En Az 2 Bin Tl Başvuruları E Devletten Destek Ödemeleri

En Az 2 Bin Tl Başvuruları E Devletten Destek Ödemeleri Yüz binlerce kişinin beklediği haber geldi. Bakan Pekcan ciro kaybı desteği için başvuru sürecini başlattı.

En Az 2 Bin Tl Başvuruları E Devletten Destek Ödemeleri

En Az 2 Bin Tl Başvuruları E Devletten Destek Ödemeleri Yüz binlerce kişinin beklediği haber geldi. Bakan Pekcan ciro kaybı desteği için başvuru sürecini başlattı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında zorluk çeken vatandaşlar için başvurular açıldı. Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren karar çıktı. Destek ödemeleri için başvuru süreci başlıyor. Koronavirüs pandemisi sebebi ile zarar gören yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetinde bulunan işletmelere ciro kaybı desteği geliyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: yaptığı açıklamada "Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru sürecini başlattık. İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden yapabilecek." ifadelerine yer verdi. Bakan Pekcan açıklamasında destekten kimlerin yararlanacağını da belirtti. Açıklamaya göre, 2019 cirosu 3 milyon liranın altında olan ve 2020’de cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan yiyecek içecek alanında faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek.

Bununla beraber Ciro kaybı desteği ciroda azalan tutarın yüzde 3’ü kadar olacak ve 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olamayacak. Ciroların tespitinde 2019 ve 2020 yıllarındaki KDV beyannameleri esas alınması da kararda açıklandı. 22 Aralık 2020’de yayınlanan ve işletmelere 3 ay boyunca aylık 1.000 lira gelir kaybı desteği verilmesine olanak sunan düzenlemeden yararlananların aldıkları 3 bin liralık destek, ciro kaybı desteğinden de düşülecek.

Ciro kaybı desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak ve ödemeler de doğrudan esnafın banka hesabına yatırılacak. Ciro Kaybı desteği hakkında daha fazla bilgi için vatandaşların E Devlet'e girmeleri gerekiyor.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER