LİTYUM bunamayı durdurabilir mi? Çalışma, bipolar hastalara reçete edilen kimyasalın hafıza hırsızlığı bozukluğu riskini azaltabileceğini ortaya koyuyor. Sağlık görevlileri, lityum verilen akıl sağlığı hastalarının demans alma olasılığının daha düşük olduğunu söylüyor

LİTYUM bunamayı durdurabilir mi? Çalışma, bipolar hastalara reçete edilen kimyasalın hafıza hırsızlığı bozukluğu riskini azaltabileceğini ortaya koyuyor. Sağlık görevlileri, lityum verilen akıl sağlığı hastalarının demans alma olasılığının daha düşük olduğunu söylüyor

Diğer hastaların %11'ine kıyasla lityum alan hastaların sadece %10'unda bunama oldu. Çalışma küçük olsa da, daha fazla ve daha büyük deneyler için kanıt sağlar. Demanslı hayır kurumları çalışmayı memnuniyetle karşıladı ve bilim insanlarını çalışmaya devam etmeye çağırdı. Çalışma, 30.000 İngiliz ruh sağlığı hastasının sağlık kayıtlarına dayanıyordu.  Bir çalışma, bipolar bozukluğu olan hastalara verilen duygudurum dengeleyici bir ilacın demans riskini azaltabileceğini öne sürüyor. 

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Lityum'un varsayılan faydaları, yaklaşık 30.000 ruh sağlığı hastasını analiz eden Cambridge Üniversitesi akademisyenleri tarafından ortaya çıkarıldı.

Lityum reçete edilen hastaların sadece yüzde 9,7'sinde demans görülürken, bu oran almayanlarda yüzde 11,2'dir.
Bu, bipolar bozukluk gibi koşulların, zalim bozukluk riskinin artmasıyla büyük ölçüde bağlantılı olmasına rağmen. 

Bugün hayır kurumları, araştırmacıların demansı önlediği kanıtlanmış hiçbir ilaç olmadan bulguları acilen takip etmesinin “hayati” olduğunu söyledi. 

Demans, Birleşik Krallık'ta önde gelen ölüm nedenidir ve 900.000 İngiliz'in anılarını çalmaktadır.

ABD'de de yaklaşık 5 milyon insan, akademisyenlerin on yıllardır ortadan kaldırmak için harcadıkları bozuklukla yaşıyor. 

Çok sayıda başka bilimsel makale, lityumu, hafıza hırsızlığı durumuyla mücadele etmenin yollarını araştırmak için umut verici bir madde olarak belirledi.  

Lityum doğal olarak sebzelerde, tahıllarda ve çok düşük konsantrasyonlarda su kaynağında bulunur
Çok daha yüksek seviyelerde, bazen mani, depresyon ve bipolar gibi çeşitli duygudurum bozuklukları için bir tedavi olarak NHS'de reçete edilir.

Bilim adamları, Cambridgeshire ve Peterborough NHS Foundation Trust'ta ruh sağlığı hizmetlerine erişen 50 yaş üstü 29.618'in tıbbi kayıtlarını inceledi.

14 yıla kadar takip edilen katılımcıların hiçbirinde, çalışma başladığında hafif bilişsel bozukluk veya bunama yoktu. 

Yaklaşık 550 hastaya lityum reçete edildi ve uzmanların ilacın bunama riskini azaltıp azaltmadığını karşılaştırmasına izin verildi. 

Sonuçlar Plos Medicine dergisinde yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarı Dr Shanquan Chen, bipolar bozukluğu olan kişilerin demans riski daha fazla olduğu göz önüne alındığında, bulgunun beklenmedik olduğunu söyledi.

Kesin bir şey söylemek için henüz çok erken, ancak lityumun bipolar bozukluğu olan kişilerde bunama riskini azaltmış olması mümkün” dedi.

Ancak çalışma sadece küçüktü ve herhangi bir bağlantıyı bir araya getirmek için daha büyük deneylere ihtiyaç var.   

Alzheimer Araştırma İngiltere'den Dr Sara Imarisio şunları söyledi: 'Yeni bunama tedavilerine umutsuz bir ihtiyaç var.

"Mevcut, yaygın olarak kullanılan, nispeten güvenli ve ucuz bir ilacın yardımcı olabileceğine dair kanıt varsa, araştırmacıların bunu olabildiğince çabuk takip etmesi hayati önem taşıyor."

Doktorlar, metalin nasıl koruyucu bir etkiye sahip olabileceğinden tam olarak emin değiller. 

Bazıları, lityumun beyinde Alzheimer hastalığından kaynaklanan ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olan toksik proteinlerin oluşumundan sorumlu enzimleri engelleyebileceğini öne sürdü.  

2017 yılında Danimarka'da 800.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek konsantrasyonda metal içeren su içenlerin bunama riskinin yüzde 17 daha az olduğunu tespit ettikten sonra geldi.

Bununla birlikte, düşük maruziyet grubuna göre demansa sahip olma olasılığı orta risk grubundaki kişilerde yüzde 22 daha fazla olduğu için sonuçlar net değildi.

Bazı uzmanlar, içme suyu söz konusu olduğunda kalsiyum gibi diğer elementlerin de rol oynayabileceğini söylüyor.

Lityum ilacı, dozaj her hastaya özel olduğundan yalnızca reçeteyle alınmalıdır. Çok fazla almak, böbrekler gibi organlarda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir.