Hamile bayanların farklılıkları daha net hissetmeye başladığı bu dönem genellikle bayanların ufakta olsa korkular yaşayabildiği bir süreçtir.

Hamile bayanların farklılıkları daha net hissetmeye başladığı bu dönem genellikle bayanların ufakta olsa korkular yaşayabildiği bir süreçtir. Hamileliğin 3. haftasında gebelik sürecinin yavaş yavaş ilerlemeye başladığı dönemdir. Hamileliğin 3. Haftasında ne gibi farklılıklar yaşayacağınızı araştırarak uzman hekimlerin görüşleri doğrultusunda yararlı olabilecek bir makale hazırlamaya çalıştık. Hadi hep birlikte gebeliğin 3. haftasında ne gibi değişimler yaşandığına bakalım.

Gebeliğin 3. Haftasında Yaşananlar

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Bu hafta içerisinde gebeliğin ilk adımı atılır ve dölleme için hazırlanan yumurta ile sperm buluşur. Yumurtalık tarafından geliştirilen folikül ilk adım olarak çatlar ve bu işlem sonucunda ortaya serbest dolaşabilen ve döllenmeye hazır bir yumurta hücresi ortaya çıkar. Yumurta ortaya çıktıktan sonra takip eden ilk 2 saat içerisinde mutlaka sperm tarafından döllenmelidir. Bu nedenle cinsel ilişki sonrası baba tarafından salgılanan spermler follop tüplerinde hazır halde bekler ve çatlayan yumurta follop tüpüne ulaştığı anda binlerce sperm etrafını sarar.

Ancak yumurtayı döllemeyi genelde sadece tek bir sperm hücresi başarabilir ve bu döllenme gebeliğin 3. haftası içerisinde meydana gelir. Genetik harikası olan insan vücudu burada da devreye girer ve içeri giren sperm her zaman erkek tarafından salgılanan en güçlü sperm hücresi olur. Bu süre boyunca yumurta hücresi pozitiftir ve bu özelliği sayesinde negatif yüklü spermleri adeta bir mıknatıs gibi güçlü bir şekilde kendisine çeker. Sperm hücresi başarılı bir şekilde yumurtanın içine girdikten sonra ise yumurta kendisi de negatife dönüşür ve diğer spermleri itmeye başlar.

Hücre çekirdeğinin içine doğru hızlı bir şekilde ilerlemeyi sürdüren sperm kendi getirmiş olduğu 23 kromozomu anne adayının yumurtasında bulunan 23 kromozomla eşler ve yeni bir hayatın ilk temelleri atılmış olur. Genetik olarak birleşme tamamlanır ve döllenen yumurta follop tüplerini kullanarak yerleşeceği rahime doğru yolculuğa çıkar.

Bu sürecin hemen başında yani yumurta döllendiği anda cinsiyeti de belirlenmiş olur. Yumurtanın kendisi her zaman için X kromozomu taşımakla beraber sperm X ya da Y kromozomu taşıma ihtimaline sahip bulunmaktadır. Babadan gelen kromozom X ise kız Y ise erkek bebek dünyaya gelir ki bu da cinsiyet belirleme konusunda tüm etkilerin aslında babadan kaynaklı olduğunu bilimsel olarak kanıtlamaktadır.