Grip hastalığı, vücutta aniden nükseden ve “influenza” adı verilen bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyona bağlı bir rahatsızlık olup kişinin etrafında bulunan hastalara da bulaştırabileceği bir durumdur.

Grip hastalığı, vücutta aniden nükseden ve “influenza” adı verilen bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyona bağlı bir rahatsızlık olup kişinin etrafında bulunan hastalara da bulaştırabileceği bir durumdur. Kişinin grip olduğunun belirtileri vücut sıcaklığının 39 derecenin üzerine çıkması, eklem ağrıları, kas ağrıları, halsizlik durumu, baş ağrıları, aniden gelen titremeler ve kuru öksürüktür. Herkese bulaşabileceği gibi özellikle yaşlılarda, çocuklarda, şeker hastalığı olan kişilerde, akciğer hastalığı olan kişilerde, böbrek hastalığı olan kişilerde, kalp hastalığı olan kişilerde zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin grip hastalığına yakalanması daha tehlikeli durumlara yol açabilmekte ve hatta ölümle sonuçlanabilecek durumlar yaratabilmektedir. Grip, insan metabolizmasında en az 7, en çok 10 gün kalıcılığa sahip olan bir hastalıktır ve sonrasında normal olan hastalığın geçmesidir. Ancak belirtiler gün geçtikçe şiddetleniyor ve bu belirtilerin yanında nefes almada zorluk yaşama, sürekli kusma, ateşin hiç düşmemesi, burunda kalıcı tıkanıklık, yutkunurken ağır ağrılar yaşama ve şiddetli baş ağrısı gibi semptomlar da görülüyorsa mutlaka durum ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden en yakın hastaneye kontrole gidilmelidir. Bu süreçlerde kendi kendinize asla tedavi uygulamamalı, kontrole gitmeden önce de kontrole gittikten sonra da size bir hekimin önermediği hiçbir ilacı içmemeniz gerekmektedir. Özellikle kişilerin başvurduğu antibiyotik kullanımı son derece yanlıştır ve bilinçsiz antibiyotik kullanımları bünyeye son derece zararlı olabilmektedir. Bu tip ciddi sonuçlar ve tablolar yaratabilen grip hastalığı, halk arasında sık sık soğuk algınlığıyla karıştırılabilmektedir. Bunun sebebi soğuk algınlığı hastalığının belirtileriyle grip hastalığı belirtilerinin birbirine karıştırılmasıdır. Ancak bilinenin aksine soğuk algınlığı hastalığında gribin aksine yüksek ateşlenme olmaz, halsizlik durumu ya da ağrılı süreçler geçirilmez; sadece burun akıntısı ve hapşırma durumlarında bunun dışında da hafif keyifsizlik ve kırgınlık durumlarında vücudun soğuk algınlığı geçirdiğini söyleyebilmekteyiz. Sonuç olarak grip hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemlerinin farklı olduğunu öğrendikten sonra kısa süreli tedavi sürecinde grip hastalığının iyileşmesi adına kullanılabilinecek doğal ürünler olduğunu da yok saymamak gerekir. Hem doktorunuzun verdiği ilaçlarla hem de kendiniz kullanabileceğiniz doğal ürünlerle hastalığınızı çok çabuk atlatmanız mümkündür.

gribe iyi gelen bitkiler

Gribe iyi gelen bitkiler nelerdir ?

Nane çayı : Hem grip hastalığı için hem de nezle hastalığı için sıklıkla kullanılabilecek nane çayı, içimi esnasında içerisine biraz limon de eklenmesiyle son derece şifalı bir çay olabilmektedir. Limonlu nane çayı içildiğinde hem tahriş olmuş boğazları yumuşatabilmekte hem de kuru öksürük durumunuzu hafifletebilmektedir. Zaten ilaç piyasasında satılan çoğu öksürük ilaçlarında, boğaz pastillerinde ya da burun açıcı ilaçlarda nane bileşeni de sıklıkla kullanılmaktadır. Nane çayı içerken dikkat edilmesi gereken tek kural günlük içilmesi gereken dozlara dikkat etmektir. Çünkü yüksek miktarlarda nane özü tüketmek metabolizmada toksik etki yaratabilmektedir.

Zencefil çayı : Hoş kokusuyla size keyifli bir içim fırsatı sunabilecek zencefili, ister taze haliyle ister kuru toz haliyle kaynatarak içebilmeniz mümkündür. Bu çayı içtikten sonra gripten kaynaklı nazal konjesyon durumunuzu hafifletebilir ve göğsünüzde oluşan tıkanıklıkları açabilirsiniz. Bunun dışında zencefilin içeriğindeki bileşenler sayesinde de vücudunuzda bulunan viral hücrelere karşı dayanıklılık kazanarak hem soğuk algınlığından hem de gripten daha hızlı bir şekilde kurtulabilme imkanınız bulunmaktadır. Zencefil çayı hazırlamak için kuru zencefilden ziyade taze ve dilimlenmiş zencefil kullanmanız sizin için daha etkili ve sağlıklı bir seçenek olacaktır. Yaptığınız çaya nane çayında olduğu gibi limon eklerseniz de iyileştirici etkisini bir tık yukarıya da çekmiş olacaksınız. Hem böylelikle hastalık sürecinizde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminini de bünyenize sokmuş bulunacaksınız. Zencefil çayında da günlük dozunuza dikkat etmeniz önerilmektedir. Haddinden fazla kullanılan zencefil çayı, midenizde ekşimeler yaratarak sıkıntılı süreçler geçirmenize sebep olabilir.

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

Okaliptüs Çayı : Okaliptus bitkisi genel olarak Avustralya kıtasına özgün bir bitki çeşidi olmasına karşın şuan dünyanın çok fazla bölgesinde yetiştirilen ve kullanılan bir bitki çeşidi haline getirilmiştir. Okaliptus çayı, hem göğüs tıkanıklığına hem de burun tıkanıklığına birebir bir ürün olmakla birlikte vücutta grip hastalığının meydana getirdiği bütün belirtileri de en kısa sürede yok edebilmektedir. Aborjinlerin çok eski dönemlerden beri ateş düşürücü olarak kullandıkları okaliptus çayı, en büyük etkisinin bu olması dışında göğüs bölgesini rahatlatarak balgamın vücuttan atılmasını da sağlamaktadır. Bu çayı likit olarak tüketmek yerine buharını da soluyabilir, böylece burun akıntınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Okaliptusun tüm bu etkilerinin içeriğinde bulunan “ökaliptol” adlı kimyasaldan kaynaklandığı düşünülmektedir.