İmtihan ve Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dualar Haberimizde! Nihat hatipoğlu Sınav Duası Okulda başarılı olmak için ne yapmalıyım? İmtihanda Başarılı Olmak İçin Okunacak dualar hangileridir, sınavda okunacak dua ve sureler,  Sınava Girerken Okunacak Dualar ve Anlamı nedir Sınavda başarılı olmak için Dualar (İmtihan / Sınav Duaları) Sınavlarda Başarılı Olmak için okunacak dualar haberimizde!

Kamu Manşet - Okulda başarılı olmak için ne yapmalıyım? İmtihanda Başarılı Olmak İçin Okunacak dualar hangileridir, sınavda okunacak dua ve sureler,  Sınava Girerken Okunacak Dualar ve Anlamı nedir Sınavda başarılı olmak için Dualar (İmtihan / Sınav Duaları) Sınavlarda Başarılı Olmak için okunacak dualar haberimizde!

İşte merak edilen sorular ve cevapları; Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Dualar, imtihanda başarılı olmak için okunacak dua, sınavda başarılı olmak için dua Nihat Hatipoğlu’ndan dinle, sınavlarda başarılı olmak için dua Nihat Hatipoğlu video izle, sınavda başarılı olma duası nasıl okunur, sınavda başarılı olmak için neler yapılmalıdır, sınavda başarılı olmak için okunacak dualar hangileri,  zihin açıklığı için okunacak dua var mıdır, sınavda okunacak dualar hangileridir, sınavlarda başarılı olmak için hangi dualar okunmalıdır ve sınavda başarılı olmanın duası var mıdır? Sınavda başarılı olmak için okunacak dua Nihat Hatipoğlu'nun güzel anlatımı ile sizlerle.  Gibi sorulara cevaplarınızı haberimizde bulabilirsiniz... 

Önemli: Bir insanın teşebbüs ettiği bir işte, başladığı bir görevde başarılı olabilmesi için her şeyden önce çalışması, işin ve görevin gerektirdiği kurallara uyması gerekir. Bununla birlikte işinde ve görevinde başarılı olabilmesi için Allah’tan samimiyetle yardım istemesi de gerekir. Ancak o zaman umut edilir ki; Rab yardımda bulunsun!

Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak dualar :

*** 1 Bardak suya 184 kere ( Yâ Mukaddim ) İsmi Şerifini okuduktan sonra içmeye devam eden,Allahü Teala’nın izniyle imtihanda başarılı olur.

*** İmtihana girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur:

(Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân)

”Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla.Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

*** İmtihana oturunca Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunur:

(Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli)

”Rabbim! Yüreğime genişlik ver,işimi bana kolaylaştır,dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”

*** İmtihan gecesi İsrâ suresinin 21. ayeti kerimesi 2970 kere okunur:

(Keyfe feddalnâ ba’zahüm alâ bâz)

”Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık”

 *** Kalemi eline alınca Besmele çekip şu dua okunur:

(Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü)

”Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan)Allah’ım! Rahmetine sığınırım”

*** “Bismillahirrahmanirrahim.Ya Hayyu,Ya Kayyum,Birahmetike estegisu”

“Allahım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum”

 DUA:

1. Elem neşrah leke sadrek

2. Ve vada’na ‘anke vizreke

3. Elleziy enkada zahreke

4. Ve refa’na leke zikreke

5. Feinne me’al’usri yüsren

6. İnne me’al’usri yüsren

7. Feiza ferağte fensab

8. Ve ila rabbike ferğab

Anlamı:

Biz senin için (mutlulugun) gögsünü açmadik mi? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sirtini ezen yükü.

Senin sanini yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. Evet, zorlukla beraber bir kolaylik vardir.

O halde bos kaldin mi, yine kalk (baska bir is ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel.

Sınavlarda %100 Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

 Hayatın ta kendisi bir sınavdır aslında. Hemde sınavların en büyüğü ve en zoru. Zira bu büyük sınav içersinde, başka başka sınavlarda yer almaktadır. Örneğin: Eğitim sınavları 

1. ERTELEMEYİNİZ.

Ertelemek sıkışıklığa ve bu da zayıf ezberlemeye yol açar. Ezberiniz iyi değilse sınav stresi altında her şeyi unutacaksınız.

Gözden kaçırmayın

Açıköğretim AÖF Güz Dönemi 1. Vize Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak (Açıklanma Tariih) Açıköğretim AÖF Güz Dönemi 1. Vize Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak (Açıklanma Tariih)

 2. TEKRAR EDİNİZ. 

Herhangi bir sınav materyalini en az 2 kere gözden geçirmelisiniz. (Önemli bir sınav için en az 3 kere) Tekrar etmek, belleği güçlendirir, yetersiz olduğunuz alanları keşfetmenizi sağlar, materyalleri daha iyi anlamanızı sağlar. Tekrar, çalışmak için daha çok zaman ayırmanızı gerektirir. Sınavdan iyi sonuç alanlar, sadece parlak zekalarıyla bunu başaramazlar.

 3. KENDİNİZİ ZAMANLAYIN. 

Sınırlandırılmış bir zaman içinde performansınızın nasıl değiştiğine şaşıp kalacaksınız. Tüm deneme sınavlarını gerçek sınavlar gibi zamanlayın. Çalışma oturumları da zamanlandırılmalıdır. Bir konuyu çalışmak için 2 saatlik bir zaman ayırmalısınız. Sonra 10-15 dakika dinleniniz. Diğer bir konuyu da çalışmak için 2 saat ayırınız. Sabah saatleri genellikle ezber için mükemmeldir. Öğleden sonraları da problem çözmek için uygundur.

 4. SINIFTA TUTTUĞUNUZ NOTLARA ÖNEM VERİNİZ.

Sınıfta ayrıntılı notlar alınız. Ders notlarınızın öz olmasına ve öğretmenin öğrettiği her şeyi kapsamasına önem veriniz. Sınıfta çözülen problemler tekrar gözden geçirilmelidir.

 5. DERS MALZEMELERİNİZİ AMAÇLI KULLANINIZ. 

Yetersiz olduğunuz alanları takviye etmek ve mevcut problemleri çözmek için kullanınız. Özetleri bir kereden fazla okuyunuz.

 6. HABERLEŞİNİZ. 

Sınıf arkadaşlarınız ve öğretmeninizle konuşunuz. Anlamadıklarınızı anında sorun, sonra kavramları takviye için yeterli zaman bırakın. Tek başınıza çalışınız. Grupla çalışma zaman israfı olduğu için sadece başınız dertteyse grupla çalışınız.

 7. ERKEN BAŞLAYINIZ. 

Sınava çalışmak için erken başlayınız. Peşin hükümlü olmayınız.

 8.ÇALIŞMA MALZEMELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİNİZ. 

Birkaç kitap satın alınız. Diğerlerini kütüphaneden alınız.

 9. KAVRAMLARI VE YABANCI KELİMELERİN ANLAMLARINI ÖĞRENİNİZ. 

Yabancı dildeki kelimeleri ezberlemek için:

a)Yabancı dildeki yayınları okuyunuz. Anlamını bilmediğiniz kelimeler için sözlüğe bakınız.

b)Her gün zaman ayırarak bir haftada en az 20 kelime ezberleyiniz.

c)Ezberlediğiniz kelimeleri tekrarlayınız. Her hafta öğrendiğiniz yeni 20 kelimeyi ve eski 20 kelimeyi her hafta gözden geçiriniz.

d)Her haftasonu kelime alıştırmalarını yapınız.

e)Bu program hayati bir sınav için en az 6-8 ay sürmelidir.

Sıkı çalışma=Yüksek puan=İyi bir gelecek olduğunu unutmayınız.

f)Sınav günü dinlenmiş olarak sınava giriniz.

10. ÖZET: 

Sınavda başarılı olmak için hazırlanmaya erken başlayın, tekrarlayın ve alıştırmalar yapın.

Kaynak : Kamu Manşet