Mide bulantısı Covid belirtisi mi? Koronavirüs belirtisi olarak kusma olasılığı ve semptomlarla ilgili NHS tavsiyesiABD'deki doktorlar, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı yaşayan Covid hastalarında son zamanlarda bir artış bildirdiler.Kovid-19 vakaları, kısıtlamaların sona ermesi ve Omicron varyantının oldukça bulaşıcı BA.2 dalının ortaya çıkması sayesinde yeniden keskin bir şekilde yükseliyor.

Mide bulantısı Covid belirtisi mi? Koronavirüs belirtisi olarak kusma olasılığı ve semptomlarla ilgili NHS tavsiyesi
ABD'deki doktorlar, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı yaşayan Covid hastalarında son zamanlarda bir artış bildirdiler.
Kovid-19 vakaları, kısıtlamaların sona ermesi ve Omicron varyantının oldukça bulaşıcı BA.2 dalının ortaya çıkması sayesinde yeniden keskin bir şekilde yükseliyor.

İngiltere'de kendini izole etmek için yasal gereklilik rafa kaldırıldı , ancak insanların virüsü başkalarına bulaştırmamak için önlem alması hala önemli .

Hükümet ve NHS hala insanların evde kalmasını ve pozitif test ettikten sonra başkalarıyla temastan kaçınmasını tavsiye ediyor.

Ayrıca Covid-19'un daha az yaygın semptomlarından bazılarının farkında olmak da önemlidir  , böylece  virüse sahip olup olmadığınızı görmek için kendinizi test edebilirsiniz .

Melek Masso'nun Hamur Yoğurduğu Anlar Sosyal Medyada Gündem Oldu Melek Masso'nun Hamur Yoğurduğu Anlar Sosyal Medyada Gündem Oldu

Bulantı ve kusma Covid belirtileri midir?
Bulantı, pandemi boyunca virüs hakkında veri toplayan NHS veya Zoe Covid çalışması tarafından resmi bir Covid-19 semptomu olarak listelenmiyor . Bununla birlikte, virüs varken her ikisini de yaşadığını bildiren insanlar var.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , olası semptomlar olarak hem bulantı hem de kusmayı listeler.

Londra'nın güneybatısındaki St George's Üniversite Hastaneleri NHS güveni, bulantı ve kusmanın Covid-19 semptomlarının daha az yaygın olabileceğini söylüyor.

ABD'deki doktorlar, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı yaşayan koronavirüs hastalarında son zamanlarda bir artış olduğunu bildirdi.

Yeni alt varyantların burun ve boğazdan ziyade bağırsağa saldırdığına dair anekdotsal kanıtların ortaya çıktığını iddia ediyorlar.

Halk sağlığı ve aşı uzmanı bir çocuk doktoru olan Dr Risa Hosino, Twitter'da şunları yazdı: "Bulantı, kusma, ishal, mide ekşimesi veya karın ağrısı gibi mide-bağırsak semptomlarınız varsa lütfen Covid testi yapın. Bu semptomlarda büyük bir artış görüyorum (bazen herhangi bir üst solunum yolu semptomu olmaksızın).”

Kanada, Alberta'dan bir acil servis doktoru olan Chuck Wurster şunları ekledi: "Baskın mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı ile gelen çok daha fazla hasta görüyorum. Çok fazla. Yeni alt varyantların bu tür semptomlardan daha fazlasına neden olduğuna dair başka yerlerden anekdot niteliğinde kanıtlar ortaya çıkıyor. Bu dalgalanmayı Covid yönlendirirse şaşırmam.”

Covid-19'un NHS belirtileri nelerdir?

NHS, Covid-19'un ana semptomlarını şöyle sıralıyor:

Yüksek bir sıcaklık  - bu, göğsünüze veya sırtınıza dokunmak için sıcak hissettiğiniz anlamına gelir (ateşinizi ölçmenize gerek yoktur); Yeni, sürekli bir öksürük  – bu, bir saatten uzun süren çok öksürük veya 24 saat içinde üç veya daha fazla öksürük nöbeti anlamına gelir (genellikle öksürüğünüz varsa, normalden daha kötü olabilir);
Koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişiklik  - bu, hiçbir şeyi koklayamadığınızı veya tadamadığınızı veya normalden farklı bir koku veya tat alamadığınızı fark ettiğiniz anlamına gelir.
Bununla birlikte, birçok kişi Omicron ile en yaygın olarak Covid-19 ile ilişkili olanlardan farklı semptomlar yaşadığını bildirdi.

Bu belirtiler arasında şunlar yer alır:

Tükenmişlik
Vücut ağrıları ve ağrıları
Baş ağrısı
cızırtılı boğaz 
Burun akması