HSBC, online bankacılığa geçişte bu yıl Birleşik Krallık'ta 69 numaralı büyük banka şubesinin kapanacağını duyurdu - peki SİZİN yerel şubeniz kapanacak mı?

HSBC, online bankacılığa geçişte bu yıl Birleşik Krallık'ta 69 numaralı büyük banka şubesinin kapanacağını duyurdu - peki SİZİN yerel şubeniz kapanacak mı?

İngiliz bankası 69 banka şubesini kapatacağını ve 400 işin etkileneceğini söyledi. Merkezi Birmingham'da olan HSBC patronları, kararı bugün duyurdu. Banka patronları şubeleri pop-up bankalar ve ATM'lerle 'değiştirmeye çalışacaklarını' söylüyor
Bankacılık devi  HSBC, bugün İngiltere'deki 69 banka şubesini internet bankacılığına geçişle kapatacağını duyurdu.

İngiliz çokuluslu şirketi, Temmuz ayından itibaren şubelerini kapatmaya başlayacağını söyledi. Hareketin yaklaşık 400 personelin işini etkilemesi bekleniyor - ancak HSBC, etkilenen personeli yeniden görevlendirmeyi 'hedefliyor' diyor.

Şirket şefleri, etkilenen şubeleri yeni ATM'ler ve pop-up bankalar gibi diğer bankacılık hizmetleriyle 'değiştirmeye çalışacaklarını' söylüyorlar.
Ayrıca 440'tan fazla şube ağını elinde tutacak ve şehirdeki son banka oldukları şubeleri kapatmayacak.

Bununla birlikte, hareketin, müşterilerin yüz yüze hizmetler için seyahat etmeleri gereken ortalama mesafeyi yaklaşık dört mile çıkarması bekleniyor. 

Geçen yıl 'dönüşüm programının' bir parçası olarak 82 siteyi iptal eden HSBC, bu hareketin Covid salgını sırasında 'hızlandırıldığını' söylediği çevrimiçi bankacılığa geçişe yanıt olarak olduğunu söylüyor. 

HSBC'nin İngiltere şube ağı başkanı Jackie Uhi şunları söyledi: "İnsan bankalarının değişme şekli - pandeminin hızlandırdığı bir şey. Şubelerimiz daha karmaşık bankacılık ihtiyaçları olan insanları desteklemeye devam ediyor, ancak bankacılık merkezlerinin, topluluk açılır pencerelerinin ve Postane ağının sürekli kullanımının eklenmesiyle bunu yapma şeklimiz de gelişti.

'Bütün şubelere uyan tek bir yaklaşımdan ziyade, farklı müşterilerin farklı alanlarda bankacılığı tercih etme şekli etrafında inşa edilmiş bir yaklaşımdır.'

Dünya çapında 80'den fazla ülkede 7.500 ofisi ve Birmingham'daki genel merkezi bulunan banka, bu hareketin çevrimiçi bankacılık kullanan müşterilere yönelik bir "hızlanma" nedeniyle geldiğini söylüyor.

Banka müşterilerinin yüzde 50'sinden daha azının şu anda bir şube ağını "aktif olarak kullandığını" ve 2017'den bu yana ortalama yaya trafiğinin yüzde 50'den fazla azaldığını söylüyor.

Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor Valve, Steam Deck'in ilk ayını yaklaşmakta olan değişiklikler ve iyileştirmelerle işaretliyor

HSBC ayrıca pandemi sırasında çevrimiçi ve mobil bankacılık için bir 'tercih artışı' gördüğünü söylüyor.

Ancak bu hareket, yaşlı ve teknolojiden daha az bilgili müşteriler için korkulara yol açacak. HSBC, bu hareketin müşteriler için şubelerine olan ortalama seyahat mesafesini 0,3 mil artıracağını kabul ediyor. 

Bu, müşterilerin artık bir HSBC bankasına ulaşmak için ortalama dört mil seyahat etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ancak HSBC, müşterilerin günlük işlemleri gerçekleştirmek için kapanan her şubeye 1,5 mil mesafedeki Postaneyi de kullanabileceklerini söylüyor. Hareket, Barclays'in son 12 ayda 65 banka şubesini kapatmasının ardından geldi. 

İngiliz bankacılık devi, bu yıl Şubat ayında iki bankayı daha kapatmadan önce geçen yıl 63 bankayı kapattı. 

Lloyds Banking Group ayrıca Kasım ayında 48 şubeyi daha kapatacağını duyurdu ve kapanışlardan müşterilerin ziyaretlerindeki düşüşü sorumlu tuttu.

Kapatılanlar arasında 41 Lloyds Bank şubesi ve yedi Halifax şubesi yer alıyor.
Geçen yıl Mart ayında İspanyol bankası Santander, Ağustos 2021'in sonuna kadar 111 şubeyi kapatmayı planladığını duyurdu.

Şube işlemlerinin pandemiden önceki iki yıl içinde yüzde 33 düştüğünü ve 2020'de yüzde 50 daha düştüğünü söyledi.

Banka ayrıca, mobil ve çevrimiçi işlemlerin her yıl yüzde 20 büyüdüğünü ve toplam işlemlerin neredeyse üçte ikisinin dijital hale geldiğini söyledi. 

Geçen yıl Kasım ayında Mali Davranış Otoritesi (FCA), kişisel cari hesaplar sunan daha büyük bankaların ve inşaat topluluklarının fiziksel şubelerinin sayısının Nisan ve Haziran 2021 arasında 267 düştüğünü ve Birleşik Krallık'ta yalnızca 5.599 açık kaldığını açıkladı.