İki yıl sonra Covid pandemisi. Şu andaki vakalar ne durumda? Kovid-19 neden bitmiyor?

İki yıl sonra Covid pandemisi - şu andaki vakalar, rakamlarla. Analiz: Artan vaka oranlarından endişe duyan uzmanlarla birlikte, ölümler, hastane kabulleri, uzun süreli Covid ve ekonomi konusunda da neredeyiz?

23 Mart 2020'de, başbakanın Birleşik Krallık'taki ilk sokağa çıkma yasağını ilan ettiği gün, yeni ve korkutucu bir koronavirüsten 1000'den fazla kişi öldü. İki yıl sonra, bu rakam şimdi 188.000'in üzerinde.

Birleşik Krallık, yeni varyantlar ortaya çıktıkça ve vakalar arttıkça, benzeri görülmemiş aksamalara neden olarak önümüzdeki iki yıl içinde birkaç kez daha karantinaya katlandı.

Ancak 2021'de aşının kullanıma sunulması, en son Omicron dalgası sırasında solunum cihazına bağlı ölümlerin ve ciddi şekilde hasta olan hastaların sayısının önceki artışlara göre daha düşük olmasıyla iyimserlik için neden oldu.

Ancak, ilk sokağa çıkma yasağının iki yıl dönümünü kutlarken, bazı uzmanlar, hükümetin tüm Covid kısıtlamalarını sona erdirmesi ve ücretsiz testi aşamalı olarak kaldırmaya niyetlenmesiyle birlikte vakaların yeniden artmasından endişe ediyor.

D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma

İskoçya'da hastanelerdeki Kovid hastalarının sayısı şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

Reading Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan Dr Simon Clarke şunları söyledi: “Birleşik Krallık hükümetinin pahalı test altyapısına yapılan harcamaları durdurmaya istekli olduğunu ve insanların yeterince izolasyon gereksinimlerine sahip olduğunu anlıyorum.

“Ancak hükümet, başarılı bir aşı hamlesi yoluyla Birleşik Krallık planlamacılarının Omicron dalgasının önünde kalmasına izin veren tüm sistemleri parçalamamaya dikkat etmelidir.”

İngiltere'nin Covid-19 vaka oranı Mart ayı boyunca yükseldi ve 16 Mart'a kadar olan haftada ortalama 100.000 kişi başına 832'de kaldı. Artış kısmen yüksek derecede bulaşıcı Omicron B.2 varyantına bağlanıyor.

İskoçya, Ocak ortasından bu yana en yüksek rakam olan, aynı haftada ortalama olarak rapor edilen 100.000 kişi başına 1.639 yeni vaka ile vakalarda en keskin artışı gördü. İngiltere ve Galler'de vaka oranları daha düşük ancak Mart ayı boyunca artarak sırasıyla 100.000'de 780 ve 100.000'de 392'ye ulaştı.

Kuzey İrlanda'da, haddeleme vaka oranları birkaç gündür düşüyor, ancak 16 Mart'a kadar olan haftada 100.000'de 787'de kaldı.

Test edilen bireylere dayanmayan, ancak tüm popülasyon üzerinden bir örneklem tahmininde bulunan en son ONS enfeksiyon araştırması , İskoçya ve Kuzey İrlanda'da 14 kişiden 1'inde ve 25'te 1'e kıyasla İngiltere'de 20 kişiden 1'inde Covid-19 olduğunu tahmin ediyor. Galler'de