Hamilelikte 20 lik diş çekimi yapılır mı ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte detaylar..

Hamilelikte 20 lik diş çekimi yapılır mı ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İlk olarak her bayana hamile kalmadan önce mutlaka bir diş kontrolü yaptırması gerektiğini belirtmek isteriz. Çünkü hamilelik döneminde diş etlerinde oluşan problem ve hatta diş köklerinde oluşan hasarlar yüzünden bir çok hamile diş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde yani 0 ile 3 ay arasında bebek çok hassas olduğu için asla dişçiler tarafından ve kadın doğum uzmanları tarafından diş çekimi tavsiye edilmez. Biz doktorlar hamileliği 3 periyotta görüyoruz. İlk 3 ay ikinci olarak 3 ile 6 ay arası ve 6 ile 9 ay olarak 3 periyotta hamileliği görürüz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi birinci periyotta asla diş çekimi tavsiye edilmez ve yapılmaz. Ama ikinci periyotta gerekli kontroller yapıldıktan sonra diş çekimi yapılabilir. Bu diş çekimine 20lik dişlerde dahildir. Ama son periyotta asla diş çekimi yapılmaz. Özellikle 20lik diş çekimi için hiç bir doktor riske giremez. Bu sebepten dolayı 20lik dişlerinizde problem var ise mutlaka hamileliğin 2. periyotunda diş çekimi yaptırmanız tavsiye edilir.

Hamilelik süresi boyunca dişlerde oluşabilecek hasarları en aza indirmeniz için mutlaka kalsiyum desteği almanız gerekmektedir. Kalsiyum desteğinide gerek ilaçlar olsun gerekse süt ve süt ürünlerinden olsun mutlaka kalsiyum desteği alınması gerekmektedir.

Eğer ki 20lik dişlerinizde çok fazla ağrı var ise mutlaka bir üniversite hastanesine gitmeniz ve gerekli tetkitlerin yapılması gerekmektedir. Eğer diş köklerinizde çürüme yoksa ve hamileliğin son periyotunda iseniz çektirmemeniz gerekmektedir. Zaten konuyla alakalı size doktorunuz gerekli cevabı verecektir.

Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar

20lik dişinizin ağrısından duramıyorsanız yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamanız ve günlük olarak tuzlu su ile gargara yaparak dayanmak zorundasınız.

Peki Neden 20 lik Diş Çekimi Yapılmaz ?

Hamileliğin son periyotunda bebek çok hassas olduğu için son gelişimlerini tamamlamak üzere olduğu için diş çekimi yapılamaz. Anne adayı diş çekimi sırasında kendini kasacağı için ve rahat olmayacağı için çekim yapılamaz. Ayrıca verilen narkoz sırasında anne adayında korku oluştuğu anda şoka girme durumuda söz konusu olabildiği için diş çekimi asla yapılamaz. Ayrıca diş röntgeni sırasında zararlı ışınlara maruz kalmasıda söz konusu olduğu için bu riske girilemez.

Ama yapılan araştırmalar sonucunda diş röntgeni çekimi sırasında ortaya çıkan zararlı ışınlar çok düşük olduğu için ve anne adayına kurşun yelek giydirilerek en aza indirilebilir. Ve zararlı ışınlardan korunabilir. Yinede bir risk teşkil edildiği için tavsiye edilmez.

Bu aşamadan sonra belirttiğimiz üzere mümkün mertebe dayanmanız olacaktır. Eğer ki doktorunuz ile görüştükten sonra hiç bir şekilde risk teşkil etmiyorsa dişinizi çektirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta kadın doğum uzmanı doktorunuz ve diş doktorunuzun iletişim içerisinde olması gerekmektedir.