Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir. Araştırmacılar 53 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerini 23 yaşındaki bir kadınınkiyle eşdeğer olacak şekilde gençleştirdi. Cambridge'deki bilim adamları, aynı şeyi vücuttaki diğer dokularla da yapabileceklerine inanıyorlar.

Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir. Araştırmacılar 53 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerini 23 yaşındaki bir kadınınkiyle eşdeğer olacak şekilde gençleştirdi. Cambridge'deki bilim adamları, aynı şeyi vücuttaki diğer dokularla da yapabileceklerine inanıyorlar.

Nihai amaç, diyabet, kalp hastalığı ve nörolojik bozukluklar gibi yaşa bağlı hastalıklar için tedaviler geliştirmektir.

Teknoloji, 25 yıldan daha uzun bir süre önce klonlanmış koyun Dolly'yi yaratmak için kullanılan teknikler üzerine inşa edilmiştir.

Cambridge'deki Babraham Enstitüsü'nden ekibin başkanı Prof Wolf Reik, BBC News'e verdiği demeçte, tekniğin sonunda insanları yaşlandıkça daha uzun süre daha sağlıklı tutmak için kullanılabileceğini umduğunu söyledi.

"Bu tür şeyleri hayal ediyorduk. Birçok yaygın hastalık yaşla birlikte daha da kötüleşiyor ve insanlara bu şekilde yardım etmeyi düşünmek çok heyecan verici" dedi.

Prof Reich, eLife dergisinde yayınlanan çalışmanın çok erken bir aşamada olduğunu vurguladı. Laboratuvarından çıkıp kliniğe taşınmadan önce üstesinden gelinmesi gereken birkaç bilimsel sorun olduğunu söyledi. Ancak hücre gençleştirmenin mümkün olduğunu ilk kez göstermenin ileriye dönük kritik bir adım olduğunu söyledi. Tekniğin kökenleri, Edinburgh'un hemen dışındaki Roslin Enstitüsü'ndeki araştırmacıların bir koyundan alınan yetişkin bir meme bezi hücresini embriyoya dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiği 1990'lara dayanıyor. Klonlanmış koyun Dolly'nin yaratılmasına yol açtı.

Roslin ekibinin amacı koyun veya aslında insan klonları oluşturmak değil, tekniği insan embriyonik kök hücreleri olarak adlandırılan oluşturmak için kullanmaktı. Bunların, yıpranmış vücut parçalarının yerini almak üzere kas, kıkırdak ve sinir hücreleri gibi belirli dokulara dönüştürülebileceğini umdular.

Dolly tekniği 2006 yılında daha sonra Kyoto Üniversitesi'nde Prof Shinya Yamanaka tarafından basitleştirildi. IPS adı verilen yeni yöntem, yaklaşık 50 gün boyunca yetişkin hücrelere kimyasal eklemeyi içeriyordu. Bu, yetişkin hücreleri kök hücrelere dönüştüren genetik değişikliklerle sonuçlandı.

Hem Dolly hem de IPS tekniklerinde, oluşturulan kök hücrelerin hastanın ihtiyaç duyduğu hücre ve dokulara yeniden büyütülmesi gerekir. Bunun zor olduğu kanıtlandı ve onlarca yıllık çabaya rağmen, hastalıkları tedavi etmek için kök hücrelerin kullanımı şu anda son derece sınırlı.

Prof Reik'in ekibi, 53 yaşındaki cilt hücrelerinde IPS tekniğini kullandı. Ancak kimyasal banyoyu 50 günden 12'ye indirdiler. Dr Dilgeet Gill, hücrelerin embriyonik kök hücrelere dönüşmediğini - ama sanki 23-'ten geliyormuş gibi görünen ve davranan cilt hücrelerine gençleştiğini görünce şaşırdı. yaşında.

"Sonuçları aldığım günü hatırlıyorum ve bazı hücrelerin olması gerekenden 30 yaş daha genç olduğuna pek inanmadım. Çok heyecan verici bir gündü!"

IPS yöntemi kanser riskini artırdığı için teknik hemen kliniğe çevrilemez. Ancak Prof Reik, artık hücreleri gençleştirmenin mümkün olduğu bilindiğinden, ekibinin alternatif, daha güvenli bir yöntem bulabileceğinden emindi.

“Uzun vadeli amaç, insanların daha sağlıklı bir şekilde yaşlanması için yaşam süresinden ziyade insan sağlık süresini uzatmak” dedi.

Prof Reik, ilk uygulamalardan bazılarının, iyileşmeyi hızlandırmanın bir yolu olarak, vücudun kesilmiş veya yakılmış bölgelerindeki yaşlı insanların cildini gençleştirecek ilaçlar geliştirmek olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, bir yarayı simüle eden deneylerde, gençleşmiş cilt hücrelerinin daha hızlı hareket ettiğini göstererek, prensipte bunun mümkün olduğunu gösterdiler. Bir sonraki adım, teknolojinin kas, karaciğer ve kan hücreleri gibi diğer dokular üzerinde çalışıp çalışmayacağını görmek.

Koyun Dolly'ye yol açan araştırmayı kısmen finanse eden Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi'nin yönetim kurulu başkanı olan Prof Melanie Welham, BBC News'e teknolojinin uzun süredir duraklayan klinik faydalarının o kadar da uzak olmayabileceğini söyledi. 

Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı? Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı?

"Benzer yaklaşımlar veya yeni terapiler, yaşlandıkça daha az duyarlı hale geldiğini bildiğimiz bağışıklık hücrelerini canlandırabilirse, gelecekte insanların enfeksiyonlarla savaşma yeteneklerinin yanı sıra aşıya tepkilerini artırmak mümkün olabilir."

Asıl soru, bu alandaki araştırma çabalarının bir tüm vücut yenilenmesi yöntemine, bir gençlik iksirine veya yaşlanma karşıtı bir hapa yol açıp açmayacağıdır. Prof Reik, bu fikrin tamamen uzak bir fikir olmadığını söyledi.

"Teknik genetiği değiştirilmiş farelere uygulandı ve bazı gençleşme belirtileri var. Bir çalışma, diyabetle mücadele potansiyeli açısından ilginç olan gençleşmiş pankreas belirtileri gösterdi."

Ancak Londra'daki Crick Enstitüsü'nden Prof Robin Lovell-Badge, Prof Reik'in laboratuvardaki sonucu ile en basit klinik uygulamalar arasındaki bilimsel engellerin bile önemli olduğuna inanıyor. Gençleştirme sürecini diğer doku türlerine ya da yaşlanmayı geciktiren bir hapa çevirmenin önemsiz bir süreç olacağını da düşünmüyor.

"Aynı şeyi yapacak başka kimyasallar bulursanız, bu iyi olur, ama onlar da aynı derecede kötü olabilir. Bu nedenle, bu kimyasalları kolayca bulacağınızı ve daha güvenli olacağını düşünmek hırslıdır.

''Diğer hücre türlerinin kontrol edilmesi zor olabilecek farklı koşullar gerektirmesi de oldukça olasıdır. Ve bunu tüm vücutla güvenli bir şekilde yapıp yapamayacağınız o kadar uzakta olurdu ki, bunun tamamen spekülasyon olacağını düşünürdüm."