Yasak Kalktı! Yasaksız ilk hafta sonunda durum ne?

Kamumanset.com Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta sonu yasağını iptal etmişti. Peki yasaksız ilk hafta sonu vatandaş ne yaptı?

Yasak Kalktı! Yasaksız ilk hafta sonunda durum ne?

https://www.kamumanset.com Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatiyla vatandaşın mağdur olmaması için 6-7 Haziran sokağa çıkma yasağını iptal etmişti. Yasaksız ilk hafta sonu nasıl geçti? Cumhurbaşkanı Erdoğan “Maske-mesafe-temizlik kurallarına titizlikle riayet etmenizi önemle rica ediyorum” ifadelerinde bulunmuştu. 

Yasaksız geçen ilk hafta sonunda vatandaşlar AVM'lere, parklara, piknik yerlerine akın etti. Maske ve mesafe kuralı salgın yokmuşçasına yok sayıldı. Kadıköy moda sahilinde bazı vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmemesine dikkat çekildi. 

Sağlık Bakanı Koca da görüntüleri paylaşarak "Maske, mesafe kuralına moda olarak uyalım" uyarısında bulundu.

Korona virüs sonrası normalleşme adımları kapsamında önemli adımlardan biri atılmıştı. Salgın riskinin hala devam ettiğini unutan vatandaşın mesafe kuralını hiçe saydığı gözlerden kaçmadı. Yasaksız geçen ilk hafta sonu vaka sayılarında kısmi artış göz önüne alınarak perşembe gecesi sokak kısıtlaması getirilmişti. Ama daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yasak olmayacağını söylemesiyle hafta sonu için seyahat planı yapan binlerce kişi ve iş yerlerini açmaya hazırlanan esnafın mağdur olmamaları amacıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamayı kaldırmıştı. 

Dün havaların güzel olmasıyla birlikte vatandaşlar meydanlara, parklara akın etti.İstanbul’da Belgrad Ormanı’nın girişine gelen araçlar kapıda kuyruk oluşturduğu görüldü.

Vatandaşın piknik alanlarına koşması mesafe kuralının hiçe sayılması gerelecek günler korona virüs ile mücadelede kaygı oluşturdu. 

Korona virüs salgının dolayısıyla 26 Nisan'den 1 Haziran' kadar giriş-çıkış yasağının konulduğu Adalar'da ilk hafta sonu yoğunluğu yaşandı. Hafta sonu Adalar'a gitmek isteyenler iskelere koştu. Fajrettin Koca'nın olaylara açıklaması "Son vakanın tedavi edildiği, salgınla mücadelenin geride risk kalmayacak şekilde başarıya ulaştığı haberini alan vatandaşlarımız kutlamalara başladı. Bu habere daha var. Çok fazla normallesşmeyelim. MASKE+ MESAFE KURALINA MODA OLARAK UYALIM." Açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 18:13

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER