Hemoroid rahatsızlığının meydana gelmesinde tuvalet alışkanlıkları çok önemli etkendir. İşte detaylar ve gelişmeler haberimizde..

Hemoroid rahatsızlığının meydana gelmesinde tuvalet alışkanlıkları çok önemli etkendir. Hemoroid sebep oluşmaktadır? Hemoroid damar topluluğundan oluşmuş olan bir tür doku şeklinde bilinir. Bu damar yumağı ise bilhassa tuvalet anında şişerek genişlemektedir.

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı

Bunun sayesinde anal bölgeye uygulanmış olan travma da azalmaktadır. Bunun sayesinde istemsiz şeklinde oluşmuş olan dışkı kaçakları da engellenmektedir. Hemoroidin bir sağlık problemi şeklinde kabul edilebilmesi için hemoroid içinde oluşmuş olan sarkmalar, akıntılar, kanlanmalar ve ağrılar olarak gözükmelidir.

Hemoroid Yaşlanma İle Geliyor!

Hemoroidin daha fazla yaşlanma beraberinde birlikte bir rahatsızlık çeşidine geldiği ve bu süre zarfında da hemoroidi ilerletmiş olan nen önem arz eden olayın tuvalet alışkanlığı bulunduğunu söyleyen uzmanlar, tuvalet alışkanlıklarımızın başlıca belirleyicisi olan etkenlerden biri beslenme olayıdır.

Gün içinde 20 beraberinde 30 gram lifli besin tüketen insanlarda, bu hastalığa yakalanma riskinin %50 düştüğü görünmüştür. Herkes için de en sağlıklı tuvalet eylemi, her gün sabah sürelerinde yapılmakta olan tuvalettir. Bunun sayesinde anal bölge içinde gün boyu basınç düşük kalmaktadır ve değişiklik de yapmaz.

Lifli Gıdalara Dikkat Edin!

Lifli besinlere aşırı dikkat etmeliyiz. Hemoroid için hangi besinlere dikkat etmeliyiz? Genel şeklinde ileri zaman gelişebilen bir rahatsızlık şeklinde bilinen hemoroidin oluşma yaşının giderek daha az yaşlara düştüğünü söyleyen uzmanlar günümüz gençleri yoğun çalışma tempoları ya da okul yaşantıları nedeni beraberinde dışarılarda fast-food olarak beslenmekteler.

Ancak lifli besinlerden bihaber beslenme tarzı hemoroidin ana nedenlerinden birisidir. Bu sebepten gençlerin dışarılarda beslenmeyi tercih etmemeleri, ev ortamında güzelce beslenmelerine dikkat etmeleri gereklidir diye uyarıyorlar. Hemoroid ile en büyük problem ise gene reçete dışı madde tüketimleri bulunduğunu söyleyen uzmanlar bu benzeri maddelere olan ilgiler reçetelerden aşırı daha çoktur diyorlar.

Ancak burada sorun şu ki etkileri ve yan etkileri bilinmeyen fark hareketli testlerden doğru düzgün olarak geçemeyen bu maddelere bağlı olan çeşitli problemler oluşabiliyor. Bu nedenle tedavinin kesinlikle bir doktor denetiminde düzgün olarak bulunması gereklidir diyorlar.

Hemoroid Genetik Bir Hastalık Mı?

Hemoroid rahatsızlığının genetiksel bir sağlık problemi olmadığını dile getiren uzmanlar ortaya çıkma ve ilerleme sebepleri tamamı beraberinde şahsi olan çeşitli etkenlere bağlı olan hemoroid rahatsızlığı, iç ve dış hemoroid şeklinde ayrılmaktadır. Dış hemoroidler çoğu dönemde hiçbir problem yaşatmamaktadırlar.

Fakat iç hemoroidler normal kişiler de insanlar de genellikle gözükmemektedirler. Anal kanalın üstünde bulunmaktadırlar. Bunların görevleri ise büyük tuvalet olayı anında kan beraberinde şeklinde şişer ve dışarı sarkarlar, tuvalet eylemi sona erdiğinde ise gene sönerler olarak belirtmektedirler.