AstraZeneca Aşısı Kanda Pıhtılaşmaya Neden Olduğu İçin Durduruldu

AstraZeneca Aşısı Kanda Pıhtılaşmaya Neden Olduğu İçin Durduruldu Avrupa'nın kullandığı AstraZeneca aşısı dünyayı ayağa kaldırdı AstraZeneca Aşısı olanlara ne olacak?

AstraZeneca Aşısı Kanda Pıhtılaşmaya Neden Olduğu İçin Durduruldu

AstraZeneca Aşısı Kanda Pıhtılaşmaya Neden Olduğu İçin Durduruldu AstraZeneca aşısı dünyayı ayağa kaldırdı AstraZeneca Aşısı olanlara ne olacak? Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklamada, AstraZeneca tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşı ile kanda pıhtılaşma vakaları arasında bağlantı olduğu kanıtlanırken bunun çok nadir görüldüğünü aşının çok nadir yan etkileri arasında kanda pıhtılaşmanın görüldüğü açıklandı. Ayrıca Avrupa'da çok sayıda kişi pıhtılaşmadan ötürü hayatını kaybetmişti.

AstraZeneca'nın Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşı hakkında tartışmalar sürerken Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından AstraZeneca açıklaması geldi. Avrupa'nın gündemindeki konu hakkında EMA, AstraZeneca aşısı ile kanda pıhtılaşma vakaları arasında bağlantı olduğunu açıkladı. Aşı tedarikinde yaşanan aksaklıklara dikkat çeken EMA, aşının faydalarının risklerden daha fazla olduğunu vurguladı. EMA açıklamasında, "EMA'nın güvenlik komitesi bugün, düşük trombositli olağandışı kan pıhtılarının aşının çok nadir yan etkileri olarak listelenmesi gerektiği sonucuna vardı" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca EMA "Şimdiye kadar, bildirilen vakaların çoğu, aşılamadan sonraki 2 hafta içinde 60 yaşın altındaki kadınlarda meydana geldi. Mevcut olan kanıtlara dayanarak, belirli risk faktörleri doğrulanmamıştır. Nadir olaylar her yaşta görüldüğü için yaş, cinsiyet veya tıbbi geçmiş gibi belirli risk faktörleri doğrulanamadı. AstraZeneca aşısının Covid-19'u önlemedeki faydaları, genel olarak yan etki riskinden ağır basmaktadır." denildi. Aşı çok sayıda ülkede askıya alınırken İngiltere'de 30 yaş altı için kullanılmaması tavsiye edildi. 

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER