Kıdem tazminatı şartları neler ve tavanı 2021 yılında merak ediliyor. Hesaplama ve yasası hakkında son dakika bilgileri Kamumanset.com'da.

Kıdem tazminatı şartları neler ve tavanı 2021 yılında merak ediliyor. Hesaplama ve yasası hakkında son dakika bilgileri Kamumanset.com'da.

 Kıdem tazminatı şartları neler? – Tavanı ve hesaplama işlemi yenilendi! (2021) – Yasası değiştirildi
Çalışanlar için oldukça önemli olan kıdem tazminatı hesaplama 2021 yılında tekrar gündeme geldi. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamalarla birçok kişinin beklediği haber geldi. Kıdem tazminatı şartları da açıklamalardan sonra merak edilmeye başlandı. Belirli prosedürler çerçevesince verilen kıdem tazminatı kimler alabilir konusuna da açıklık getirildi. İş yerinde bir yılın üzerinde çalıştıktan sonra emekliliğini beklemek için çalışmayı bırakan ya da iş verenin işine son verdiği işçinin alacağı toplu paraya bu tazminatın adı verilmektedir. Tazminatla ilgili çalışma yaptıklarını belirten Soylu yaptıkları bu çalışmanın dünyanın birçok yerinde örnek teşkil edecek nitelikte olduğunu ifade etti. Ayrıca Bakan Soylu, "Şu anda elimizde kamuoyuna sunmadığımız ama çalışma hayatı içerisinde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en kapsamlı çalışmayı tamamlamış bulunuyoruz. Gerek çalışanlarımızın, gerek işverenlerimizin çok net bir şekilde kendi var olan durumlarını net ve iyi görebileceği bir çalışmayı tamamlamış durumdayız." dedi. Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu birinci faz reformların tamamlandığını belirtti ve ikinci faz reformlarına geçileceğini burada kayıt dışı istihdam oranının %15'lere kadar indirilmesi amaçladıklarını ifade etti. Kıdem tazminatı yasası bilgileri Kamumanset.com'da. 

1-30

KIDEM TAZMİNATI YASASI 2021 YILI DEĞİŞİKLİKLERİ
Kıdem tazminatı 2021 yılında yenilendi. İşsizlik maaşı gibi düzenlenen kıdem tazminatı şartları arasında evlilik ve askerlik durumları da bulunuyor, fakat istifa edilirse bu tazminattan yararlanılamıyor. Bunu fırsat bilen bazı işverenler ise çalışanı kendi istediği ile işten ayrılmaya zorluyor. İşçiyi yıldırma politikası (mobbing) olarak tanımlanan bu durumda iş veren tazminat ödemekten kurtuluyor. Kıdem tazminatı yasası 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine göre 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çalışanların tazminat alabileceği durumlar askerlik için işten çıkartılma, emekli olmak amacıyla çıkartılma, kadın çalışanların evlendikten sonra işi bırakması, çalışanın haklı bir sebeple işi bırakması, emekliliği yaklaşanların emekliliklerini şartları tamamladıktan sonra işten ayrılması ve işçinin vefat etmesi durumunda her çalışma yılına brüt maaş tutarında tazminat ödenmektedir.

KIDEM TAZMİNATI SON DURUM NE OLDU VE HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kıdem tazminatı son durum ile ilgili Bakan Soylu "İyi ve iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Türkiye'de çalışanların yüzde 86'sının kıdem tazminatını alamadığını düşündüğümüzde aslında sessiz milyonların önemli ölçekte sahip çıkıldığı kıdem tazminatı çalışmasını biz teknik açıdan tamamlamış durumdayız. Bundan sonra sosyal diyalog penceremizi açacağız. Hem sendikalarımızla hem işveren temsilcilerimizle hem sanayi ve ticaret odalarımızla hem çalışanlarımızla hepsiyle bu diyaloğu ortaya koyacağız. Çok önemli araştırmalar yaptık. Toplum, çalışanlar, kıdem tazminatını alamayanlar ne talep ediyor, bütün bunları ortaya koyan çalışmaları ve araştırmaları hazırladık. İnşallah bu da 65. Hükümetle birlikte kamuoyuyla paylaşacak." dedi. Ayrıca yargıtay kararına göre geçtiğimiz günlerde yapılan bir daha işçi lehine karar verdi. Karar göre "işverenin baskı uygulaması sonucu verilen istifa dilekçesine değer verilemeyeceği, bu durumda gerçek bir istifadan bahsedilemeyeceği" ifade edildi. Kıdem tazminatı hesaplama ise işten ayrılma tarihi,
işe giriş tarihi, kümülatif gelir vergisi matrahı, senelik ikramiye adedi, brüt ikramiye tutarı gibi bilgiler girildiğinde öğrenilebiliyor.

2-32

KIDEM TAZMİNATI SON DAKİKA BİLGİLERİ

Kıdem tazminatı ile bütün çalışanlar fon sistemine geçecek faakt şuan çalışan kişiler için seçenek sunulacak ve fondan kesintisiz çekiş hakkı 15 yıl olacak. Fakat askerlik ve evlilik gibi konularda bu sürenin 10 yıla kadar düşürüleceği belirtiliyor. Tazminatları fona dönüştürecek olan bu sistemin hazırlıkları büyük oranda tamamlandı. Her çalışanın kendi adına hesabı olacağı ve bireysel hesapların emeklilik şirketleri tarafından yönetileceği de belirtiliyor. Ayrıca işçiler için 15 yıl çalışma ve 3600 gün prim ödeme ile her yıl para çekme hakkı tanınacak. İlk çekme hakkı 15 yılın ardından daha sonraki senelerde ise 800 gün çalışarak çekme şartı olacak. Halihazırda çalışan kişiler için isteyenler eski yasaya göre devam edecek, yeni fon sistemine geçmek isteyenler için ise işverenler çalışan adına prim yatıracak. Çalışan kişiler ise belli bir süre bu parayı çekemeyecek. Kamu desteği olmayacak fakat işsizlik sigortası ve vergi priminden indirim yapılacak. Eğer işveren prim yatırmamış ise hukuki işlemlerle alabilecek.

KİRALIK İŞÇİYE KIDEM TAZMİNATI VERİLECEK Mİ?

Kiralık işçiler için yapılan düzenlemede en fazla 8 ay çalışacakları belirtilirken kıdem tazminatı verilip verilmeyeceği gündem de sıkça yer aldı. Kıdem tazminatı yasasına göre en az 1 yıl çalışmak gerekiyor. Bu yüzden tazminat alabilmek için özel istihdam bürosu tarafından kesintisiz olarak farklı işyerlerinde yıl boyunca istihdam edilecek kadar şanslı olmaları gerekiyor. Ayrıca kiralık işçi çalıştıran işverenler 6 ay süre geçmeden farklı bir kiralık işçi çalıştıramayacak. Dört aylık dönemler halinde çalışabilecek olan işçiler en fazla 8 aya kadar çalışabilecek bu yüzden işverenlerin kıdem tazminatı verme gibi bir yükümlülüğü de olmayacak. Özel istihdam büroları ise Borçlar Kanunu'nunda ki maddelere uymaz ise yetki belgelerinin iptal edilmesi gibi uygulamalar yapılacak.

Monte Carlo Fiyatları 2022 Monte Carlo Slender Kaç Lira Oldu? Monte Carlo Fiyatları 2022 Monte Carlo Slender Kaç Lira Oldu?

EKONOMİ KOORDİNASYONUNDA KIDEM TAZMİNATI KONUŞULACAK

Kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalarla ilgili Süleyman Soylu her iki tarafla da görüşmeden getirmeyeceğini de belirtti. Avusturalya modeli şeklinde olması beklenen kıdem tazminatında birçok idda ortaya atıldı. Yapılan açıklamalarla primlerinin%4'ün altına düşeceği iddaları sürerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Kıdem tazminatı şartları değişir ve %4'ün altına düşerse tazminat hakkının yarısının düşürülmesi anlamına geliyor. Henüz yeni bir tasarı bulunmasa da %3.8'lik prim oranının da kabul edilmeyeceği düşünüyor. Eğer işçi ve işveren anlaşırsa yeni sisteme göre önceki birikimlerinde aktarılacağı belirtiliyor.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI

1 Ocak 2016 - 30 Haziran 2016
4.092,53 TL

01 Eylül 2015 - 31 Aralık 2015
3.828, 37 TL

01 Temmuz 2015 - 31 Ağustos 2015
3.709, 98 TL

01 Ocak 2015 - 30 Haziran 2015
3.541,37 TL

01 Ocak 2012 - 30 Haziran 2012
2.917,27 TL