Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Yeni bir araştırmaya göre, haftada bir yemek yemek, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir.

Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Yeni bir araştırmaya göre, haftada bir yemek yemek, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir.

Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir

Kardiyovasküler hastalık, felç ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere kalbi ve kan damarlarını etkileyen durumlar için kullanılan bir terimdir . NHS'ye göre , "sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük ederek genellikle büyük ölçüde önlenebilir" diyen Birleşik Krallık'ta önde gelen ölüm ve sakatlık nedenlerinden biridir .

Journal of the American Heart Association'da yayınlanan araştırmaya göre, her hafta sadece iki veya daha fazla porsiyon avokado, bu tür durumların gelişme şansını büyük ölçüde azaltabilir. Avokadodaki diyet lifi ve doymamış yağlar, kolesterol seviyelerinin düşürülmesi de dahil olmak üzere kalp ve kan damarlarının sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

30 yıllık çalışma, " çalışmanın başlangıcında kanser, koroner kalp hastalığı ve felç içermeyen" 110.000 sağlık profesyonelini içeriyordu. Araştırmacılar, 30 ila 55 yaş arasındaki 68.780 kadının ve 40 ila 75 yaş arasındaki 41.700 erkeğin diyetlerini değerlendirmek için gıda sıklığı anketlerini kullandı.

Her hafta en az bir bütün avokado veya bir fincan avokado yiyen katılımcılar, hiç veya nadiren avokado yemeyen katılımcılara göre %21 daha düşük koroner kalp hastalığı ve %16 daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahipti. Yarım porsiyon tereyağı, peynir veya domuz pastırmasını aynı miktarda avokado ile değiştirmek, benzer şekilde daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılıydı.

Araştırmacılar , katılımcılarla 30 yıllık takip sırasında 5.290'ı belgelenen felç riski üzerinde önemli bir etki bulamadılar .

Boston'daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda doktora sonrası araştırma görevlisi olan çalışmanın baş yazarı Lorena S. Pacheco şunları söyledi: "Çalışmamız, bitki kaynaklı doymamış yağların alımının diyet kalitesini iyileştirebileceğine dair daha fazla kanıt sağlıyor ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli bir bileşen . ABD Tarım Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, son 20 yılda ABD'de avokado tüketimi hızla arttığı için bunlar özellikle dikkate değer bulgulardır."

Amerikan Kalp Derneği'nin Epidemiyoloji ve Önleme Konseyi başkanı Cheryl Anderson şunları söyledi: "Akdeniz diyeti gibi sebze ve meyve açısından zengin AHA tarafından önerilen sağlıklı diyetlerin alımını iyileştirmek için umutsuzca stratejilere ihtiyacımız var. Rutin olarak sağlıklı bir diyet yemenin çözümüdür, bu çalışma avokadoların olası sağlık yararları olduğunun kanıtıdır."