TC kimlik no ile GSS borç sorgulama ve SSK SGK Bağkur hizmet Dökümü al!

Kamumanset.com - TC kimlik no ile sorgulama işlemleri Borç sorgulama SSK ve SGK GSS borç sorgulama hizmet dökümü Bağkur borç sorgulama işlemleri Bağkur borç sorgulama ve ödeme, GSS prim borcu affı SGK ve SSK borçları öğren SGK ve SSK borçları hakkında torba yasası haberi. Torba yasası ile SGK ve SSK borç sorgulaması ve ödemesi GSS prim borcu affı çıktı mı? SSK ve SGK torba yasasından nasıl etkilenedek. Milyonların merak ettiği bu konular sayfamızda yer alıyor.

GÜNDEM 10.11.2020, 15:31 12.11.2020, 11:54 Pinar
TC kimlik no ile GSS borç sorgulama ve SSK SGK Bağkur hizmet Dökümü al!

Kamumanset.com - TC kimlik no ile sorgulama işlemleri Borç sorgulama SSK ve SGK GSS borç sorgulama hizmet dökümü Bağkur borç sorgulama işlemleri Bağkur borç sorgulama ve ödeme, GSS prim borcu affı SGK ve SSK borçları öğren SGK ve SSK borçları hakkında torba yasası haberi. Torba yasası ile SGK ve SSK borç sorgulaması ve ödemesi GSS prim borcu affı çıktı mı? SSK ve SGK torba yasasından nasıl etkilenedek. Milyonların merak ettiği bu konular sayfamızda yer alıyor.

SGK'nın görevleri 5502 sayılı Kanunun 3. maddesine göre belirlenmiştir:

- SGK, sosyal güvenliğe ait olan konularda uluslar arası gelişmeleri izler ve değerlendirmeleri yapar.

- SGK kendi kurumuna bağlı olan gerçek ve tüzel kişilere hizmet sunar. Onları hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirir.

- SGK, sosyal güvenlik alanında kamu idareleri için iş birliği kurar ve koordinasyonu sağlar.

- SGK, bazı programları dikkate alarak sosyal güvenlik politikaları uygular. Bunlar; ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programlarıdır.

- SGK, sosyal güvenlik politikalarının daha güncel, daha yeni, daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapar.

- SGK, yabancı ülkeler ile yapılacak olan sözleşmeleri yürütür ve bunlara ait çalışmalar yapar.

- SGK, bu kanun ile veya başka kanunlar ile kuruma verilen görevleri yerine getirmektir.

SGK kısa vadeli sigorta kolları kapsamında kısa vadeli sigorta kolları ile, uzun vadeli sigortalı kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından ve genel sağlık sigortası kapsamından oluşmaktadır. Kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalılarımıza ve hak sahiplerine;

- SGK kapsamında sigortalıya geçici iş görememezlik ödeneği verilmesi,

- SGK kapsamında sürekli iş görememezlik geliri bağlanması,

- SGK kapsamında iş kazası sonucu veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması,

- SGK kapsamında cenaze için ödenek ödenmesi,

- SGK kapsamında annelik sigortası kapsamında bakıldığında emzirme ödeneği,

- SGK kapsamında erkekler askerlik ve kadınlara doğum borçlanması hakları verilmektedir. Uzun vadeli sigorta kolları kapsamında;

- SGK kapsamında malullük aylığı,

- SGK kapsamında yaşlılık aylığı

- SGK kapsamında yaşlılık sigortası kapsamında bakıldığında toptan ödeme,

- SGK kapsamında ölüm aylığı,

- SGK kapsamında ölüm toptan ödeme,

- SGK kapsamında ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği ile cenaze ödeneği hakları verilmektedir.


SGK Genel Sağlık Sigortası kapsamında;

-SGK Genel Sağlık Sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere finansmanı sağlayan hizmet ve ürünlerin verilmesi,

-SGK Genel Sağlık Sigortalıları il hak sahiplerinin hastalıklarından korunması amacı ile ilgili kamu idareleri ile sağlık hizmetleri politikalarının tespitine ve etkin bir şekilde uygulanmasına katkı sağlanması

-SGK Genel Sağlık Sigortası mevzuatından doğan hakları ve ödevleri konusunda ulaştırılabilecek her türlü iletişim araçları ile ilgili bilgilendirme hizmetleri verilmektedir.

SGK İle Hangi Hizmetlerden Faydalanılabilir?

SGK'nın resmi sitesinde E-SGK uygulaması ile birçok hizmetten faydalanılabilir. SGK'nın resmi sitesinde yer alan hizmetler şunlardır: Mosip Bilgi Sistemi, Kesenek Bilgi Sistemi, Hak Sahipliği, E-Bildirge, E-Hizmetler, Sms Bilgilendirme, Evrak takip, Diğer Uygulamalar, Kart ile Prim Ödeme, Tıbbi Malzeme, E-Hastane, Hastanenini Seç Doktoruna Ulaş, E-optik ve E-Eczane. SGK'nın resmi sitesi üzerinden, SGK maaş bordrosu, 4B maaş hesaplama, SGK 4A rapor parası, SGK iş görememezlik sorgulama, SGK laboratuvar sonuçları, SGK hizmet dökümü alma, SGK 4C maaş hesaplama, SGK 4A maaş hesaplama, SGK intibak yasası sorgulama, SGK yetim aylığı sorgulama, SGK prim ödeme, SGK yurt dışı borçlanması sorgulaması, SGK borç ödeme, SGK gün sorgulama, SGK danışma hattı, SGK cenaze ödeneği, SGK evrak takibi, SGK 4C evrak takibi ve SGK e-hizmet gibi bir çok hizmetten faydalanabilirsiniz.

SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu ) Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı bir sosyal güvenlik kurumudur. Çalışan işe başladığı zaman sigortalı çalışabilmek adına SGK-SSK'ya yani Sosyal Sigortalar Kurumu'na başvurmalıdır. Sigortasız çalıştırıldığınızda; Sigorta Müdürlüklerine veya Sigorta İl Müdürlüklerine başvurabilir ve çalışmaya başladığınız senenin sonundan itibaren 5 yıl içinde ilgili mecralara yani mahkemelere başvurabilir, haklarınızı savunabilirsiniz. SGK-SSK'ya bağlı olan vatandaşlar emeklilik başvurularını da kendi kurumu üzerinden yapabilir, bağlı olduğu kurumun haklarından faydalanabilir. Çalışan ve işveren arasında SGK-SSK'nın şartlarını azaltacak bir anlaşma yapılamaz. SGK-SSK kurumuna bağlı olarak emekli olan bir vatandaş aylık Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeleri şartı ile tekrardan çalışabilirler.

Yorumlar (0)