Güneş fırtınası uyarısı: Dünya, tahmin edilen 'doğrudan etki' olarak uzaydan gelen 'üçlü tehdit' ile karşı karşıya. Bu Pazartesi günü bir SOLAR fırtınasının gezegeni "doğrudan bir vuruşla" vuracağı tahmin ediliyor

Güneş fırtınası uyarısı: Dünya, tahmin edilen 'doğrudan etki' olarak uzaydan gelen 'üçlü tehdit' ile karşı karşıya. Bu Pazartesi günü bir SOLAR fırtınasının gezegeni "doğrudan bir vuruşla" vuracağı tahmin ediliyor. Uzay hava fizikçisi Dr Tamitha Skov bu sabah bir güneş fırtınasının yakında Dünya'yı vuracağı tahmininde bulundu. 

Hem NASA'dan hem de ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden (NOAA) elde edilen veriler, astronomik olayların önümüzdeki iki hafta boyunca gezegeni etkileyeceğini tahmin ediyor. 

NOAA'nın üç günlük görünümü, 14 Mart Pazartesi günü büyük bir fırtına olasılığının yüzde 80 olduğunu tahmin ediyor. 

Mevcut tahminleri, fırtınanın İngiltere'yi etkileyeceği yüzde 20'yi içeriyor. Yüksek enlemlerde görülen gökyüzünde güzel bir ışık gösterisi olan Aurora'nın, fırtına sırasında ekvatora doğru normalden daha ileride görülmesi bekleniyor. Ayrıca, özellikle şafak ve alacakaranlıkta amatör radyo ve GPS sistemlerinde sorunlar olması bekleniyor.

Dr Skov dün tweet attı: "Doğrudan Hit! NOAA ve NASA tahmin modelleri, güneş fırtınasının 13 Mart 12:00 ile 21:00 UTC arasında Dünya'ya çarpacağını gösteriyor.

"Etki güçlü olmalı! Aurora'yı orta enlemlerin derinliklerinde, amatör radyo ve GPS alım sorunları, özellikle şafak/alacakaranlık yakınlarında ve Dünya'nın gece tarafında bekleyin!"

Bu sabah şunları ekledi: "Güneş Fırtınası ve Aurora 5 Günlük Görünüm: Üçlü tehdit içeren yoğun bir hafta! Bir önceki güneş fırtınasından gelen bir esinti ile hızlı bir güneş rüzgarı arasına sıkışmış büyük bir güneş fırtınası fırtınası geliyor."

Geçen hafta Perşembe günü Güneş'in dünyaya bakan tarafından nispeten zayıf bir C sınıfı güneş patlaması patladı. 

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Spaceweather.com'dan Dr Tony Phillips, bu işaret fişeklerinin genellikle dikkat çekici olmadığını belirtirken, bu yaklaşık 12 saat sürdü. Scott Sutherland, theweathernetwork.com için güneş patlaması hakkında şunları yazdı: "Bu uzun süreli patlama, uzaya enerji saçarken, buna güneş plazma bulutu, bir güneş fırtınası olarak bilinen yüklü güneş parçacıkları bulutunun patlaması eşlik etti. veya bir koronal kütle atımı (CME)."

"Bir CME'nin bir anlık darbesi bile jeomanyetik bir fırtınaya neden olmak için genellikle yeterlidir. Ancak bu durumda, Dünya bulutun en yoğun kısmından etkilenecek gibi görünüyor.

"Bu, Kanada genelinde ve hatta Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzey bölgelerinde görülebilen auroralarla yoğun bir jeomanyetik fırtınayı ateşleyebilir."

Jeomanyetik fırtınaların elektrik şebekelerine ve radyo iletişimine büyük zarar verdiği ve elektrik kesintilerine neden olabileceği bilinmektedir.

Dünya'nın atmosferi ve manyetosferi yer seviyesinde radyasyona karşı yeterli korumaya izin verirken, astronotlar potansiyel olarak ölümcül radyasyon zehirlenmesine maruz kalabilirler.
Bununla birlikte, çoğu zaman, bir jeomanyetik fırtınanın en göze çarpan etkileri, Kuzey ve Güney Işıkları dediğimiz auroraların canlı görüntüleridir.

Bunlar genellikle sadece Kuzey ve Güney kutuplarına yakın yerlerde görülür. 

Bununla birlikte, bir jeomanyetik fırtına sırasında, daha canlıdırlar ve ekvatora daha yakın görünmeleri daha olasıdır.