Hamile bayanları ya da eşleri ilgilendiren gebeliğin 2. haftasından neler yaşandığı konusunu uzmanlardan araştırarak sizler için hazırladık.

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Hamile bayanları ya da eşleri ilgilendiren gebeliğin 2. haftasından neler yaşandığı konusunu uzmanlardan araştırarak sizler için hazırladık. Gebelik sürecinin 2. haftasından ne gibi durumlar meydana geldiği ve gebeliğin 2. Haftasının özelliklerini sizler için inceledik.

Gebeliğin 2. hHaftasının ilk günleri içerisinde görülen son adet döneminin izleri anne adayının vücudundan silinmeyi sürdürürken vücut kendisini yeni döllenme döngüsüne hazırlamayı sürdürür. Bunun için ilk adım döllenmeye uygun olgun bir yumurta hücresi oluşturmaktır ki bunun için beyin tarafından gerekli hormonlar salgılanmaktadır. Gebeliği anlayabilmek için ilk olarak adet döngüsünü ve amacını anlamak gerekmektedir. Adet dönemi aslında rahim iç duvarını düzenli bir şekilde tazelemek ve her ay yeni bir gebelik ihtimaline karşı rahim duvarını döllenen yumurtayı tutabilecek seviyeye taşıyabilmektir.

Gebelik oluşmadığı takdirde rahim duvarı ve döllenmeyen yumurtalar temizlenerek kanama şeklinde vücudun dışına atılır. Adet kanamasının tamamlanmasının ardından ise vücut yeniden hızlı bir şekilde kendisini olası bir gebelik dönemine hazırlamaya başlar. Bu süreçte gebeliğin 2. haftası içerisinde döllenmeye başlayan yumurta tarafından salgılanan östrojen hormonu sayesinde rahim iç tabakasında kalınlaşmaya başlar ve döllenmeye hazır olan yumurtanın çatlaması ile beraber progesteron hormonunun salgılanma sürecine geçilir. Progesteron hormonu rahim içini gebeliğe tam hale hazır getirecek son düzenlemeleri yapmakla görevlidir.

Gebeliğin 2. haftasında kasık ağrısı yaşanması sık görülen bir durum olmakla beraber yine de doktorunuza bu konu hakkında bilgi vermeniz gerekir. Yani gebeliğin 2. haftası belirtileri arasında kasık ağrısı ve kanama görülmekle beraber yine de bu durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeniz ve olası bir düşük riskinizin bulunup bulunmadığının araştırılması çok önemlidir. Gebeliğin ikinci haftası içerisinde vücutta döllenme için gerekli çalışmalar sürdürülmekte ve döllenecek olan yumurta gerekli olgunluğa ulaştırılarak sperm için hazırlanmaktadır.

Hafta Hafta Gebelikte 2. Haftada Annede Görülebilecek Değişiklikler

Bu zaman zarfında herşey normal olarak devam eder.

Anne şuan bile hamile olduğunun farkında bile değildir.

Adet günü geçti ise adet yaşanmaz.

Hamile olduğunu biliyor ise bebek hakkında konuşmalar başlar.

Hafta Hafta Gebelikte 2. Haftada Bebekte Görülebilecek Değişiklikler

Bu haftada döllenen yumurtada bölünme başlar.

Bebek gelişimini biz farketmezsekte bu gelişim çok hızlıdır.

Rahim içine yerleşen hücre ilk haftaya göre biraz daha büyüktür.

Kalp ve ilkel dolaşım sistemleri oluşmaya devam etmektedir.