Melatonin: Uyumama yardımcı olması için almalı mıyım? 20 yılı aşkın bir süredir, 12'si yalnızca uyku tıbbı uygulamasına adanmış bir doktorum. Yıllar geçtikçe, hastalarım ve aileleri tarafından melatonin kullanımında muazzam bir artış var. Melatonin hastaların çoğuna yardımcı olmasına rağmen, paylaşmaya değer bazı endişeler yer almakta.

Melatonin: Uyumama yardımcı olması için almalı mıyım? 20 yılı aşkın bir süredir, 12'si yalnızca uyku tıbbı uygulamasına adanmış bir doktorum. Yıllar geçtikçe, hastalarım ve aileleri tarafından melatonin kullanımında muazzam bir artış var. Melatonin hastaların çoğuna yardımcı olmasına rağmen, paylaşmaya değer bazı endişeler yer almakta.

İlk olarak, klinik değerlendirmemden önce melatonin alan hastalarımın çoğunun melatoninin ne olduğunu tam olarak bildiğinden emin değilim. Melatonin, beyindeki epifiz bezi adı verilen bir bez tarafından üretilen bir hormondur. Melatoninin ana işlevi uyku düzenlemesidir.

Karanlığa tepki olarak melatonin seviyeleri yükselir ve beyne gecenin geldiğini ve uyku zamanının geldiğini söyler. Sabah olduğu gibi parlak ışık olduğunda melatonin üretimi durur ve beyin gündüz olduğunu bilir.

Melatonin ve ışığın gündüz-gece düzenleme özellikleri, onları iç uyku-uyanıklık saatinin veya “sirkadiyen döngü” denen şeyin kurulmasında iki kilit faktör haline getirir.

Bir sirkadiyen bozukluk, iç saat ile sosyal olarak kabul edilen uyku veya uyanma zamanı arasında bir uyumsuzluk olduğunda ortaya çıkar, tıpkı zaman dilimleri arasında seyahat eden ve jet lag olduğu zaman görüldüğü gibi. Ancak bazen seyahatin yokluğunda jet gecikmesi meydana gelebilir. Örneğin, gecenin geç saatlerine kadar parlak ışıkların olduğu bir ortamda kaldığınızda, beyninizi hala gündüz olduğunu düşünerek kandırıyorsunuz. Bu durumda melatonin üretimi gerçekleşmez ve gecenin geç saatlerine, bazen de sabahın erken saatlerine kadar uykunuz gelmez.

Sabah 2 veya 3'e kadar uyuyamadıkları için kliniğime gelen birçok genç gördüm, ancak gece geç saatlere kadar elektronik cihazlarında video izliyorlar.

Hastalarıma genellikle ışıkları makul bir zamanda kapatmalarını ve bir saat içinde uyku halinin başlamasını beklemelerini öneriyorum. Ancak doğal saatin yeni bir programa uyum sağlaması zaman alıyor ve çoğu zaman hastalarım sirkadiyen zaman ayarını hızlandırmak için melatonin takviyesi kullanmayı tercih ediyor.

Elektronik cihazların kullanımının artmasıyla birlikte uyku bozuklukları oldukça yaygın hale gelmiş ve melatonin kullanımı artmıştır. Uykuyu teşvik edici özellikleri nedeniyle melatonin, uykusuzluk veya uyku bozukluğu çeken insanlar için inanılmaz derecede çekici bir seçenektir.

Reçetesiz melatonin

ABD gibi bazı ülkelerde melatonin reçetesiz satın alınabilir. Bu durum beni endişelendiriyor çünkü düzenleme eksikliği, bildirilenlerden farklı bir doz veya içerik alma riskinin artması anlamına gelebilir. Aslında, melatonin takviyeleri üzerine yapılan bir araştırma , hormon içeriğinin etiketli içeriğin -%83 ila +%478'i arasında değiştiğini buldu. Araştırmacılar ayrıca serotonin ve kediotu da dahil olmak üzere müstahzarda olmadığı bildirilmeyen başka maddeler de buldular.

AB, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya'da melatonin, uykusuzluğun kısa süreli tedavisi için sadece reçete ile elde edilmektedir. Bu yaklaşım, melatonin kullanımına ilişkin risklerin, faydaların ve alternatiflerin daha iyi düzenlenmesine, anlaşılmasına ve açıklanmasına olanak tanır.

Melatonin doğal olarak oluşan bir hormon olmasına rağmen yan etkileri yoktur, en yaygını baş ağrısı ve baş dönmesidir . Antikoagülanlar (kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olan ilaçlar) gibi diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir .

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Melatonin kullanımına ilişkin en iyi güvenlik kanıtı, yalnızca kısa süreli (bir ila üç ay) ve düşük dozlarda (0,5-1 mg) kullanım içindir. Melatoninin uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

Melatonin kullandım mı veya hastalarıma tavsiye ettim mi? Kesinlikle. Ama sadece tam olarak ne için önerdiğimi bildiğim zaman. Uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu veya obstrüktif uyku apnesi gibi bir uyku bozukluğunun belirtisi olabilir veya depresyon, astım veya ağrı gibi başka bir durumun belirtisi olabilir.

Bir uyku uzmanı doğru teşhisi belirlediğinde, tedavi seçenekleri araştırılabilir. Melatonin yazmam gerektiğinde, genellikle mevcut yatma saatinden bir ila iki saat önce mümkün olan en düşük dozla (0.5 mg) başlamayı ve melatonin almadan önce hastanın ışıklarını kapatmasını veya karartmasını önerilir. Ayrıca, öğleden sonra 3'ten sonra kafeinli ürünler, akşamları ağır egzersiz veya yatmadan önce elektronik cihazların kullanımı gibi diğer kötü uykuya katkıda bulunanlardan da kaçınmanızı önerilir.