İki yıl sürdü ama sonunda geldi. Apple'ın uygun fiyatlı SE serisindeki yeni bir model

Haftalık anket: kim iPhone SE (2022) ister?

İki yıl sürdü ama sonunda geldi. Apple'ın uygun fiyatlı SE serisindeki yeni bir model. iPhone SE (2022) , artık mevcut olmayan öncekinden 30 $ daha yüksek, 430 $'lık bir başlangıç ​​fiyatına sahip. Bu aynı zamanda 500 dolara (aynı 64 GB depolama alanı için) giden iPhone 11'e de tehlikeli bir şekilde yakın . Fazladan 70 dolarınız olsa bile, yine de yeni SE'yi almak için birkaç neden var.

En belirgin olanı yonga setidir – Apple A15 iki nesil ileridedir ve hem daha güçlü hem de daha verimlidir. iPhone SE (2022) de muhtemelen daha uzun yazılım desteğine sahip olacak, Apple'ın iPhone 11 desteğini bırakmak için acelesi olmadığı için değil. A15 ayrıca daha hızlı 5G bağlantısı sunarken, iPhone 11 4G ile sınırlı.
Diğer bir neden ise SE'nin daha küçük ve daha hafif olmasıdır (194g'ye karşı 144g). Evet, iPhone mini'leri daha da küçük, ancak 12 mini'yi alırsanız 600 $ ve 13 mini için 700 $'a bakıyorsunuz.

Bir de parmak izi okuyucu meselesi var. Face ID'den herkesin memnun olmadığını biliyoruz ve ne yazık ki SE, parmak izi okuyucu sunan tek iPhone. Sesine bakılırsa, iPhone 14 serisi bile FP okuyucusunu geri eklemiyor (ekran altı bile değil).

iPhone 11 lehine de tartışmalar var. Daha büyük bir telefon olduğu için 6.1” ve 4.7” (aynı piksel yoğunluğu) gibi daha büyük bir ekrana sahip. Ayrıca daha iyi su direnci (IP68'e karşı IP67) ve 7000 serisi alüminyum kasa sunar.

AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor

11'in arka tarafında ultra geniş lens (120°) ve 12MP selfie kamerası (7MP'ye karşı) sunan daha iyi kameraları da var. Her iki telefonun da MagSafe desteği yok, o yüzden var.

Çoğu iPhone sahibi iPhone'a bağlı kalma eğilimindedir. İPhone'dan (2020) yükseltmeye değer mi? Farklılıklara baktığınızda, 430 $ değerinde bir değer elde edemezsiniz. Ya bir iPhone 11 almalısınız ya da birkaç yıl içinde bir sonraki SE'yi beklemelisiniz. Ya da belki bir Android edinin - bazı iPhone sahipleri geçiş yapar.

Android arazisinde 430$'a ne alabileceğiniz, nerede olduğunuza bağlıdır. Apple'ın çekirdek pazarı ABD'de ve Amerikalılar 500 dolara Samsung Galaxy A52 5G , 400 dolara OnePlus 8T veya 450 dolara Motorola Edge (2021) gibi bir şeye bakacak .

Bunlar, ultra geniş kameralar, yüksek çözünürlüklü ana sensörler (Moto ile 108MP'ye kadar), yüksek yenileme hızı ekranları (yine Moto ile 144Hz'e kadar), isterseniz AMOLED paneller, hızlı şarj gibi özelliklere sahip daha modern telefonlar.

Peki neden bir iPhone SE (2022) isteyesiniz? ABD dışındaysanız, aynı fiyata daha da mükemmel Android alternatiflerine erişebilirsiniz. Bir iPhone'a alıştıysanız, geçiş yapmak istemeyebilirsiniz. Özellikle Apple ekosisteminin entegrasyonu rakipsiz olduğundan.

Ve SE, Android'ler güvenlik yamalarını almayı bıraktıktan yıllar sonra en son iOS güncellemesini alacak. Galaxy A serisi, 3 işletim sistemi güncellemesi ve 4 yıllık yama vaat ediyor, ancak 2016'dan itibaren orijinal iPhone SE'nin şu anda en son iOS'u çalıştırdığını unutmayın. Son olarak, iPhone'ların yeniden satış değeri, belki de kısmen iPhone istemenin diğer nedenlerinden dolayı, genellikle Android'lerden daha yüksektir.

Bir iPhone ister misiniz – özellikle bir iPhone SE (2022)? Ve eski bir iPhone'dan yükseltme mi yapıyorsunuz, Android'den uzaklaşıyor musunuz ya da ne?