KYK Burs Başvuru Şartları KYK Burs Ne Kadar? KYK Burs başvurusu nasıl yapılır? KYK Burs almak için ne yapmak gerekir?

KYK Burs Başvuru Şartları KYK Burs Ne Kadar? KYK Burs başvurusu nasıl yapılır? KYK Burs almak için ne yapmak gerekir? Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerine verilen KYK Bursu başvuruları başladı. E Devlet üzerinden başvurular alınmaya başladı. Binlerce öğrencinin başvurduğu KYK Bursuna nasıl başvurulur? Başvurular nereden yapılıyor?

Yükseköğretimine devam eden binlerce öğrencilerin başvurularını yapmaya başladı Burs başvuruları tamamlandıktan sonra burs sonuç bekleme süreci başlayacak. Bursların geri ödemesiz, kredilerinse geri ödemeli olacağı alımlarda öğrencilere aylık olarak belirlenen miktar yatacak. Peki, 2021-2022 KYK bursu kaç TL? KYK Bursu başvurusu nasıl yapılır?

kyk3

KYK BURSU NE KADAR?

2021 Yılı KYK Burs ücreti merak ediliyor. Başvuru yapan öğrencilerin merak ettiği bir şey de bursun ne kadar olduğu. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün öğrencilere sağladığı aylık burs ve kredi ücretleri her yıl belirleniyor. 2021 yılı için lisans öğrencileri için 650 TL, yüksek lisansta 1300 TL, ve doktorada 1950 TL. 

KYK Burs başvuruları 8 kasım 2021 Pazartesi günü saat 23:59'da bitecek. Adaylar bu zamana kadar başvurularını yapıp güncelleyebilecekler. Son anlarda yoğunluk oluşabileceğine dair Gençlik ve Spor Bakanlığı uyardı.  2022 senesinde itibaren zamlı ücretler aylık olarak hesaplara yatacak. Ancak 2022 yılı ücretlerin zam oranları henüz belirlenmedi. Aralık ayında 2022 yılı zam oranlarının duyurulması bekleniyor.

KYK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs ve öğrenim kredisi almak için başvuru yapmak gerekiyor. Başvurular Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden, e-Devlet üzerinden kabul ediliyor. Burs başvurularında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında gerçekleştiriliyor. 

kyk2

Burs veya öğrenim kredisi almakta olan öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu linkine tıklayarak burs/kredi iptal/ vazgeçti işlemini yapabiliyorlar.

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Burs başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi bilgileri doğru şekilde girmek. Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere ödemeye başlar. Öğrenci, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler halinde öder.