iPhone'lar popüler bir Android telefon özelliği alabilir - ancak iPhone 17'ye kadar değil. Apple'ın akıllı telefonları, iPhone X'ten bu yana Touch ID parmak izi taramasını kullanmıyor (bütçe iPhone SE cihazları dışında), bunun yerine Face ID yüz tanıma özelliğini kullanıyor. Üst düzey bir Apple analistine göre, bu değişebilir - ancak yakın zamanda değil.

iPhone'lar popüler bir Android telefon özelliği alabilir - ancak iPhone 17'ye kadar değil. Apple'ın akıllı telefonları, iPhone X'ten bu yana Touch ID parmak izi taramasını kullanmıyor (bütçe iPhone SE cihazları dışında), bunun yerine Face ID yüz tanıma özelliğini kullanıyor. Üst düzey bir Apple analistine göre, bu değişebilir - ancak yakın zamanda değil.

Apple haber alanında saygın bir kaynak olan Ming-Chi Kuo, uzun süredir Apple telefonlarının birçok Android telefonda olduğu gibi ekran içi parmak izi tarayıcıları alabileceğini öne sürüyor ve daha önce bunları 2023 gibi erken bir tarihte görebileceğimizi iddia etmişti.

Ancak, bu özelliği dört gözle bekleyen bir iPhone hayranıysanız, iPhone 14'te görünmesini beklemeyin , çünkü çok uzun bir yol gibi görünüyor.

Bir tweet'te Kuo, tahminini revize etti ve şimdi ekran içi parmak izi okuyucularının 2025'e kadar görünmeyebileceğini söylüyor - bu, Apple adlandırma şemasını büyük ölçüde değiştirmeye karar vermedikçe, iPhone 17'yi görmeyi beklediğimiz yıl.

Başparmağınızı veya parmağınızı ekranın uygun kısmına yerleştirerek telefonunuzun kilidini açmanızı sağlayan ekran içi parmak izi tarayıcıları, eskiden üst düzey Android telefonlara özel bir özellikti, ancak günümüzde bazı bütçe cep telefonları bile kullanıyor.

Apple, yeni akıllı telefon teknolojisini ve özelliklerini benimseme konusunda partiye geç kalma eğilimindedir - ayrıca "delikli" ekran kesiklerine (iPhone 14 için söylenti) ve 5G'ye (yalnızca iPhone 12 ile tanıtılmıştır ) bakın.

Bununla birlikte, şirketin gelecekteki iPhone'larda bir ekran sensörü eklemeyi planladığı kesin değil - ve bu noktada Apple'ın kendisi bile 2025 iPhone'larının nasıl görüneceğini bilmiyor - bu yüzden Kuo'nun son tahminini büyük bir tahminle almalıyız. 

Bazı insanlar Face ID'ye yemin ediyor – Kuo, Tweetinde bunun “zaten harika bir biyometrik çözüm” olduğunu söylüyor – ancak diğerleri bunu huysuz buluyor.

Ekran İçi Dokunmatik Kimlik, bazı açılardan iPhone'ların kilidini açmanın bir yolu olarak daha kullanışlı olacaktır. Avantajlarından biri, kilidini her açmak istediğinizde telefonunuzu elinize alıp yüzünüze çevirmenize gerek olmamasıdır - örneğin bir mesajı hızlıca kontrol etmek istiyorsanız, masanın üzerinde bırakabilirsiniz. .

Bu, telefonunuzu kullanma şeklinize bağlıdır ve yüz tanıma kilidi bazı durumlarda daha kullanışlıdır, örneğin elleriniz ıslaksa veya eldiven takıyorsanız, bu da ekran okuyucunun baskınızı kaydedemeyeceği anlamına gelebilir.

Face ID'yi düşürmek, Apple'ın yüz tanıma teknolojisinin kullandığı tüm sensörleri barındırmak için bu büyük blok gerektiğinden nihayet ekran çentiğini ortadan kaldırmasına da izin verecek (Face ID, Android telefonların sadece ön tarafa güvendiği bir dizi sensör kullanıyor) 

Parmak izi tabanlı veya yüz tanıma ile kilit açmanın daha güvenli olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Samsung'a göre parmak izi kimliği daha güvenli - şirket, "Gelişmiş yüz tanıma teknolojilerinin bile gelişmiş parmak izi doğrulama seçeneklerinden daha yüksek bir FAR [yanlış kabul oranı] olduğunu" söylüyor.

Microsoft'un oynaması ücretsiz oyunlara reklam eklemeyi düşündüğü bildiriliyor Microsoft'un oynaması ücretsiz oyunlara reklam eklemeyi düşündüğü bildiriliyor

Samsung, telefonlarında hem yüz hem de parmak izi tanıma özelliği sunuyor. Güvenlik firması Kaspersky , yüz tanımanın geniş hata payı ve ayrıca kameranıza güvenmek ve yüz taramanızın bir telefonda saklanmasıyla ilgili güvenlik ve gözetim sorunları olması gibi birkaç dezavantajı olduğuna dikkat çekiyor.

Dolayısıyla hem Touch ID hem de Face ID'nin artıları ve eksileri var, ancak kanıtlar, özellikle uygun bir ekran yerleşimi ile Touch ID'ye geri dönmenin Apple hayranları için iyi haber olacağını gösteriyor.