Üniversiteler Ne Zaman Açılacak YÖK'den Sağlık Bakanlığı'na Aşı Talebi

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak YÖK'den Sağlık Bakanlığı'na Aşı Talebi Üniversiteler Açılacak Mı Üniversiteler İkinci Dönem Uzaktan Mı Olacak?

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak YÖK'den Sağlık Bakanlığı'na Aşı Talebi

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak YÖK'den Sağlık Bakanlığı'na Aşı Talebi Üniversiteler Açılacak Mı Üniversiteler İkinci Dönem Uzaktan Mı Olacak? Yüzbinlerce öğrenci üniversitelerin ne zaman açılacağını araştırmaya devam ediyor. YÖK örgün eğitim öğretim faaliyetlerinin en kısa sürede başlatılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'na geçtiğimiz günlerde akademik ve idari personelin aşılamada öncelikli olmasını istedi. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İlhan da üniversiteler için biraz daha sabredilmesini söyleyerek "Aşılama nasıl gidiyor bunu görelim ona göre karar verelim." ifadelerine yer verdi.

İkinci döneme kısa süre kalan üniversitelerin durumunun ne olacağı gündeme geldi. Üniversitelerin açılış tarihi ile alakalı YÖK'den herhangi bir açıklama gelmedi. İlerleyen zamanlarda durumun netleşmesi bekleniyor. Yükseköğretim Kurumu, üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görevli akademik personel, sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına Kovid-19 aşılama programında öncelik verilmesi talebinde bulundu. Yazıda, Kovid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yapılacak aşılama uygulamalarında çeşitli nüfus grupları arasında öncelik verileceğine değinildi.

YÖK Yapılan açıklamada şunlara değindi. "Bu bağlamda sağlık çalışanları kapsamında, üniversitelerimizin sağlık uygulama ve araştırma merkezleri (üniversite hastaneleri) ile üniversiteler ve Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri arasında tesis edilen birlikte kullanım mevzuatı çerçevesinde görev yapan akademik personel ve sağlık çalışanlarının da öncelikli aşılama kapsamında değerlendirmesinin çok önemli olduğu açıktır. Ayrıca yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en kısa zamanda başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için 'yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personelin' de kademelendirme yapılarak öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 12:11

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER