Hamileliğin ilk günleri olarak görülmekte olan bu süreçte pek çok anne adayı hamile olduğunun farkına bile varmamaktadır.

Ne Mutlu Size Hamilesiniz !

Hamileliğin ilk günleri olarak görülmekte olan bu süreçte pek çok anne adayı hamile olduğunun farkına bile varmamaktadır. Aslında bu dönem hamilelikten ziyade vücudun hamileliğin başlangıç dönemi için kendini hazırladığı en önemli dönemlerden biridir. Gebelik haftası hesaplaması yapmak isteyenlerin de hamile kalan anne adayının son adet tarihi üzerinden gerçekleştirilmekte olup anne adayının son adet gördüğü zamanın ilk günü hamilelik başlangıç tarihi olarak kabul görmektedir. Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak gerçekleştirilen bu hesaplama nedeni ile aslında gebeliğin 1. haftası anne adayının henüz hamile kalmadığı sadece vücudunun gebeliğe hazırlandığı süreç olarak görülmektedir.

Yani gebeliğin ilk haftası içerisinde rahim yeni yumurtlama dönemine hazırlanmakta ve vücuttaki tüm hummalı çalışmalar sperm tarafından döllenen yumurtanın sağlıklı bir şekilde rahim duvarına tutunabilmesini sağlamak içindir. Bu amaçla anne adayı tarafından üretilen yumurtalar ilk olarak içerisinde küçük tüycükler bulunan ve bu tüylerin yardımı sayesinde döllenen yumurtayı rahim duvarına ulaştıracak olan follop tüplerine ulaşır. Yumurtanın sperm tarafından döllenmesi bu tüplerin içinde meydana gelmektedir ve daha sonra döllenen yumurta yine bu tüp kanallarını kullanarak rahim içine ulaştırılır.

Bu süreç içerisinde sürekli olarak salgılanan hormonlar ile olası bir gebelik için vücut kendisini sürekli olarak hazırlamayı sürdürür. Özellikle de rahim içi duvarının kalınlaşması gebelik için çok önemlidir. Döllenen yumurtanın kalınlaşan rahim duvarına tutulumu çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Yani özetlemek gerekirse gebeliğin 1. haftası belirtileri tamamen adet döngüsü şeklinde ortaya çıkmakta ve son adet olunan hafta hesaplamalarda ilk hafta olarak kabul edilmektedir. Bu süreçte henüz yumurta sperm tarafından döllenmemiştir ve sadece gebeliğin oluşabilmesi için gerekli ortam beyin tarafından salgılanan hormonlar ile hazırlanmaktadır.

Bu hafta alınması gereken vitaminler nelerdir ?

Hamile kalanlar ve hamile kalmak isteyenler mutlaka folik asit yönünden zengin bir beslenme düzeni kurmaları gerekmektedir. Günde en az 400 mikrogram folik asit alınması gerekmektedir. Folik asit yeterli miktarda alınmaz ise bebeğin sinir sisteminde ve beyninde gelişim bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Uzak durulması gereken alışkanlıklar nelerdir ?

Hamile olan veya hamilelik için uğraşan kişiler mutlaka alkol ve sigara tüketimini hemen bitirmek zorundadırlar. Bu maddeler hem kendiniz için zararlı olup hemde bebeğin gelişiminde olumsuz yönler çıkarmaktadır. Mesela solunum yolu problemleri,bebekte gelişim problemleri ve bir çok sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır.

Özellikle hamilelik döneminde reçeteli veya reçetesiz olarak alınan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Dozu iyi ayarlanmalıdır. Hafif bir bağ ağrısı ve diğer vücudunuzun herhangi bir yerine ağrı olsa bile ilaç kullanmayınız. Aksi taktirde hem bebeğinizin gelişimini etkiler hem düşük tehlikesi söz konusu olabilir.

Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın

Heniz yeni olarak hamile olabilirsiniz ama artık kendinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarakta kendinizi rahatlatmanız gerekmektedir. Aklınızda fikir olarak her zaman bir can taşıdığınızı unutmayınız.

Aşağıda ki videoyu izleyerek gebeliğin 1 ve 9 haftası bebek gelişimi hakkında animasyonlu olarak anlatımını izleyebilirsiniz.