PINAR
PINAR
03 Haziran 2020 Çarşamba 02:43
İhbar Tazminatı Nedir İhbar Tazminatı nereden Nasıl Alınır

Kamumanset.com  İhbar tazminatı, işveren ve işçi arasında anlaşmazlık doğuran işçi lehine ödenen tazminat tutarıdır. Eğer işveren, işçisini haber vermeksizin ya da ihbar süresi bitiminden önce işten çıkartırsa söz konusu ihbar tazminatını ödemekle yükümlüdür. Bu durum işçi için de geçerlidir. Kanunda belirtilen süreler dahilinde işveren bilgilendirilmeden iş bırakılırsa işçi ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür.

İHBAR SÜRELERİ NASIL BELİRLENİR?

Aşağıda kıdeme (işte bulunma süresi) göre ihbar süreleri hesaplanması ve kullanılması açıklanmaktadır.

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra feshedilmiş sayılır.

Yukarıda belirtilen bildirim sürelerine uymaksızın fesih yapılması durumunda, fesih eden taraf söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak karşı tarafa ödemekle yükümlüdür.

İHBAR TAZMİNATI ALMA ŞARTLARI - KOŞULLARI NELERDİR?

4857 sayılı iş kanunun 17. maddesinde açıklanmaktadır. Sözleşmesini feshetmek isteyen taraf kanununda belirtilen sebepler ve usuller çerçevesinde yasal bildirim yapmakla yükümlüdür; aksi takdirde ihbar tazminatı ödemesi gerekir. Deneme süresi içinde ya da 4857/25 ile belirtilen esaslar söz konusu ise işçiye ihbar tazminatı ödenmez.

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

İş sözleşmeleri feshedilirken ihbar süreleri dikkate alınır ve bildirim yazılı olarak yapılır. İşçi eğer kanunda belirtilen iyi niyet, ahlak kurallarına aykırılık, sağlık kuralları gibi nedenler dışında bir nedenle işten ayrılmışsa (istifa etmiş ise) yasal bildirimde bulunmak zorundadır. Aksi taktirde işçi için ihbar tazminatı hakkı doğmaz.

İşçinin hangi miktardaki devamsızlığı halinde iş akdi tazminatsız ve ihbarsız fesih edilebilir?

Eğer işçi işverenden izin almadan ya da haklı bir sebep göstermeden

a) peşpeşe iki (2) gün ya da

b) bir ay (30 gün) içerisinde iki kere

c) herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü ya da

d) bir ayda (30 gün) üç iş günü

işe devam etmezse işçinin hizmet akdi, tazminatsız ve ihbarsız feshedilir. Ayrıca ihbar tazminatından gelir vergisi ve damga vergisi (%0,759) kesintileri yapılmaktadır.

İHBAR TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

4857 sayılı İş Kanunu gereği ihbar tazminatı hesaplanırken işçinin hizmet süresi ölçüt alınır. İhbar tazminatı hesaplanırken yukarıda belirtilen süreler uygulanır. İhbar süresi tespit edilince süreye denk düşen aylık brüt gelir, giydirilmiş aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır, vergi kesintileri yapılır.

Son Güncelleme: 10.07.2020 23:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.