Lamborghini Aventador Son 2022 incelemesi. Yeni  Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae, şimdiye kadar tek başına 12 silindirli gücü kullanan son versiyon, ancak Sant'Agata'da el yapımı bir şeyin bağırsaklarında güçlü bir V12 gördüğümüz son olmayacak. Aventador'un yakınlardaki halefi de V12 yakıtlı olacak, elektrik destekli olacak ama yine de turbosuz olacak. Yani bu bir son ama aynı zamanda bir başlangıç.

Lamborghini Aventador Son 2022 incelemesi. O zaman bu kadar - ama gerçekten değil. Yeni  Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae, şimdiye kadar tek başına 12 silindirli gücü kullanan son versiyon, ancak Sant'Agata'da el yapımı bir şeyin bağırsaklarında güçlü bir V12 gördüğümüz son olmayacak. Aventador'un yakınlardaki halefi de V12 yakıtlı olacak, elektrik destekli olacak ama yine de turbosuz olacak. Yani bu bir son ama aynı zamanda bir başlangıç.

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Makul bir şekilde tartışabileceğiniz tamamen V12 Lamborghini'nin ölümü üzerinde durmak yerine, tam olarak Aventador kadar önemli bir otomobilin nasıl eğildiğine odaklanalım. CEO Stephan Winkelmann'ın Murciélago'dan sadece bir nesil değil, etkili bir şekilde iki nesil olarak tanımladığı 2011'de 690bhp LP700-4 formunda geldiğinde çok destansı bir niyet ifadesi olduğu için çok önemli. Önemli ölçüde geliştirilmiş ergonomi, çelik kafes çerçevenin yerini alacak süper sert bir karbon fiber monokok ve tamamen yeni, daha alçak (kuru karterli) bir V12 bunu gördü.

Ve şimdi bile çok önemli çünkü 345.000 £ Ultimae, olabileceği gibi alaycı bir özel durum değil. Son serinin en iyi parçalarını karıştıran bu, tüm harika V12 Lambo'lardan biri ve en çekici Aventador'dur ve motor bölmesinde başlar. Açık işlenmiş arka kısımdan (gülünç bir şekilde, yine de sadece diz yüksekliğinde) fışkıran büyük çaplı egzoz uçları ve bronz kam kapakları tarafından ihanete uğrayan bu arabanın 6.5 litrelik kalbi, Aventador SVJ'den bir nakildir, sadece daha da fazla ateş gücüyle. 769bhp'nin tamamı 8500rpm'de sunuluyor, redline yeniden yükleme gerektirmeden önce 200rpm yetersiz. 

Ardından, çok büyük bir şey için balistik performans ortaya çıkıyor: 62mph 2,8 saniyede geçiyor ve iddia 221mph'dir, bu da onu şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı Lambo yapıyor.

Şasi esasen düz Aventador S'dir, ancak Ultimae muhtemelen yeni egzoz, SVJ motorundaki titanyum ve azaltılmış, Centenario tarzı arka kaporta ve ilgili difüzör nedeniyle o arabadan 25 kg daha hafiftir. Ağır arka ağırlıklı dört tekerlekten çekiş (ön dingil yalnızca gerektiğinde Haldex debriyaj paketi ile devreye girer) ve dört tekerlekten direksiyon her ikisi de bulunur. Audi kaynaklı bilgi-eğlence şalterinin olası istisnası dışında, Aventador'u her şeyden daha acılı bir şekilde tarihleyen ISR şanzıman da öyle.

Ultimae nasıl hissediyor? S'ye çok benzer, ancak çok daha keskin ve daha hızlı. Evet, açıkça S'nin zaten aklı başında herhangi bir kişinin ne yapacağını bildiğinden daha fazla itici gücü var, ancak Modenese tepelerindeki test sürüşümüz sırasında boş bir düzlükte, Ultimae zaten müstehcen bir hızla çekiyorken, keşfetmek için şok oldum. sadece ne kadar pedal hareketi kaldı. Bu SVJ-lite, 6000 rpm'nin ötesinde şaşırtıcı derecede hızlıdır - belki de algı açısından şimdi daha da hızlıdır, çünkü bozulmamış motor, turbo alternatifleriyle karşılaştırıldığında mekanik olarak çok ham ve zengin görünmektedir.  Aynısı, Ferrari SF90 Stradale'de olduğu gibi, güçlü elektrikli yardımdan aldığınız yapay olarak keskin gaz kelebeği tepkisi için de geçerlidir . Ultimae'de sadece siz varsınız ve arkanızda köşeli V12 körüğü var.

Vites büyütme o kadar zorlayıcı değil. Sadece ISR'nin başka bir dişli bulması için geçen süre değil - dramaya katkıda bulunan herhangi bir şey varsa. Tork akışındaki her kesintide otomobilin kütle merkezinin öne çıkma şekli budur. Ritmi bozar ve güveni sarsar. Açıkçası, Aventador'un halefinin muhtemel çift kavramalı şanzımanı yeterince yakında gelemez. Rakiplerinin açtığı dinamik boşluğu kapatma potansiyeli, daha iyi koltuklar gibi daha sıradan unsurlarla birlikte buna bağlı.

Bununla birlikte, Ultimae'nin kullanımından beklediğimden daha fazla keyif aldım. Lambo'nun bir sonraki amiral gemisinin sürücünün etrafında daha kolay küçülmesini sağlamak için bir yol bulması gerekiyor, ancak Ultimae, S'den ve kesinlikle SVJ'den daha ulaşılabilir. Viraj dengesinde de biraz daha arkadan tatlandırılmış, bir kez bu şeyin boyutundan memnun olduğunuzda, ince, doğal ağırlıklı direksiyon, esnek sürüş ve şasinin zorbalığı ile gitmek için. Yine de, bir 720S, Aventador'u güç aktarma organları dışında (İtalyanlar tarafından ezildiği) her alanda pratik olarak yener.