Ispanak Zehirlenmesi Nedir Ispanak Zehirlenmesi Belirtileri Ispanaktan zehirlenenlerin sayısı giderek artıyor Güzelavrat otu nedir

Kamumanset.com - Ispanak Zehirlenmesi Nedir Ispanak Zehirlenmesi Belirtileri Ispanaktan zehirlenenlerin sayısı giderek artıyor Güzelavrat otu nedir? Ispanak zehirlenmesi yine gündeme geldi. Zehirlenme vakalarında ıspanakların arasına kaçan güzelavrat otlarının zehirlenmeye neden olduğu düşünülüyor. Peki güzelavrat otu nedir, nasıl zehirler? Ispanaktan zehirlenmenin belirtileri nelerdir?

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Ispanak yiyip zehirlenen kişi sayılarının artması ile beraber genel olarak ıspanağın arasına kaçan güzelavrat otunun zehirlenmeye neden olduğu düşünülüyor. Peki zehirlendiğimizi nasıl anlarız, belirtileri nelerdir?

Belirtiler arasında mide bulantısı, baş dönmesi, halüsinasyon, kas ağrıları ve hafif ateş olabileceği görülüyor. Belirtileri gösterenler hastaneye gittiklerinde zehirlendiklerini anlıyorlar. Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Şahin de zehirlenmenin, halk arasında 'güzelavrat otu' olarak bilinen 'atropa belladonna'dan kaynakladığını söyleyerek bazı açıklamalarda bulundu. Söz konusu bitkinin özellikle Karadeniz bölgelerinde fazlaca görüldüğü söylendi.

ıspanak3

Güzelavrat otu, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde yaygın bir tür olduğunu belirten Aynur Şahin açıklamasında "Bu bitkinin zehirli olmasının ana nedeni, içerisindeki etken maddesi. Normalde tıp ve eczacılık sanayinde bu maddeyi ilaç olarak kullanıyoruz. 'Atropin' adını verdiğimiz ilaç üretiliyor" ifadelerine yer verdi. Bitkinin hemen tüketilmesi durumunda fazla etken madde alınmış olduğu için zehirlenmelere neden olacağı öngörülüyor. Doktor Şahin bitki hakkında "Hasta bitkiyi tükettikten yaklaşık 1-2 saat sonra göz bebeklerinde büyüme, ağızda kuruma, ciltte kızarıklık, nabızda artış, tansiyonda yükselme, vücut ısısında artış ve tabi ki en önemlisi halüsinasyona neden oluyor. 'Antikolinerjik sendrom' dediğimiz zehirlenmeler, genellikle acil servis ünitelerinde destek tedavisiyle birlikte rahatlıkla kontrol altına alınabiliyor." ifadelerine yer verdi. Aynur Şahin ölümlü vakaların bu durum için çok nadir olduğunu belirtti. "Hastalarımızın bir kısmının yoğun bakım ünitelerinde takibinin olması söz konusu oluyor" diyerek duruma açıklık getirdi.

ıspanak2

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı

Halkın bu konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Aynur Şahin "Özellikle market ve pazardan aldıkları sebzelerin içerisine karışmış farklı otların ve yaprakların mutlaka ayıklanarak temizlenmesi lazım. Burada esas zehirli olan ıspanak değil tüketiciye sunulan güzelavrat otu bitkisinin karıştırılması. Bu bitki genelde yeşil yapraklı, küçük mor çiçekleri ve mor üzüm şeklinde meyvesi olan bir bitki." ifadelerine yer verildi.