Bilim insanları "Aşı olana da virüs bulaşabilir"

Bilim insanları "Aşı olana da virüs bulaşabilir" Aşı olana virüs bulaşabilecek mi? Rusya'dan çarpıcı açıklama Koronavirüs aşısı olanlara virüs tekrar bulaşacak mı?

Bilim insanları "Aşı olana da virüs bulaşabilir"

Bilim insanları "Aşı olana da virüs bulaşabilir" Aşı olana virüs bulaşabilecek mi? Rusya'dan çarpıcı açıklama Koronavirüs aşısı olanlara virüs tekrar bulaşacak mı? Rusya'dan dikkat çekici bir uyarı geldi. Koronavirüse karşı Sputnik V aşısı geliştiren Rusya'dan kritik bir açıklama geldi. Rus Bilim insanlarıaşı yapılsa dahi virüsün bulaşabileceğini belirtti. Gripte olduğu gibi her yıl aşı olunması gerekeceği söylendi.

 

2019'da Çinde görülen virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. İlk kez Wuhan'da bir balık pazarında ortaya çıkan virüs dünya genelinde yayıldı ve pandemi ilan edildi. Koronavirüs aşı çalışmaları ise birçok ülkede hemen başlamıştı. Dünya genelinde koronavirüse 61.3 kişi yakalandı ve can kaybı sayısı 1.4 milyonu geçti.  Aşıyı ilk geliştüren ülkelerden biri olan Rusya geliştirdiği Sputnik  aşısı ile gündem olmuştu. Rus bilim insanlarından Rospotrebnadzor Epidemiyoloji Araştırma Enstitüsü Direktör Yardımcısı Aleksandr Gorelov, aşı olmanın corona virüsüne yakalanmayı önlemeyeceğini söyledi. Gorelov, “Aşı yaptıranlar enfekte olabilir, ancak hastalığın seyri farklı olur. Mutlak bir koruma yok, ancak aşılananlarda hastalık daha hafif ve komplikasyonsuz geçer” açıklamalarına yer verdi.

Aynı zamanda Virüsün değişim göstereceğini düşünürsek, corona virüsünde de gripte olduğu gibi her yıl aşılama gerekebilir” ifadelerine yer verdi. Bilim insanları virüsün her yıl yapılması gerekeceğini açıklamış oldu.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER