Kurban Keserken Okunacak Dualar Kurban Kesmenin Faziletleri Önemi 2020

Yarın kurban bayramı ve kurban keserken okunacak dualar yeniden hatırlanmak istiyor. Kurban kesmenin faydaları nelerdir Vacip olan ibadet kurban kesilirken hangi duaları okumalıyım.

Efsane
Efsane
30 Temmuz 2020 Perşembe 20:07
Kurban Keserken Okunacak Dualar Kurban Kesmenin Faziletleri Önemi 2020

Kurban bayramına bir gün kaldı ve kurban keserken okunacak dua bilmeyenler unutanlar tarafından merak ediliyor. Kurban keserken edilecek dua nedir. Kurban nasıl kesilir İlk defa kurban keseceğim duası nasıl olur diye merak ediyorsanız burayı okuyunuz. Kurban kesmenin faziletleri nelerdir nasıl kesmeliyim neler okumalıyım merak ediyorum.

Yarın kurban bayramı ve kurban keserken okunacak dualar yeniden hatırlanmak istiyor. Kurban kesmenin faydaları nelerdir Vacip olan ibadet kurban kesilirken hangi duaları okumalıyım.

Kurban bayramında kurbanı nasıl kesmeliyiz, kurbanı keserken okunacak dualar nelerdir. Kurban kesilmeden önce aşağıdaki dua okunur, daha sonra Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Kurbana eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır “Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve ma ene mine’l-müşrikîn“duası okunur. Daha sonra “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd“ diye 3 kere tekbir getirilir. Tekbir bitince; 3 Defa Bismillahi Allahü ekber diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh diye dua eder.

Kurban Kesmeden önce okunacak dua

İnni veccehtü vechiye lilleziy fedarassemavati vel arda milleti ibrahiyme haniyfen vema ene minel müşrikiyn.İnne salatî ve nüsükiy ve mahyaya ve mematiy lillahi rabbil alemiyn.La şeriyke lehû ve bi zalike ümirtü ene minel müslimiyn.Allahümme minke veleke bismillahi Allahü ekber.

MANASI:

Şüphesiz ki ben milleti İbrahim üzere Allah'ı bir tanıyıcı olarak, yüzümü o gökleri ve yeri yaratan Allah'a çevirdim. Ben şirk koşanlardan değilim. Şüphesiz benim namazım da, ibadetlerim(kurbanım) da,hayatım da, ölümüm de hiçbir ortağı bulunmayan alemlerin Rabbi Allah'ındır. Ben böylece emrolundum. Ben müslüman olanlardanım. Allah'ım bu kurban Senden ve Senin için kurban ediyorum. Allah'ın adı ile kesiyorum. Allah Teala büyüklerin en büyüğüdür.

Kurban ve Kurban Kesmenin Önemi

Malum olduğu üzere kurban kelimesi dini terminolojide kendisiyle Allah’a yaklaşılan şeyi; özel olarak da Allah’a yakınlık sağlamak, yani ibadet amacıyla belli vakitte belirli cinsten hayvanları kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade etmektedir. Hakka yaklaşmanın, Hak yolunda fedakârlıkta bulunmanın belirtilerinden biri olan kurban ibadetinin sosyal açıda önemi kuşkusuz çok büyüktür. Fert ve toplum yararını ön planda tutan malî bir ibadet olan kurban her şeyden önce hem insani ve hem de sosyal bir fedakârlıktır.

Kurban ibadeti kul ile Allah arasındaki yakınlığı sağlar. Allah’a yakın olan insanlara da yakın olur. Bu yakınlık insanın içinde yaşadığı toplumun haklarına saygılı davranmayı, karşılıklı hakları gözetmeyi ve yardımlaşmayı gerektirir. Aynı zamanda bu ibadet toplumun fertleri arasındaki dargınlık ve kırgınlıkların ortadan kalkmasına, sevgi ve saygı çerçevesinde kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun kuvvetlenmesine de katkı sağlar. Çünkü kesilen kurbanın etinden komşular, akrabalar, fakirler ve muhtaçlar da faydalanırlar. Böylece kurban kesenlerle kesemeyenler arasında bir yakınlaşma ve samimi bir ilgi ile karşılıklı sevgi ve saygı oluşuverir. Allah Teâlâ çeşitli hikmetler sebebi ile bütün insanları maddi ve manevi imkânlar bakımından aynı seviyede yaratmamıştır. Öyleleri var ki on iki ay gelir geçer de çocuklarına yedirecek bir parça et bulamazlar. Kurban bayramı bu müslüman kardeşlerimiz için ne mutlu bir bayram, çoluk çocukları için de ne sevindirici bir gündür. Ayrıca kurbanların derileri de bağışlanmış olduğu çeşitli hayır kurumları vasıtasıyla nice dertlere derman oluyor. Bu gibi durumlar göz önüne getirildiğinde, kurbanın dolaylı olarak ne gibi yerlere ve ne derece hayrı dokunduğunu daha yakinen gözlemlemek mümkündür. Dikkat edilirse, bütün bunların sebeplerinde yardım etmek, korumak, kollamak, güçlendirmek, birilerinin ihtiyacını karşılamak gibi insani ve sosyal boyutlarının olduğu açıkça görülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.