GSS prim borç sorgulama nasıl yapılır merak ediliyor. Vatandaşlar en çok gss borç sildirme işlemini kullanıyor. GSS borç ödeme hakkında merak edilen detaylar Kamumanset.com'da.

GSS prim borç sorgulama nasıl yapılır merak ediliyor. Vatandaşlar en çok gss borç sildirme işlemini kullanıyor. GSS borç ödeme hakkında merak edilen detaylar Kamumanset.com'da.

Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan GSS (Genel Sağlık Sigortası) konusu son günlerde farklı sorularla gündeme geliyor. Özellikle gss prim borç sorgulama nasıl yapılır sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla soruluyor, çünkü borçlar ödenmediği takdirde sağlık hizmetlerinden faydalanılamıyor ve borç birikiyor. Bu hizmetten faydalanmak için vatandaşların öncelikle gelir testi yaptırması gerekiyor ve gelirleri düşük olanlar tespit ediliyor. Borcu olanların en çok merak ettiği konulardan biri ise gss borç sildirme işlemi oluyor. Bireysel olarak yararlanılan sigortadan birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar, kamuda çalışanlar, kendi adına bağımsız çalışanlar, isteğe bağlı olarak sigortalı olanlar faydalanabiliyor. Bu borçların olmaması için diğer e-devlet hizmetlerinde olduğu gibi online olarak zaman zaman takip etmek gerekiyor. Ödemelerin yapılması oldukça önemli çünkü sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ödeme planlarına da uyulması gerekiyor. GSS borç ödeme detayları ile Kamumanset.com'da.

GSS PRİM BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

GSS BORÇ SİLDİRME
GSS borcu kontrol edildikten sonra eğer borçlu görünüyorsanız bu borca itiraz etme hakkınız vardır. GSS borç sildirme internetten düzenli takip yapmayan, hakkında bilgisi olmayan ve Genel Sağlık Sigortası için gelir tespit işlemlerini yaptırmayanların dikkat etmesi ve bunun için özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurması gerekmektedir. GSS borç sildirme işlemi ise itiraz dilekçelerinden sonra merak edilmeye başlandı fakat bu konuyla ilgili kesin bir açıklama yapılmadı. Başvurudan sonra yetkililer bilgilerinizi incediğinde, itirazınızın geçerli olması halinde GSS itiraz dilekçesi yazmanız istenir. Bu dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumu'na gönderilir ve 30 iş günü içinde olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılır. Prim borcu sildirmenin yanı sıra borcu taksitlendirme işlemi de yapabilirsiniz. Tüm bunlar mevzuata göre değerlendirilir ve ona göre işlem yapılır. Eğer zamanında gelir testinizi yaptırmamışsanız bu borçlarınızın silinmesi mümkün olmuyor ve sadece taksitlendirme işlemi yapılıyor. Genel Sağlık Sigortası yapılan gelir testinin sonuçlarına göre ortaya çıkmaktadır, eğer geliriniz asgari ücretin üç de birinden düşük ise bu primleri devlet ödüyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) vatandaşların gelir miktarına göre farklılık göstermektedir.

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

g1 

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Hali hazırda bulunan sisteme göre yirmili yaşlarda olan ve üniversitede öğrenim gören genç sağlık hizmetlerini ailelerinin üzerinden alıyor. Eğer aileleri çalışmıyorsa bile yeşil kart hakkından yararlanabiliyorlar. Eğitimleri bittikten sonra ise gelir testi yaptırması gerekiyor. Torba yasa ile birlikte gençler için bazı kolaylıklar yapıldı ve iki yıl boyunca primler devlet tarafından karşılanıyor. Fakat bu lise mezunu olanlar için yirmi yaş, üniversite mezunları için 25 yaş olarak sınırlandırılıyor. Gelir testi yaptırmayanlar ise yüksek rakamdan prim borçlusu oluyor ve bu da aylık olarak 395 liraya tekabül ediyor. Milyarlarca liralara ulaşan bu borçlar için hükümetin yeni bir düzenleme yapması ve silmesi bekleniyor. Genel seçimler öncesinde GSS nedeniyle gelir testi yaptırmayan beş milyondan fazla kişi borçlarının silineceği ümidi ile bekliyordu. Fakat yapılan düzenleme bilgilerine göre geçmiş borçlarının silinmesi ile ilgili açıklama henüz gelmedi.

g2

GSS VE GSS BORÇ ÖDEME
GSS yani Genel Sağlık Sigortası gelir testinin sonuçlarına göre ortaya çıkmaktadır, eğer geliriniz asgari ücretin üç de birinden düşük ise bu primleri devlet ödüyor. GSS borç ödeme artık çok kolaylaştı. GSS vatandaşların gelir miktarına göre farklılık göstermektedir. Gelir testi sonuçlandıktan sonra (C-1), (G-1), (G-2), (G-3) gelir seviyesi üzerinden primler ayarlanır. GSS prim tutarları (60/G-1) 50,94 TL (60/G-2) 152,82 TL, (60/G-3) (305,64 TL) olarak belirlenmiştir. GSS borcu sorgulama işlemleri hem aylık gelir hem de asgari gelire göre hesaplanır. İnternet üzerinden artık bu bilgilere ulaşmak kolay olduğu için GSS borcu sorgulama işlemleri için de sıra beklemek ve zaman kaybetmek gibi bir durum söz konusu değil. Fakat bunun için e-devlet şifresi almanız gerekiyor, eğer yoksa bu şifreyi en yakın PTT'ye giderek 2 TL karşılığında almanız mümkün. Sorgulama işlemi için ilk önce e-devlet yani 'www.turkiye.gov.tr' ya da 'http://www.sgk.gov.tr' sitesine girmek gerekiyor, daha sonra e-hizmetlere tıklayarak SGK kısmına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ekrana diğer hizmetler GSS prim borcu sorgulama kısmına tıklayıp kimlik numaranızı girdikten sonra sayfada ekrana gelecek olan güvenlik kodunu girerek borçlarınızı sorgulamanız mümkün. Hatta dilerseniz borçlarınızı bu sayfa üzerinden kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz. En son 31 Martta yapılan GSS borç sildirme 2016 yılında ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi. Bu işlem kimi zaman silme kimi zamanda azaltma olarak karşımıza çıkıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu bununla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Beyannamemizde 2 yıl boyunca prim yatırmadan sağlık hizmeti almalаrına yönelik düzenleme yapacağımızı vadetmiştik. Şimdi de gençlerimizin okulunu bitirip, iş sahibi olmadan önce oluşmuş, genel sağlık sigortası borçlarının tümünü siliyoruz. Hiçbir gencimiz borçlu değil. Biz size borçluyuz, daha güzel bir gelecek borcunu ödeyeceğiz." diye konuşmuştu. 2016 yılında gss prim borcu üzerinde yeni düzenlemeler yapılabilir. Sağlık sigortasından faydalanmak için vatandaşların gelir testine girmesi gerekiyor. Kişi sayısına göre geliri en fazla olanlar aylık olarak 288 lira, orta düzeyde olanlar 144 lira, asgari ücretten az olanlar ise 48 TL prim ödüyor. Gelir testi ile birlikte gelirin asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenirse para ödemeden sağlık imkanlarından faydalanabiliyorlar. Bu testi yaptırmak için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekiyor.