Efsane
Efsane
01 Ağustos 2020 Cumartesi 18:03
Banka Dosya Masrafı İade Almak İçin Dilekçe Örneği(Banka Dosya Masrafı Geri Alma İşlemleri)Öğren

Kamumanset.com - Banka Dosya Masrafı İade Almak İçin Dilekçe Örneği(Banka Dosya Masrafı Geri Alma İşlemleri)Öğren

Banka kredisi dosya masrafı geri alma dilekçesi nasıl yazılır,Banka kredisi dosya masrafı geri alma,Dosya masrafı geri alma işlemi,Banka dosya masrafı geri alam işlemi nasıl gerçekleştirilir,Banka dosya masrafı iadesi için ne yapmalıyım,Dosya masrafını geri almak için dilekçe örneği…hepsi ve daha fazlası kamumanset.com adresinde sizleri bekliyor.Sayfamızda sizler için derlediğimiz bilgileri okuyup konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi dosya masrafları ve yeniden yapılandırma ücretleri dekontları bankalar tarafından parayla geri veriliyor.

Dosya Masrafını Geri Almak İçin Gerekli Bilgiler

  1. Dosya masrafını geri alabilmek için krediyi çektiğiniz banka şubesinin müdürlüğüne aşağıda verilen dilekçeyi doldurarak PTT ile “İadeli Taahhütlü” postalamak gerekiyor.
  2. 2 hafta kadar bekleyip banka şubesini arayarak dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını öğrenin.
  3. Banka ödemeye yanaşmazsa Kaymakamlık binalarında bulunan “Tüketici Hakem Heyetlerine” giderek yardım isteyiniz.
  4. Eğer alacağınız 1061 TL’nin üzerindeki ise “Tüketici Hakem Heyetlerine” değil, “Tüketici Mahkemeleri’ne” başvurmak gerekiyor.
  5. Mahkeme başvurusu yapıldıktan sonra genellikle 1-3 ay arasında sonuç alınmaktadır.
  6. Mahkeme sonucuna itiraz etmek isteyen tarafların 15 günlük yasal süreleri bulunmaktadır

Banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edilmelidir

……………BANKASI …………….. İLİ…………………..  ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE

………………..

Konu: Kredi masrafları iadesi Hk.

  1. ……………. numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye ait kredi masrafını ödemekteyim.

Ancak , çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da “Kredi masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir. “

Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen kredi masrafı ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm

Saygılarımla,

../…/2012

Adı, Soyadı

ADRES : İMZA

Dosya masrafı miktarı 1.161,67.-TL’nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurunuz.

Dosya Masrafı (Hakem heyeti Dilekçe) Örneği

T.C.

…………………… KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden                                  :                 

Adresi                                               :

E- Posta & Telefon                       :

Şikâyet Edilen                    :

Adresi                                               :

Şikâyetin Parasal Değeri :

Şikâyetin Tarihi                  :

Şikâyetin Konusu             :Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .-TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir.. (4077/6. Ve 10. maddeleri)

Açıklamalar                         : 1-)…………………. Bankası, ……………… şubesinden … /… /….. tarihinde ………………… adı altında ……………………….. – Türk Lirası nakit ödemeli kredi aldım.

2-)Banka ile işbu krediye ilişkin olarak sözleşme imzalamış bulunmaktayım. Ancak bu sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olması dolayısıyla sözleşmenin içeriğine müdahale hakkım verilmemiş ve benimle de müzakere edilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-)Kaldı ki sözleşmeler taraflar arasında akdedilirken, sözleşme hürriyeti ilkesine bağlı olarak taraflar arasında dengesizliğe yol açacak veya taraf aleyhine olacak bir maddenin hukuken bağlayıcılığı yoktur (4077/6. Madde )

4-)Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde ). Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı.

5-)Kredi veren, kredi sözleşmesi esnasında bu bilgileri vermek zorundadır. Fakat bu bilgileri vermekten imtina ederek ve bilerek tüketiciden hile ile gizleyip mağduriyetine sebebiyet vermektedir. 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici kredisi, tüketicilerin bir mal veya hizmet edinmek amacıyla kredi verenden nakit olarak aldıkları kredidir. Tüketici kredisi sözleşmesinin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez.

Sözleşmede;

a) Tüketici kredisi tutarı,

b) Faiz ve diğer unsurlarla birlikte toplam borç tutarı,

c) Faizin hesaplandığı yıllık oran,

d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,

e) İstenecek teminatlar,

f) Akdi faiz oranının yüzde otuz fazlasını geçmemek üzere gecikme faizi oranı,

g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,

h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,

ı) Kredinin yabancı para birimi cinsinden kullandırılması durumunda, geri ödemeye ilişkin taksitlerin ve toplam kredi tutarının hesaplanmasında, hangi tarihteki kurun dikkate alınacağına ilişkin şartlar,

Dolayısıyla benden haksız ve hukuksuz olarak dosya masrafı adı altında alınan ………………….- Türk Lirası’nın tarafıma iade edilmesi gerekir.

6-)Bahse konu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince Hakem Heyeti yetki ve görev alanı içerisinde bulunmaktadır.

7-)İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.

Hukuki Sebepler    : 4077 Sayılı Kanun ile diğer ilgili tüm mevzuat.

Hukuki Deliller        : Kredi Sözleşmesi, ödeme belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi, fazlaya ilişkin delil sunma.

İstem Sonucu                     : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ……………..- Türk Lirası bedelin tarafıma iadesine Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Şikâyet Eden

(Ad, Soyad ve İmza)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.