Hipertansiyonunuzu gösteren altı yüksek tansiyon belirtisi ciddi şekilde tehlikeli olabilirİngiltere Kan Basıncı adlı yardım kuruluşunun yaptığı bir araştırmaya göre, her üç İngilizden birinin yüksek tansiyonu var.

Hipertansiyonunuzu gösteren altı yüksek tansiyon belirtisi ciddi şekilde tehlikeli olabilir
İngiltere Kan Basıncı adlı yardım kuruluşunun yaptığı bir araştırmaya göre, her üç İngilizden birinin yüksek tansiyonu var.

Kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olabilir; kalp krizi ve felç, kalp yetmezliği, görme ile ilgili sorunlar ve vasküler bunama gibi.

D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma

Ancak kan basıncınızın bu korkunç sorunlardan birinin meydana gelebileceği aşamaya gelip gelmediğini nasıl anlarsınız? Eğer yaşıyorsanız, hipertansiyonunuzun tehlikeli derecede yüksek olduğu anlamına gelebilecek altı temel semptom vardır.

Yüksek kan basıncı nedir?

Yüksek tansiyon , kalbinizin vücudunuza kan pompalamak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir, bu her zaman ciddi bir sorundur.

Kalp krizlerinin ve felçlerin yaklaşık yüzde 50'si yüksek tansiyonla ilişkilidir ve yüksek tansiyon genellikle kolayca tedavi edilebilir.. Çok fazla alkol almak, yeterince egzersiz yapmamak, yağlı ve sağlıksız beslenmek tipik olarak yüksek tansiyona neden olur. Bununla birlikte, bazen ilaç veya mevcut bir durumdan kaynaklanır.

Arterleriniz kan basıncınızın inip çıkmasıyla başa çıkmak için esnek olsa da, her zaman yüksek kan basıncınız varsa atardamarlarınız esnekliğini kaybeder ve sertleşir veya daralır.

Dar arterler, yağlı maddelerin onları tıkamasını kolaylaştırır ve bu da kalp krizi veya felce yol açar.
Yüksek tansiyon nadiren göze çarpan semptomlara sahiptir, ancak bu, onu görmezden gelmenin uygun olduğu anlamına gelmez.

Doktorunuz veya eczacınız tarafından düzenli olarak kan basıncınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Veya bir tansiyon aleti satın alıp evde kendiniz yapabilirsiniz.

Tansiyonunuzu ölçtürdüğünüzde, okuma iki sayı olarak yazılır. İlk sayı, basıncın en yüksek (veya sistolik basınç) olduğu, ikincisi ise en düşük (veya diyastolik basınç) olduğu zamandır.

Örneğin, okumanız 140/90 mmHg gibi bir şey olacaktır.

Kan basıncınız ne zaman çok yükselir?

Kan basıncınız 140/90 mmHg'nin altında olmalı ve olası hipertansiyon 140 ila 180 mmHg (sistolik) veya 90 ila 110 mmHg (diyastolik) arasında olmalıdır.

Şiddetli hipertansiyon, 180 mmHg (sistolik) veya 110 mmHg'den (diyastolik) daha yüksek herhangi bir şeydir. Tansiyonunuz çok yükselirse, hipertansif bir kriz yaşayabilirsiniz.

Bu, her ikisi de felç veya kalp krizine yol açabilecek durumlar olan hipertansif aciliyet ve hipertansif acil durum için kullanılan genel terimdir.

Aşırı yüksek tansiyon 180 mmHg veya daha yüksek veya diyastolik basınç 120 mmHg veya daha yüksek.
Bu olduğunda, kan damarlarınız iltihaplanır ve sıvı veya kan sızdırabilir, bu da kalbi gerektiği kadar etkili bir şekilde kan pompalayamaz hale getirir.

WebMD'ye göre, hipertansif aciliyet, kan basıncı 180/110 veya daha yüksek okumalara yükseldiğinde ancak vücudun organlarında herhangi bir hasar olmadığında ortaya çıkar.

Bu durumlarda tansiyon ilaçları ile tansiyon birkaç saat içinde güvenle düşürülebilir.