Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır MHRS ve Telefondan Nasıl Randevu Alınır?

Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır MHRS ve Telefondan Nasıl Randevu Alınır? Koronavirüs aşısı nasıl olunur?

Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır MHRS ve Telefondan Nasıl Randevu Alınır?

Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır MHRS ve Telefondan Nasıl Randevu Alınır? Koronavirüs aşısı nasıl olunur? Koronavirüs aşılama takvimi doğrultusunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlar randevu almaya başladılar. İlk kez aşılarını yaptıracak olan vatandaşlar aşı randevusunu nasıl alacaklarını araştırmaya başladılar. MHRS ve telefondan nasıl aşı randevusu alınmaktadır?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi aşılama dönemi başladı. Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri kapsamında Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne kapsamında 13 Ocak'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Kurul üyelerinin aşılanmasını takiben 14 Ocak'ta ülke genelinde aşılama çalışmaları başlatılmıştı. Koronavirüs aşısı uygulanmaya başlanmıştı. Bununla beraber ocak ayında başlayan Kovid-19 aşılama uygulaması Türkiye genelinde devam etmekte. Vatadanşlar ise aşı için randevu almaya çalışıyorlar.  MHRS Mobil veya e-Nabız uygulamalarından randevu alan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üstündeki eşlerinin ilk doz aşıları yapılmakta.

Aşının kontrollü yapılması gerektiği ve E Nabız uygulamasından veya kısa mesaj ile öğrenebilen aşı hakkında temel bilgiler büyük önem arz ediyor. Aşı randevusu ise öncelikli gruptaki vatandaşlar için MHRS veya E Nabız siteleri üzerinden yapılabiliniyor. Ayrıca bilgi için Alo 182'de mevcut. Aşılama sürecinde ise vatandaşlar randevusu ile hekime gittiğinde hekimler "AŞILA" mobil uygulamasını kullanarak, vatandaşın T.C. Kimlik numarası, randevu barkodu, randevu numarası ya da randevu listesi içerisinden kişi bilgilerine erişip sorgulama yapabilirken sorgulanan kişiye ait bilgiler de bu şekilde görüntülenebiliyor. Daha sonra uygulayacağı aşının QR kodunu uygulama üzerinden okutuyor ve hem aşıya ait bilgileri kaydediyor, hem de aşının uygunluğunu kontrol ediyor. Hekim QR kodu okuttuğunda aşının saklama koşulları, soğuk zincir doğrulaması Aşı Takip Sistemi üzerinden sorgulanıyor, son olarak uygunsa aşı yapılıyor, değilse işlem iptal ediliyor.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER