Fahrettin Koca "Son kritik ayları yaşıyor olabiliriz" açıklaması

Fahrettin Koca "Son kritik ayları yaşıyor olabiliriz" açıklaması! Fahrettin Koca açıkladı

Fahrettin Koca "Son kritik ayları yaşıyor olabiliriz" açıklaması

Son dakika haberine göre Fahrettin Koca "Bilgiler umut verici" diyerek vatandaşlara seslendi. Habere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. 

Bugün biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz. Sizi düşünen bir aileniz olduğu gibi sizi düşünen güçlü bir devletiniz var. Karamsarlık için neden yok.  Bilmelisiniz ki corona virüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır. Bunun heyecan verici açıklamasını birazdan yapacağım. Salgının yol açtığı karamsarlık geçicidir. Pozitif tanı konmuş her hastamız gerekli sağlık hizmetini en iyi şekilde almıştır. Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. İster taşıyıcı ister hasta olsun sonucu pozitif olan herkesin tedavisi başlıyor. Bilmenizi isterim ki ilk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4 5 kat artmış durumda. Bu mücadelede onlara verebileceğiniz yegane destek kendinizi virüsten korumanızdır. Hastanelerimize hastalığa yakalanmayarak güç verin. Bu savaşta hayati cephe hastanelerimizdir. Nadir yetişen insanlarımızı kaybettik. Yayımın önünü keserek tüm kayıplarımızı azaltalım. Özellikle 2 aydır bulaşma hızlanmış durumda. Tüm taşıyıcıları bilmek mümkün olmadığı için herkese taşıyıcı gözüyle bakmak tedbirin temel mantığıdır. Sizlerden ücretsiz olan HES hizmetinden yararlanmanızı talep ediyorum. HES uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalıdır." ifadelerine yer verdi. Artan vaka sayıların ardından Sağlık Bakanlığı'nın açıklamaları dikkatle takip edilmeye devam ediliyordu. Koronavirüs vaka sayılarının tüm dünya genelinde artması ülkeleri harekete geçirdi.

İzolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir. Salgınla mücadele herhangi bir hastalığa karşı verilen bir mücadele değildir. Salgın hastalığını toplum olarak yaşıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın en büyük motivasyonu hasta sayısının giderek azaldığını görmektir. Hastalığa yakalanmayarak umutlarını gerçeğe çevirelim. Mecbur değilsek dışarıda kapalı ve kalabalık riskli ortamlara girmeyelim. Sonbahara girerken tüm dünyayı tehdit edecek riske yaklaşıyoruz. Grip vakaları salgın açısından sakıncalıdır. Hastalığın yayılmasını kolaylaştıracak. Koronavirüs ve grip aynı şekilde bulaşmaktadır.  Tarih sonu gelmemiş salgın kaydetmedi. Bilimsel gelişmeler bu salgının da sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler çare bildiren bilgilerdir. Bilim dünyası yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hem fikirdir. Sonu görünen salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz." ifadelerine yer veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük vaka sayısını da açıkladı.

16 Eylül'de 1771 vaka sayısı tespit edilirken günlük hayatını kaybeden sayısı 63 olarak belirlendi. İyileşen sayısı ise 1342 olarak açıklandı.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER