikleyicilerinden birisi de güçlü ve yanıp sönen bazı ışıklar şekilde bilinir. Örnek vermek gerek görülürse bazı lambalar, hızla değişmekte olan televizyon görüntüleri, deniz ya da göl üzerinde dalgalanmakta olan güneş ışıkları da migreni tetikleyebilmektedir.

Yemek ve uyku düzeninin düzgün olması da bazı insanlarda migren ağrılarını önleyebilmektedir. özellikle belirtmek gerekirse uykusuzluk ve yeterli sıvı ya da gıda alınmaması anında ya da yanlış diyetler migreni mutlaka tetikleyebilmektedir.

Çok kadında da migren adet döngüsüne bağlı şekilde meydana gelebilmektedir. Hormonlarda olan azalmalar ve yükselmelerin kadınlarda migreni tam anlamıyla tetikleyebildiği düşünülebilmektedir. Ancak bu benzeri belirtiler kişiden şahsa göre de değişebilmektedir.

Omicron'lu insanların şu anda ortaya çıkardığı en yaygın semptom Omicron'lu insanların şu anda ortaya çıkardığı en yaygın semptom

Günümüz çerçevesinde herhangi bir gıdanın migren rahatsızlığını tetiklediği henüz ispat edilmiş olmasa da bazı hastaların ifadelerine göre bazı ortak yiyeceklere işaret edilebilir. Özelliklede kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu ve işlenmiş olan etin migreni tam anlamıyla tetikleyebildiği iddiaları mevcuttur.