Amerika'da Darbe Mi Oluyor ABD Son Dakika!

Amerika'da Darbe Mi Oluyor ABD Son Dakika! Amerika'da Göstericiler Kongre Binasını Bastı

Amerika'da Darbe Mi Oluyor ABD Son Dakika!

Amerika'da Darbe Mi Oluyor ABD Son Dakika! Amerika'da Göstericiler Kongre Binasını Bastı. ABD seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oturumunun yapıldığı konge binasını Başkan Trump'ın destekçileri tarafından basıldı.Amerika'da son dakika gelişmeleri ardı arkasına yaşanmaya devam ediyor. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Kongre polisi göstericilerle mücadele etmek için destek kuvvet isterken Trump'dan da açıklama geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Trump'ın seçici kurul oylarını tasdik etmeme yolundaki çağrısını geri çevirerek ilginç bir karara imza attı. Pence'in güvenlik gerekçesiyle Kongre binasından çıkarıldığı da gelen bilgiler arasında yerini aldı. Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, "Bu bir darbe teşebbüsüdür" ifadelerine yer verdikten sonra tüm dünya gözlerini Amerika'ya çevirdi. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısında bulunduğu öğrenildi. İngiliz Basını olaya "ABD'de Anarşi" diye başlık atması da dikkat çekti. Olaylarda bir kadının yaralandığı ortaya çıktı.

TRUMP'ın "Amerika'yı kurtar" adlı mitinginde ortalık karıştı. Trump destekçileri seçim sonuçlarının resmileşmesine yönelik tescil oturumunun yapıldığı kongre binası önünde toplanıp olay çıkardı. Polisin müdahalede bulunduğu Trump destekçileri barikatları aştı ve kongre binasına girdiler. Kongre binasının giriş çıkışları kapatıldı ve güvenlik güçleri destek kuvvet istedi. Washington DC Belediye Başkanı ise kent geneli sokağa çıkma yasağı ilan etti. Çarşamba 23:00'dan sabah 06:00'a kadar sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirtti. Adam Kinzinger ise Twitter hesabından paylaştığı mesajda "Bu bir darbe teşebbüsüdür." ifadelerini kullanması ortalığı karıştırdı.

Trump ise Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. " "ABD Kongre binasındaki herkesten barış içinde kalmalarını istiyorum. Şiddet yok. Unutmayın, Biz Hukuk ve Nizam partisiyiz -Hukuk'a ve muhteşem erkek ve kadınlarımıza saygı gösterelim" ifadelerine yer verdi. NATO ise görüntülerin şok edici olduğunu söyledi. ""Wahington'daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli" ifadelerine yer verildi.

athena

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER