Gök Tengri Dini Nasıl Bir Dindir Hangi Dönemde İnanılmıştır? Gök Tengri dininde neye inanılır? Gök Tengri dini nedir? İbadetleri nelerdir? Ebru Şahin ve Edip Tepeli'nin başrollerini üstlendiği Destan dizisi yeni bölümde neler olacak? Atv ekranlarının yeni dizisi Destan bu akşam ikinci bölümüyle ekranlara gelecek. Sevilen dizinin yeni bölümünde neler olacağı izleyiciler tarafından merak ediliyor. Peki dizide inanılan Gök Tengri dini nedir? Gök Tengri dininde kime inanılır?

Destan yeni bölümleri ile seyircisinin karşısına çıkıyor. Yeni dizi oyuncu kadrosu ve konusu ile de isminden bu aralar sık sık söz ettiriyor diyebiliriz. Yalnızca Türkiye değil, dünya çapında da büyük yankı uyandırması beklenen ve büyük beğeni toplayacağı düşünülen yeni dizi oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekti. Atv ekranlarının yeni dizisi Destan'da Gök Tengri dinine inanılmaktadır. Gök Tengri dini nedir? Gök Tengri dini hakkında merak edilenler..

Destan dizisinde savaşçı Akkız ile hancının oğlu Batuga' nın destansı aşklarını konu alıyor. Bu dillere destan aşk hikayesi ve savaşçı Akkız' ın maceralarını çok yakında ekranlardan izleyeceğiz. Yeni dizi Destan' ın yapımcılığını Mehmet Bozdağ yapıyor, yönetmen koltuğunda ise Emir Khalilzadeh oturuyor. Merakla beklenen yeni dizi Destan' ın senaryosunu Ayşe Ferda Yılmaz ve Sedef Nehir Erdem kaleme alıyor. Peki dizide inanılan din Gök Tengri dini nedir?

GÖK TENGRİ DİNİ NEDİR?

İlk Türklerde ve Moğollarda inanılan eski inanç sistemidir.  Tengri'ye ibâdet etmenin yanında Animizm, Totemlik bu inancda geçen kavramlardır. Ayrıca Tengri, bugünkü Türkçedeki Tanrı kelimesinin eski söyleniş şekli demektir. Yani Gök Tanrı dinine inanılmaktadır. Eski Türklerin bu dine inandığı Orhun Yazıtları'nda ilk çözülen kelimelerden biri olarak geçer.

alpagu2

İnancın temeli Gök'ün yüce ruhu Tengri'dir. Tengri Büyük dağların, ağaçların ve kimi göllerin güçlü ruhları barındırdıklarına inanarak dualarını kimileyin bu cisimlere yöneltirlerse de bu cisimler tanrı kabul edilmezdi. Bunlar sadece onun yeryüzündeki birer gölgeleriydi.

Halen göçebe tarzı yaşayan bazı Türk topluluklarında görülmektedir. Göktürk Kağanlığı'nda Tengricilik (Gök Tengri) tek tanrıcı bir din olarak görünmektedir. Tek tanrının doğaya yansımaları söz konusudur.